Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

USG żył

Avatar placeholder
05.09.2013 14:39
USG żył
USG żył

Najczęstszym powodem wykonywania USG żył (tzw. Doppler żył) jest podejrzenie niewydolności żylnej u pacjenta, czego objawami mogą być: obrzęk nóg, uczucie ich pełności, ciężkości, kurcze łydek, a także uwidocznienie się poszerzonych naczynek na kończynach dolnych. Badanie pozwala na sprawdzenie wydolności zastawek żylnych i określenie kierunku przepływu krwi. Jeśli krew nie płynie w nich w stronę serca, ale cofa się, mamy do czynienia z refluksem (cofanie się krwi). Najczęściej taka sytuacja prowadzi do zalegania krwi i wzrostu ciśnienia wewnątrzżylnego, co z kolei skutkuje powstawaniem żylaków. Doppler żył jest także podstawowym sposobem diagnostyki zakrzepicy żylnej. Stosuje się go również przed zabiegami inwazyjnymi na żyłach, a także kontrolnie, po tego rodzaju ingerencji.

Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Oceny żył dokonuje się za pomocą głowicy aparatu przyłożonej do powłok ciała. W zależności od celu badania, może być ono wykonywane w pozycji leżącej (np. ocena żył goleni) lub stojącej (ocena zastawek kończyn dolnych).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze