Jak przygotować apteczkę pierwszej pomocy? Oto lista niezbędnych rzeczy
Powinna znajdować się w każdym aucie, pakujemy ją do torby przed podróżą na wakacje. Jednak apteczka pierwszej pomocy powinna być łatwo dostępna w każdym domu. Jak przygotować podręczną apteczkę i co warto w niej mieć?
1. Jak przygotować apteczkę pierwszej pomocy?
Każdy z nas powinien mieć niewielką apteczkę w szufladzie komody. Tak, żeby w razie potrzeby można było ją natychmiast użyć albo spakować do plecaka czy torby podróżnej.
Apteczka to nie tylko bandaże czy plastry, ale także przedmioty użyteczne w kryzysowej sytuacji. Mowa o latarce czy bateriach. Najlepszym rozwiązaniem jest spakowanie potrzebnych przedmiotów, środków do opatrywania ran i skaleczeń oraz podstawowych leków do kosmetyczki z uchwytem lub do niewielkiej torebki typu nerka, którą w razie potrzeby można szybko założyć na biodra.
Jak przygotować apteczkę, by była pomocna w awaryjnych sytuacjach, a dodatkowo nie stanowiła zbyt dużego obciążenia?
2. Co powinno znaleźć się w apteczce? Lista
Na zawartość apteczki pierwszej pomocy składają się zarówno leki i przedmioty uniwersalne, jak i produkty dobrane indywidualnie do danej osoby. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób zażywających na stałe leki, a także dzieci.
Oto, co warto spakować do apteczki:
- leki przeciwbólowe NLPZ, a także leki o działaniu przeciwgorączkowym w formie syropu lub czopków dla dzieci – najlepiej, żeby były spakowane osobno z adnotacją na temat dawkowania,
- płyn do dezynfekcji dłoni oraz płyn do dezynfekcji ran (np. na bazie octenidyny) – można kupić preparaty w małych pojemnikach, jednorazowych ampułkach, a nawet chusteczkach,
- jednorazowe rękawiczki oraz maseczki chirurgiczne,
- chusta trójkątna, opaska uciskowa, pakowane pojedynczo gaziki oraz standardowy bandaż o szerokości 5 cm,
- plastry różnej wielkości oraz nożyczki,
- leki na ból gardła – najlepiej w postaci pastylek do ssania oraz spray lub płyn do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwbólowym,
- leki na biegunkę – w tym także węgiel leczniczy,
- leki na chorobę lokomocyjną, jeśli ktoś w rodzinie na nią cierpi,
- leki na zaparcia – w formie czopków lub syropów (osobno dla dzieci i dorosłych),
- osobno zapakowane leki przyjmowane na stałe,
- elektrolity,
- żelowe kompresy i plastry – zarówno o działaniu chłodzącym jak i rozgrzewające.
Osoby, które przyjmują na stałe leki, powinny mieć np. ich tygodniowy zapas w apteczce. W przypadku osób cierpiących np. na nadciśnienie, warto do niej włożyć także niewielki nadgarstkowy ciśnieniomierz. Dodatkowym wyposażeniem apteczki powinien być termometr, warto zwrócić uwagę, żeby był jak najmniejszy.
W przypadku gdy mamy dzieci, można przygotować osobną apteczkę z myślą o najmłodszych członkach rodziny. Ułatwi to szukanie leków i zmniejszy ryzyko pomyłki w przypadku ich podawania.
Poza tym w apteczce przydadzą się inne przedmioty:
- opakowanie chusteczek higienicznych i chusteczek nawilżanych, mogą być antybakteryjne,
- mała latarka i baterie do niej,
- środki higieniczne – tampony, wkładki higieniczne, podpaski,
- koc termiczny.
Uwaga! Dobrym pomysłem jest oznaczenie naszej domowej apteczki, żeby nie było wątpliwości, że znajdziemy w niej leki i środki medyczne. Można również do środka włożyć kartkę, na której zanotujemy najważniejsze informacje związane ze zdrowiem naszym oraz zdrowiem członków rodziny. W tym miejscu należy napisać, na co chorujemy i jakie leki oraz w jakich dawkach musimy przyjmować, jaką mamy grupę krwi, a także czy jesteśmy na coś uczuleni.
Tak skomponowaną apteczkę należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Jednocześnie warto pamiętać, że musimy mieć do niej łatwy i szybki dostęp. Osobną apteczkę powinniśmy mieć w samochodzie – można ją kupić na każdej stacji benzynowej.
Pamiętajmy, by raz na jakiś czas dokonać przeglądu leków znajdujących się w apteczce i wyrzucić te, które są przeterminowane.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Ukraina: WHO alarmuje, że kończą się zapasy tlenu dla chorych. Mogą wystąpić też przerwy w dostawie energii elektrycznej
- Zbiórki dla Ukraińców. MZ ostrzega przed samodzielnym zbieraniem leków, to może być niebezpieczne
- Ukraińscy paramedycy na froncie. "Karetki nie mają taryfy ulgowej. Ostrzały są na porządku dziennym"
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.