Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Śniadanie - zalecenia, przykłady

Avatar placeholder
13.04.2021 09:52
Śniadanie - zalecenia, przykłady
Śniadanie - zalecenia, przykłady

Śniadanie dla wielu z nas jest nieistotne i nie przwiązujemy do niego dużej wagi. Wiele osób w porannym pośpiechu nawet całkowicie z niego rezygnuje, a ci, którzy je jedzą, często nie zwracają uwagi na to, czy ich śniadanie jest zdrowe i dobre. A przecież śniadanie może dać energię na cały dzień, oraz poprawić nasze samopoczucie. W związku z tym warto przypomnieć kilka faktów, dzięki którym ten pierwszy posiłek dnia stanie się dla nas najważniejszy.

spis treści

1. Zalecenia dla porannego posiłku

Zdrowe śniadanie powinno spełniać kilka ważnych zaleceń, aby było zdrowe.

  • Śniadanie powinno zaspokajać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze (czyli zawierać ok. 500/600 kcal).
  • Pierwszy posiłek dnia powinien być bogaty w węglowodany, które dostarczają energię – ale powinny być to węglowodany złożone, nie proste. Preferowane na śniadanie są pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, dzięki którym utrzymujemy uczucie sytości aż do południa i nie odczuwamy głodu, który często pojawia ok. 10-11. Wysoki indeks glikemiczny oznacza, ze wyrzut glukozy do krwi jest szybki, ale energia otrzymana w ten sposób szybko znika (stąd potrzeba zjedzenia czegoś już po 2-3 godzinach). Dlatego zamiast słodkich, bogatych w glukozę dżemów o wysokim indeksie glikemicznym, lepiej wybrać na śniadanie pełnoziarniste produkty, z których energię można czerpać przez wiele godzin.
  • Dobre śniadanie, to śniadanie bogate w witaminy i minerały. Dzięki niemu odpowiadamy na potrzeby organizmu już od początku dnia.
Zobacz film: "Zdrowe i słodkie śniadania"
Śniadanie - co zrobić żeby było zdrowe?
Śniadanie - co zrobić żeby było zdrowe? [8 zdjęć]

Błonnik to ważny składnik pokarmowy, który reguluje układ trawienny. To bardzo ważne, aby w śniadaniu

zobacz galerię
  • Nie należy również zapominać w śniadaniu o proteinach, które wspomagają utratę zbędnych kilogramów i pomagają wypracować szczupłą sylwetkę.
  • Ważna jest nie tylko zawartość śniadania, ale także sposób jego spożywania. Śniadanie w biegu oraz śniadanie spożywane dopiero w pracy jest wyjątkowo niezalecane przez dietetyków. Należy zjeść śniadanie niedługo po wstaniu z łóżka, aby „obudzić” także swój metabolizm (wyjątkiem jest bardzo wczesna pobudka, np. około godziny 5 - wtedy ze śniadaniem można trochę poczekać). Jedzenie w pośpiechu i stresie może skutkować niestrawnością, a nawet wrzodami żołądka.

Wykorzystując powyższe informacje, możesz już przyrządzić kompletne śniadanie, które dostarczy organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, by dobrze zacząć dzień. Pamiętaj także, jak ważne są śniadania dla dzieci w wieku szkolnym.

2. Przykłady zdrowych, pełnych energii śniadań

Oto przykłady dobrego śniadania, które zapewni zdrowie i energię na cały dzień:

  • miseczka płatków owsianych z mlekiem (szczególnie polecane są płatki owsiane, orkiszowe i muesli, które są bogate w błonnik i mają niski indeks glikemiczny), owoc lub sok owocowy (najlepiej naturalny sok z miąższem, który także zawiera błonnik), warzywo o niskim indeksie glikemicznym (marchewka, ogórek, cukinia itd.); to produkty idealne na śniadanie;
  • płatki owsiane z jogurtem z dodatkiem owoców, np. jabłek, a do picia yerba mate;

  • kolejnym dobrym pomysłem na śniadanie będzie kromka chleba pełnoziarnistego (zawiera bardzo dużo błonnika) z szynką, rzodkiewką i liściem sałaty (lub innymi warzywami, ich ilość jest praktycznie nieograniczona, gdyż mają niski indeks glikemiczny i dużo błonnika), herbata zielona z dodatkiem cytryny.

Zobacz także:

Oczywiście są to tylko przykłady idealnego i zdrowego śniadania. Pamiętaj, że możesz dobierać zalecane pokarmy na śniadanie zgodnie ze swoim gustem i celem, który chcesz osiągnąć. Nie zapominaj o tym, że śniadanie musi odpowiadać stylowi życia, który prowadzisz, śniadanie dla sportowca będzie różniło się od śniadania dla osoby nieuprawiającej żadnego sportu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze