Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jak działa respirator?

 Ewa Rycerz
15.10.2020 15:40
Do respiratora podłączani są pacjenci z niewydolnością oddechową
Do respiratora podłączani są pacjenci z niewydolnością oddechową (123rf)

Respirator to urządzenie medyczne wspomagające oddychanie. Podłączani są do niego pacjenci z niewydolnością oddechową. Także ci z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem.

1. Niekomfortowa intubacja

Podłączenie do respiratora polega na wprowadzeniu do gardła pacjenta (przytomnego lub nie) rurki, przez którą podawane jest powietrze. Chory jest oczywiście znieczulany i przebywa w stanie intubacji dwa tygodnie lub dłużej, w zależności od potrzeby. W tym czasie respirator ułatwia wentylację płuc i umożliwia wymianę gazową.

Intubacja nie jest dla pacjenta komfortowa. Chory leży w łóżku i, o ile jest przytomny, nie może się ruszać. Nie może też jeść ani rozmawiać. Przy życiu utrzymuje go maszyna. Co więcej, wprowadzona do gardła rurka nierzadko sprawia ból, a pacjent musi mieć podawane środki przeciwbólowe. W niektórych przypadkach wprowadza się chorych w śpiączkę farmakologiczną.

2. Skutki intubacji

Choć niezbędne do procesu leczenia, długie przebywanie pod respiratorem nie jest jednak dla pacjenta w pełni bezpieczne. Wskutek braku samodzielnego oddychania może dojść do urazu jamy ustnej, strun głosowych, a także powikłań w płucach lub w mięśniu sercowym. Ryzyko jest większe u osób starszych.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Premier na kwarantannie. Kiedy będzie wynik testu? Dr Kłudkowska komentuje (WIDEO)"

W czasie intubacji chory (jeśli jest przytomny) podłączany jest także do maszyny, która podaje żywność do żołądka, ma także zamontowany cewnik oraz specjalistyczny ciśnieniomierz. Słyszy, co się dzieje dookoła, ale nie może zareagować.

- Czy naprawdę chcecie przez to wszystko przechodzić? Chcecie to wypróbować? – pyta dr Robert Maślak z Uniwersytetu Wrocławskiego, który na swoim profilu na facebooku umieścił ostrzeżenie przed zbyt pobłażliwym traktowaniem zakażeń koronawirusem. Zachęca, by ludzie nie bali się nosić masek. Lepiej nosić zakrycia twarzy, niż być podłączonym do respiratora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze