Trwa ładowanie...

Interakcje statyn z innymi lekami na choroby serca

Obniżające poziom cholesterolu statyny mogą wchodzić w interakcje z poszczególnymi lekami na choroby serca. Statyny należą do grupy najczęściej przepisywanych leków. Zażywa je mniej więcej jedna czwarta Amerykanów w wieku powyżej 40 lat, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

Statyny mogą wchodzić w interakcje z lekami na schorzenia sercowo-naczyniowe
Statyny mogą wchodzić w interakcje z lekami na schorzenia sercowo-naczyniowe (123RF)

Te leki są przepisywane ludziom, którzy albo mają miażdżycę, albo są na nią narażone, co oznacza, że wiele osób stosujących statyny zażywa też inne leki na schorzenia sercowo-naczyniowe.

„Korzyści płynące z zażywania kombinacji tych leków przeważają nad ryzykiem, jakie niosą” – powiedziała Barbara Wiggins, specjalista do spraw kardiologii na Uniwersytecie Medycznym w Południowej Karolinie.

Jakkolwiek, lekarze i pacjenci powinni być świadomi, w jaki sposób leki te mogą wchodzić w interakcje.

17 października 2016 roku w czasopiśmie „Circulation” została opublikowana lista leków na serce, które mogą wchodzić w interakcje ze statytanami.

Są to między innymi: leki na nadciśnienie zwane blokerami kanału wapniowego, leki hamujące skrzepy we krwi, leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca, leki na niewydolność serca.

Według Barbary Wiggins, największym problemem jest to, że leki te mogą zwiększyć poziom statyn we krwi. To z kolei zwiększa zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych związanych z mięśniami.

Statyny mogą powodować uszkodzenia tkanki mięśniowej, najczęściej objawiające się osłabieniem mięśni lub bólm. Rzadziej zdarza się, że statyny powodują chorobę polegającą na rozkładzie włókien mięśniowych i uszkodzeniu nerek.

ZOBACZ TAKŻE:

Statyny nie dla każdego

Istnieje kilka innych potencjalnych skutków oddziaływania statyn.

Statyny, na przykład, zwiększają poziom leku zapobiegającego skrzepom we krwi, co może podnosić ryzyko krwawienia wewnętrznego.

Wiele interakcji między statynami a innymi lekami jest niewielkie i nieistotne. Istnieją jednak pewne kombinacje leków, które stanowczo powinny być unikane.

„Statyny są bardzo skutecznymi lekami i ludzie nie powinni się ich bać” – podkreślają Wiggins i dr Thomas Whayne, profesor medycyny, który nie brał udziału w badaniach.

5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać
5 rodzajów leków bez recepty, z którymi nie można przesadzać [6 zdjęć]

To, że niektóre leki dostępne są bez recepty, nie oznacza, że można je łykać jak cukierki, bez szkody...

zobacz galerię

Whayne jednocześnie dodał, że każdy musi być świadomy możliwych interakcji z innymi lekami i chodzi tu nie tylko o interakcje między statynami i innymi preparatami  na serce.

Dr Whayne radzi, aby informować lekarza o wszystkich lekach i suplementach diety, które się aktualnie zażywa.

„Należy mieć świadomość, że wszystkie leki oraz suplementy diety mogą wchodzić w interakcje między sobą” – dodaje dr Thomas.

Produkty, które zaburzają działanie leków
Produkty, które zaburzają działanie leków [7 zdjęć]

Picie soku grejpfrutowego w krótkim odstępie od przyjmowania leków jest prawie tak niebezpieczne, jak...

zobacz galerię

Wiggins poinformowała także, że takie interakcje mogą zachodzić z opóźnieniem, nie od razu po rozpoczęciu terapii. Jeśli, na przykład, funkcjonowanie nerek danej osoby zmienia się wraz z upływem czasu, może to prowadzić do wzrostu prawdopobieństwa zajścia interakcji między lekami w późniejszym okresie.

Wiggins sugeruje także, że należy zgłosić się do lekarza, jeśli przyjmuje się wymienione połączenia leków i pojawią się objawy, takie jak: osłabienie mięśni czy też ból mięśni.

Powinno się też skonsultować z lekarzem lub farmaceutą każdy przypadek, kiedy leki lub dawki są zmieniane, a także kiedy któryś lek przestajemy zażywać. Każda z tych zmian może potencjalnie wpływać na to, jak leki są metabolizowane, co może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.