Jak skutki może mieć spożycie niedogotowanego mięsa?

Najnowsze badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan rzucają światło na związek występowania bakterii w niegotowanym mięsie z kurczaka i objawów zespołu Guillain-Barre (GBS). Wyniki eksperymentu ukazały się w najnowszym wydaniu  „Journal of Autoimmunity” i informują również o możliwościach terapeutycznych przy zakażeniu Campylobacter jejuni.

W wyniku nieprawidłowego gotowania (zbyt niska temperatura), bakteria nadal może występować w mięsie, potencjalnie zakażając człowieka. Badania wskazują, że predyspozycja genetyczna wraz z narażeniem na pewne szczepy bakterii Campylobacter mogą spowodować wystąpienie zespołu Guillain- Barre.

Naukowcy wskazują również, że niektóre bakterie są oporne na działanie antybiotyków. W przebiegu tego zespołu dochodzi do uszkodzenia nerwów na skutek procesów autoimmunologicznych. Leczeniem jest stosowanie plazmaferezy i dożylne wlewy immunoglobulin.

Jakie są objawy? Najczęściej dochodzi do parestezji, zaburzenia ze strony układu autonomicznego (np. zaburzenia rytmu serca), czy też niewydolności oddechowej i innych objawów ubytkowych. W wyniku badań naukowców, określono, jak dokładnie wygląda predyspozycja genetyczna w kwestii ryzyka zachorowania na zespół Guillain-Barre. Przedmiotem zainteresowania badaczy był także związek występowania zakażenia wirusem Zika z GBS.

Naukowcy jednak zakładają, że przeprowadzone badania odpowiedzą również na pytanie jak inne bakterie i wirusy wpłyną na rozwiniecie GBS. Dostępność środków leczniczych jest całkiem dobra, ale jednak leczenie jest mocno ograniczone, bowiem stosowana terapia w niektórych przypadkach nie dość, że jest nieskuteczna to ****powoduje zaostrzenie objawów.

Jak zaznaczają autorzy badania, dzięki przeprowadzonym badaniom, możliwe będzie również opracowanie nowych metod terapeutycznych. Wiele osób cierpiących na GBS jest w złym stanie i nie jest możliwy ich udział w badaniach klinicznych nad nowym lekiem. Czy przedstawione badania rzeczywiście mają związek z niegotowanym mięsem kurzym?

9 złych nawyków w gotowaniu, z którymi powinniśmy zerwać

Zazwyczaj, zaraz po zakończeniu gotowania, smażenia, grillowania czy pieczenia mięsa wykładamy je na talerz i pałaszujemy. Tymczasem mięso takie należy...

Ogólnie rzecz biorąc do zakażenia tą bakterią może dojść na drodze spożycia zanieczyszczonej wody lub skażonego mięsa (ale nie tylko kurzego). Warto więc pamiętać, że jakiekolwiek niedogotowane mięso może spowodować wystąpienienie GBS, ale nie tylko.

Choroby zakaźne, zatrucia pokarmowe - to tylko przykłady schorzeń, które mogą wystąpić na skutek spożycia źle przygotowanego pokarmu.

Dlaczego mięso kurcząt jest takie tanie?

Szynka po 10 złotych za kilogram, boczek za 12 złotych, udka kurczaka za 9 złotych. Tanie mięso kupujemy na potęgę. Nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego...

Ważnym aspektem przeprowadzonych badań jest nadzieja na opracowanie lepszych, bardziej nowoczesnych metod terapeutycznych, które dadzą szansę na wyleczenie pacjentów znajdujących się w ciężkim stanie.

W celu diagnostyki wykonuje się punkcję lędźwiową, aby zbadać skład płynu mózgowo-rdzeniowego, a także przeprowadza się badania serologiczne, obrazowe i specjalistyczne – neurologiczne.

Kto wie, być może za jakiś czas uda się opracować szczepionkę, która będzie chronić przed wystąpieniem zespołu Guillain-Barre?

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...

Newsy

Wokalista Imagine Dragons opowiedział o swojej ukrytej chorobie

Dan Reynolds jest najbardziej znany jako wokalista w nagrodzonym Grammy zespole Imagine Dragons, ale 29-letni muzyk zamierza wypowiedzieć się w sprawie, która dotyczy go osobiście od wczesnej dorosłości, gdy miał 20 lat. Na początku Reynolds narzekał...