Trwa ładowanie...

Jak umówić się do lekarza w czasie epidemii? Telemedycyna w czasach koronawirusa

 Dorota Mielcarek
15.04.2020 08:42
Telemedycyna to szansa
Telemedycyna to szansa (iStock)

Telemedycyna była przez wielu pacjentów traktowana jako ostateczność, okazuje się jednak, że podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, jest niezbędna. Co ciekawe, przez ostatnie kilka tygodni, coraz więcej Polaków przekonało się, że video porada lekarza, może z powodzeniem zastąpić wizytę w gabinecie. Czy czas kolejek się skończył? Jak szybko umówić się do specjalisty?

1. Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to świadczenie usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość z wykorzystaniem technologii, czyli urządzenia mobilnego z dostępem do internetu lub telekomunikacyjnego (telefonu). Umożliwia m.in. skonsultowanie stanu zdrowia i postawienie diagnozy bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim.

WP lekarz
WP lekarz

Co ważne, lekarze ponoszą odpowiedzialność za udzielane w ten sposób świadczenia zdrowotne. Ich zadaniem jest zapewnienie pacjentom możliwie największego bezpieczeństwa i opieki.

2. Kolejki do lekarzy

Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

"Spodziewałem się, że to będzie skomplikowane, a okazało się proste. Lekarz co prawda, nie mógł mnie dotknąć, ale zajrzał do gardła, dawał instrukcje, przeprowadził wywiad. Wcale mu się nie spieszyło, receptę dostałem SMS-em" – pisze Damian, który odbył swoja pierwszą video poradę z lekarzem.

Polacy do tej pory nie byli przekonani do odbywania "wizyt u lekarza" online. I choć każdy narzekał na utrudniony kontakt z przychodnią, otrzymanie 35. numerka w kolejce i siedzenie w przychodni czasami godzinami, i tak woleliśmy to, niż umówić się z lekarzem na wizytę online.

Jeśli czekaliśmy na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, zazwyczaj udawało się umówić w ciągu kilku dni albo nawet tego samego, jednak czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może wynieść kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Kiedy stanęliśmy w obliczu epidemii koronawirusa, okazało się, że dzięki internetowi mamy możliwość znacząco przyspieszyć spotkanie ze specjalistą. Jak to możliwe, że czekamy krócej na konsultacje ze specjalistą?

  • Lekarze mogą przyjąć więcej pacjentów w ciągu godziny,
  • wizyta przebiega w sposób zorganizowany,
  • osoby, które potrzebują tylko recepty, dostają ją w 2 minuty,
  • do wyboru mamy wielu lekarzy ze wszystkich regionów w Polsce.

3. Porada lekarska przez internet

Choć większość z nas przyzwyczajona jest do spotkań twarzą w twarz, kontakt z lekarzem za pomocą internetu jest dużo szybszy, łatwiejszy, tańszy i nie wymaga wychodzenia z domu.

Na odpowiedniej stronie wybieramy interesujący nas termin konsultacji. Zazwyczaj lekarze dyżurują przez 7 dni w tygodniu, od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora lub całodobowo. Po ustaleniu terminu i godziny dokonujemy opłaty za konsultację online. Zazwyczaj jest ona dużo niższa niż koszt wizyty, jaki musimy ponieść w placówce.

W ramach tej usługi możesz przesłać lekarzowi swoje wyniki badań, a także przedstawić mu historię swojej choroby. Nie dość, że to dużo wygodniejsza opcja, niż wizyta u lekarza w przychodni, to oszczędza nasz cenny czas, którego w dzisiejszych czasach wszyscy mamy za mało.

Warto pamiętać, że zamiast szukać odpowiedzi na temat swojego stanu zdrowia, wpisując pytanie w wyszukiwarkę internetową, lepiej jest poradzić się eksperta. Jego wiedza i doświadczenie nie tylko pomogą zidentyfikować problem, ale też znaleźć właściwe rozwiązanie. Dlatego, nawet jeśli możliwość kontaktu z ekspertem jest ograniczona, warto korzystać z telemedycyny i możliwości rozmowy ze specjalistą przez internet.

4. Jak umówić się z lekarzem przez Internet?

Na kontakt z lekarzem przez internet można umówić się, korzystając z usługi WP Lekarz. Do dyspozycji jest ponad 50 lekarzy internistów, psychologów i psychiatrów oraz 500 specjalistów.

Do tej pory, tylko główne sieci medyczne np. Lux Med uruchomiły możliwość zdalnych konsultacji dla swoich abonentów. Różnica między nimi a usługa WP Lekarz polega na tym, że nie wymaga płatnego abonamentu i gromadzi specjalistów z różnych miast i placówek.

Wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji i wybrać pasujący termin wizyty.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze