Interakcje statyn z innymi lekami na choroby serca
Obniżające poziom cholesterolu statyny mogą wchodzić w interakcje z poszczególnymi lekami na choroby serca. Statyny należą do grupy najczęściej przepisywanych leków. Zażywa je mniej więcej jedna czwarta Amerykanów w wieku powyżej 40 lat, jak wynika z badań przeprowadzonych w 2014 roku przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.
Te leki są przepisywane ludziom, którzy albo mają miażdżycę, albo są na nią narażone, co oznacza, że wiele osób stosujących statyny zażywa też inne leki na schorzenia sercowo-naczyniowe.
„Korzyści płynące z zażywania kombinacji tych leków przeważają nad ryzykiem, jakie niosą” – powiedziała Barbara Wiggins, specjalista do spraw kardiologii na Uniwersytecie Medycznym w Południowej Karolinie.
Jakkolwiek, lekarze i pacjenci powinni być świadomi, w jaki sposób leki te mogą wchodzić w interakcje.
17 października 2016 roku w czasopiśmie „Circulation” została opublikowana lista leków na serce, które mogą wchodzić w interakcje ze statytanami.
Są to między innymi: leki na nadciśnienie zwane blokerami kanału wapniowego, leki hamujące skrzepy we krwi, leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca, leki na niewydolność serca.
Według Barbary Wiggins, największym problemem jest to, że leki te mogą zwiększyć poziom statyn we krwi. To z kolei zwiększa zagrożenie wystąpienia skutków ubocznych związanych z mięśniami.
Statyny mogą powodować uszkodzenia tkanki mięśniowej, najczęściej objawiające się osłabieniem mięśni lub bólm. Rzadziej zdarza się, że statyny powodują chorobę polegającą na rozkładzie włókien mięśniowych i uszkodzeniu nerek.
ZOBACZ TAKŻE:
Istnieje kilka innych potencjalnych skutków oddziaływania statyn.
Statyny, na przykład, zwiększają poziom leku zapobiegającego skrzepom we krwi, co może podnosić ryzyko krwawienia wewnętrznego.
Wiele interakcji między statynami a innymi lekami jest niewielkie i nieistotne. Istnieją jednak pewne kombinacje leków, które stanowczo powinny być unikane.
„Statyny są bardzo skutecznymi lekami i ludzie nie powinni się ich bać” – podkreślają Wiggins i dr Thomas Whayne, profesor medycyny, który nie brał udziału w badaniach.
Whayne jednocześnie dodał, że każdy musi być świadomy możliwych interakcji z innymi lekami i chodzi tu nie tylko o interakcje między statynami i innymi preparatami na serce.
Dr Whayne radzi, aby informować lekarza o wszystkich lekach i suplementach diety, które się aktualnie zażywa.
„Należy mieć świadomość, że wszystkie leki oraz suplementy diety mogą wchodzić w interakcje między sobą” – dodaje dr Thomas.
Wiggins poinformowała także, że takie interakcje mogą zachodzić z opóźnieniem, nie od razu po rozpoczęciu terapii. Jeśli, na przykład, funkcjonowanie nerek danej osoby zmienia się wraz z upływem czasu, może to prowadzić do wzrostu prawdopobieństwa zajścia interakcji między lekami w późniejszym okresie.
Wiggins sugeruje także, że należy zgłosić się do lekarza, jeśli przyjmuje się wymienione połączenia leków i pojawią się objawy, takie jak: osłabienie mięśni czy też ból mięśni.
Powinno się też skonsultować z lekarzem lub farmaceutą każdy przypadek, kiedy leki lub dawki są zmieniane, a także kiedy któryś lek przestajemy zażywać. Każda z tych zmian może potencjalnie wpływać na to, jak leki są metabolizowane, co może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.