Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Jak prawidłowo robić przysiady – zasady, zalety

Przysiad to idealne ćwiczenie na wzmocnienie mięśnia czworogłowego, jednak nie tylko. Dodatkowo pracuje tutaj również mięsień pośladkowy oraz stawy kolanowe. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie ciała do tego ćwiczenia. Jak prawidłowo robić przysiady? Poniżej wszystko zostało dokładnie wyjaśnione.

Zobacz film: "Dlaczego warto robić przysiady?"

spis treści

1. Jak prawidłowo robić przysiady - zasady

Prawidłowe wykonanie przysiadu wcale nie jest trudne, jednak należy mieć świadomość o technice, aby nie wyrządzić krzywdy stawom. Rozpoczynamy od prawidłowego ułożenia stóp. Powinny być one rozstawione na szerokość bioder. Na początku można robić przysiad przechodząc na palce, jednak docelowo trzeba dążyć do tego, by utrzymać się na pełnych stopach.

Pochylenie tułowia ma również za zadanie jedynie pomóc w czasie ćwiczenia, gdy dojdzie się już do wprawy, można coraz bardziej się prostować, wtedy odciąża się kręgosłup. Ręce pracują swobodnie, najwygodniej wraz z przysiadaniem zginać je, gdyż jest to bardzo naturalny odruch.

Przysiad wykonuje się do kąta prostego. Powstanie jest zawsze do pełnego wyprostu, dopiero wtedy można zacząć kolejne powtórzenie. Trzeba zwrócić uwagę na pracę kolan. Nie powinny one schodzić ani na zewnątrz ani do wewnątrz. Tak jak stoją stopy, taki też powinny utrzymać kierunek ruchu kolana.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

Można także wykonywać przysiady pełne, polegające na zejściu jak najniżej w dół (na pełnych stopach). Podczas tego rodzaju przysiadu bardzo mocno pracują mięśnie czworogłowe ud i to one są najbardziej wzmacniane. Można także wykonywać przysiady sumo, polegają one na szerokim rozstawieniu nóg. Stopy lekko na zewnątrz i z tej pozycji schodzimy do kąta prostego. Tę pozycję można utrzymywać przez kilka sekund.

Przysiady można robić także z obciążeniem. Kiedy obciążenie własnego ciała będzie niewystarczające można skorzystać z ciężarków. Można także wykonywać przysiady ze sztangą na suwnicy. Dodatkowe obciążenie podczas wykonywania przysiadu jeszcze bardziej pozwala wypracować i zarysować mięśnie nóg.

Jak prawidłowo wykonywać przysiady? To pytanie powinno być już zrozumiałe. Należy ćwiczyć regularnie i się nie poddawać. Prawidłowe robienie przysiadów przyniesie nam wiele korzyści, dlatego warto sobie postawić cel i do niego dążyć. Wtedy wykonywanie przysiadów będziemy robić naturalnie i z wielką przyjemnością.

2. Jak prawidłowo robić przysiady - zalety

Prawidłowo wykonany przysiad powoduje wzmocnienie przede wszystkim mięśnia czworogłowego, który odpowiada za prawidłowe prostowanie i zginanie stawu kolanowego, który jest narażony na wiele kontuzji nawet podczas zwykłego funkcjonowania.

Pracuje tutaj także, jak było już wspomniane mięsień pośladkowy, który współpracuje z mięśniem czworogłowym. Sprawuje on pieczę nad pionową postawą ciała. Staw kolanowy jest uzależniony między innymi od prawidłowej pracy mięśnia czworogłowego. Odpowiada on za wszelkie ruchy kolanowe, zarówno zginanie i prostowanie jak także ruchy obrotowe. Dlatego jego dobre wykształcenie pozwala zapobiec wielu kontuzjom, które mogą się przytrafić w codziennych czynnościach.

Musisz to wiedzieć

Nawet nie zdajmy sobie sprawy z tego, jak prawidłowo zrobiony przysiad wpływa na nasze nogi. Skóra na nich staje się bardziej napięta, a mięśnie coraz mocniejsze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy