Jak nie być jedną nogą w grobie? Inauguracja Pierwszej Kampanii na Rzecz Walki z Żylną Chorobą Zakrzepowo-Zatorową
25% Polaków nie wie, jakie mogą być konsekwencje nieleczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W celu podniesienia naszej świadomości w tym zakresie 14 maja 2014 roku odbyła się konferencja prasowa inaugurująca pierwszą edycję Kampanii na Rzecz Walki z Żylną Chorobą Zakrzepowo – Zatorową - „Jak nie być jedną nogą w grobie”.
Spośród wszystkich chorób układu krążenia, najmniej znana jest zakrzepica. Wymienia ją 66% badanych. Prawdopodobnie z tego względu, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i konsekwencji, jakie może ze sobą nieść.
1. Czym jest choroba zakrzepowo-zatorowa?
Czym zatem jest choroba zakrzepowo-zatorowa i jakie mogą być jej skutki? Zakrzepica polega na powstaniu w żyłach głębokich skrzepów. Fragmenty tych skrzepów mogą w każdej chwili się oderwać i „powędrować” wraz z prądem krwi do tętnicy płucnej, czego konsekwencją może być natychmiastowa śmierć człowieka. Zakrzepy najczęściej tworzą się w kończynach dolnych: łydkach i udach, ale również w żyłach miednicy. Schorzenie najczęściej dotyka osoby po 40. r.ż., a czynnikami ryzyka jest: unieruchomienie ciała, np. z powodu obłożnej choroby; długa podróż; okres ciąży i połogu; przebyte operacje chirurgiczne czy otyłość – mówi prof. dr hab. Witold Tomkowski, prezesa Fundacji THROMBOSIS.
2. Co oznacza opuchlizna na jednej nodze?
Choroba zakrzepowo-zatorowej może przez dłuższy czas nie dawać o sobie znać. Są jednak pewne objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność i sprawić, że niezwłocznie udamy się do właściwego specjalisty. Do tych objawów należą: obrzęk, widoczny w okolicach kostki, łydki lub całej jednej nogi; ból nogi nasilający się podczas chodzenia, ale mijający przy unieruchomieniu; podwyższona ciepłota nogi lub zaczerwieniona skóra na jednej nodze. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z powyższych objawów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty, który zleci nam USG żył głębokich. Szybkie działania jest w tym przypadku kluczowe. Dzięki niemu mamy szansę zmniejszyć śmiertelność spowodowaną schorzeniem – dodaje prof. Tomkowski.
3. Świadomość i profilaktyka choroby zatorowo-zakrzepowej
W celu podniesienia świadomości Polaków w zakresie choroby zatorowo-zakrzepowej przygotowany został krótki film instruktażowy, dotyczący tego jak przygotować się do długiej podróży. Pokazuje on ćwiczenia, które można wykonywać w ramach profilaktyki, szczególnie przez osoby ze skłonnością do zakrzepicy.
Organizatorem Kampanii „Jak nie być jedną nogą w grobie” jest Fundacja MITO, która wraz ze wsparciem merytorycznym Fundacji THROMBOSIS, jako pierwsza podjęła się realizacji kampanii społecznej na temat zakrzepicy. W ramach jej działań, została stworzona strona internetowa Wolne Żyły, na której będzie można znaleźć materiały edukacyjne poświęcone prewencji i odpowiedniemu działaniu w sytuacji wystąpienia żylnej chorobie zakrzepowo - zatorowej.
4. Fundacja MITO
Fundacja MITO powstała w 2013 roku. Jej celem jest wszechstronna działalność mająca na celu zwiększanie świadomości i edukację w kwestiach ważnych dla społeczeństwa. W realizowanych kampaniach będą poruszane przez nas tematy zarówno z zakresu zdrowia, nauki, kultury, jaki i ochrony środowiska.
Fundacja, w ramach swoich kompetencji, ma za zadanie pozyskiwać środki na realizację celów statutowych. Poprzez współpracę ze środowiskiem medycznym, organizacjami pożytku publicznego, ośrodkami kulturalno-edukacyjnymi, podmiotami gospodarczymi czy władzami samorządowymi, chcemy wykorzystując i czerpiąc wiedzę z wyżej wymienionych instytucji tworzyć wartościowe i merytoryczne projekty w pełni wyczerpujące tematykę aktualnie podjętego tematu.
Prof. dr hab. Witold Tomkowski jest prezesem Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą THROMBOSIS oraz kierownik oddziału Intensywnej Terapii Pneumonologiczno-Kardiologicznej, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy. Pan Profesor jest kierownikiem przychodni TS Klinika, autorem wielu prac naukowych, które zostały opublikowane w pismach zagranicznych polskich. Profesor Tomkowski przygotowal również wiele monografii i współtworzył podręczniki medyczne traktujące o tematyce zakrzepicy żył głębokich, zatorów tętnicy płucnej oraz chorób osierdzia. Profesor jest członkiem wielu polskich oraz zagranicznych towarzystw naukowych, a także członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Angiologicznego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.