Trwa ładowanie...

Insulina wziewna już dostępna!

Avatar placeholder
13.02.2015 18:22
Insulina wziewna już dostępna!
Insulina wziewna już dostępna! (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Znakomita wiadomość dla osób chorujących na cukrzycę typu 1 i 2. Wziewna insulina Afrezza®, opracowana przez firmy Sanofi i MannKind Corporation, właśnie została dopuszczona do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

spis treści

1. Przełom w leczeniu cukrzycy

Opracowany preparat to jedyna dostępna insulina ludzka w formie proszku do inhalacji, dzięki której można regulować wysoki poziom glukozy we krwi. Specyfik otrzymał akceptację amerykańskiej Agencji do Spraw Żywności. Afrezza® jest już dostępna na receptę w aptekach na terenie USA. Zdaniem dr Janet McGill, która przeprowadzała badania kliniczne nad lekiem, jest to szansa dla chorych na cukrzycę, którym trudno jest kontrolować poziom cukru we krwi dzięki dotychczas stosowanym lekom. Nowa beziniekcyjna forma podania insuliny stwarza nowe możliwości leczenia cukrzycy.

2. Czym dokładnie jest Afrezza®?

Produkt Afrezza® umożliwia podanie suchego preparatu insuliny ludzkiej przy pomocy niedużego, przenośnego inhalatora. Dzięki temu pacjent może odpowiednio regulować poziom cukru we krwi. Lek ten bardzo szybko się wchłania oraz ma krótki okres działania. Insulina wziewna rozprzestrzenia się w płucach i przedostaje do krwiobiegu w błyskawicznym tempie. Osiąga maksymalne stężenie już w 12-14 minut po podaniu. Lek musi być stosowany bezpośrednio przed jedzeniem. Nie może być jednak stosowany przez osoby chorujące m.in. na astmę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc ani w przypadku kwasicy ketonowej. Stosowania insuliny wziewnej nie zaleca się również osobom uzależnionym od papierosów i tych, które niedawno rzuciły palenie.

Za wszystkie działania handlowe, regulacyjne oraz rozwojowe na skalę globalną związane z  produktem odpowiada firma Sanofi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.