Jak skutki może mieć spożycie niedogotowanego mięsa?

Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan rzucają światło na związek występowania bakterii w niegotowanym mięsie z kurczaka i objawów zespołu Guillain-Barre (GBS). Wyniki eksperymentu ukazały się w najnowszym wydaniu  „Journal of Autoimmunity” i informują również o możliwościach terapeutycznych przy zakażeniu Campylobacter jejuni.

W wyniku nieprawidłowego gotowania (zbyt niska temperatura), bakteria nadal może występować w mięsie, potencjalnie zakażając człowieka. Badania wskazują, że predyspozycja genetyczna wraz z narażeniem na pewne szczepy bakterii Campylobacter mogą spowodować wystąpienie zespołu Guillain- Barre.

Naukowcy wskazują również, że niektóre bakterie są oporne na działanie antybiotyków. W przebiegu tego zespołu dochodzi do uszkodzenia nerwów na skutek procesów autoimmunologicznych. Leczeniem jest stosowanie plazmaferezy i dożylne wlewy immunoglobulin.

Jakie są objawy? Najczęściej dochodzi do parestezji, zaburzenia ze strony układu autonomicznego (np. zaburzenia rytmu serca), czy też niewydolności oddechowej i innych objawów ubytkowych. W wyniku badań naukowców, określono, jak dokładnie wygląda predyspozycja genetyczna w kwestii ryzyka zachorowania na zespół Guillain-Barre. Przedmiotem zainteresowania badaczy był także związek występowania zakażenia wirusem Zika z GBS.

Naukowcy jednak zakładają, że przeprowadzone badania odpowiedzą również na pytanie jak inne bakterie i wirusy wpłyną na rozwiniecie GBS. Dostępność środków leczniczych jest całkiem dobra, ale jednak leczenie jest mocno ograniczone, bowiem stosowana terapia w niektórych przypadkach nie dość, że jest nieskuteczna to ****powoduje zaostrzenie objawów.

Jak zaznaczają autorzy badania, dzięki przeprowadzonym badaniom, możliwe będzie również opracowanie nowych metod terapeutycznych. Wiele osób cierpiących na GBS jest w złym stanie i nie jest możliwy ich udział w badaniach klinicznych nad nowym lekiem. Czy przedstawione badania rzeczywiście mają związek z niegotowanym mięsem kurzym?

9 złych nawyków w gotowaniu, z którymi powinniśmy zerwać

Zazwyczaj, zaraz po zakończeniu gotowania, smażenia, grillowania czy pieczenia mięsa wykładamy je na talerz i pałaszujemy. Tymczasem mięso takie należy...

Ogólnie rzecz biorąc do zakażenia tą bakterią może dojść na drodze spożycia zanieczyszczonej wody lub skażonego mięsa (ale nie tylko kurzego). Warto więc pamiętać, że jakiekolwiek niedogotowane mięso może spowodować wystąpienienie GBS, ale nie tylko.

Choroby zakaźne, zatrucia pokarmowe - to tylko przykłady schorzeń, które mogą wystąpić na skutek spożycia źle przygotowanego pokarmu.

Dlaczego mięso kurcząt jest takie tanie?

Szynka po 10 złotych za kilogram, boczek za 12 złotych, udka kurczaka za 9 złotych. Tanie mięso kupujemy na potęgę. Nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego...

Ważnym aspektem przeprowadzonych badań jest nadzieja na opracowanie lepszych, bardziej nowoczesnych metod terapeutycznych, które dadzą szansę na wyleczenie pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie.

W celu diagnostyki wykonuje się punkcję lędźwiową, aby zbadać skład płynu mózgowo-rdzeniowego, a także przeprowadza się badania serologiczne, obrazowe i specjalistyczne – neurologiczne.

Kto wie, być może za jakiś czas uda się opracować szczepionkę, która będzie chronić przed wystąpieniem zespołu Guillain-Barre?

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...