Trwa ładowanie...

Jak umówić się do lekarza w czasie epidemii? Telemedycyna w czasach koronawirusa

Telemedycyna była przez wielu pacjentów traktowana jako ostateczność, okazuje się jednak, że podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, jest niezbędna. Co ciekawe, przez ostatnie kilka tygodni, coraz więcej Polaków przekonało się, że video porada lekarza, może z powodzeniem zastąpić wizytę w gabinecie. Czy czas kolejek się skończył? Jak szybko umówić się do specjalisty?

Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

1. Czym jest telemedycyna?

Telemedycyna to świadczenie usług medycznych i opieki zdrowotnej na odległość z wykorzystaniem technologii, czyli urządzenia mobilnego z dostępem do internetu lub telekomunikacyjnego (telefonu). Umożliwia m.in. skonsultowanie stanu zdrowia i postawienie diagnozy bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie lekarskim.

WP lekarz
WP lekarz

Co ważne, lekarze ponoszą odpowiedzialność za udzielane w ten sposób świadczenia zdrowotne. Ich zadaniem jest zapewnienie pacjentom możliwie największego bezpieczeństwa i opieki.

2. Kolejki do lekarzy

"Spodziewałem się, że to będzie skomplikowane, a okazało się proste. Lekarz co prawda, nie mógł mnie dotknąć, ale zajrzał do gardła, dawał instrukcje, przeprowadził wywiad. Wcale mu się nie spieszyło, receptę dostałem SMS-em" – pisze Damian, który odbył swoja pierwszą video poradę z lekarzem.

Polacy do tej pory nie byli przekonani do odbywania "wizyt u lekarza" online. I choć każdy narzekał na utrudniony kontakt z przychodnią, otrzymanie 35. numerka w kolejce i siedzenie w przychodni czasami godzinami, i tak woleliśmy to, niż umówić się z lekarzem na wizytę online.

Jeśli czekaliśmy na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, zazwyczaj udawało się umówić w ciągu kilku dni albo nawet tego samego, jednak czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może wynieść kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Kiedy stanęliśmy w obliczu epidemii koronawirusa, okazało się, że dzięki internetowi mamy możliwość znacząco przyspieszyć spotkanie ze specjalistą. Jak to możliwe, że czekamy krócej na konsultacje ze specjalistą?

  • Lekarze mogą przyjąć więcej pacjentów w ciągu godziny,
  • wizyta przebiega w sposób zorganizowany,
  • osoby, które potrzebują tylko recepty, dostają ją w 2 minuty,
  • do wyboru mamy wielu lekarzy ze wszystkich regionów w Polsce.

3. Porada lekarska przez internet

Choć większość z nas przyzwyczajona jest do spotkań twarzą w twarz, kontakt z lekarzem za pomocą internetu jest dużo szybszy, łatwiejszy, tańszy i nie wymaga wychodzenia z domu.

Na odpowiedniej stronie wybieramy interesujący nas termin konsultacji. Zazwyczaj lekarze dyżurują przez 7 dni w tygodniu, od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora lub całodobowo. Po ustaleniu terminu i godziny dokonujemy opłaty za konsultację online. Zazwyczaj jest ona dużo niższa niż koszt wizyty, jaki musimy ponieść w placówce.

W ramach tej usługi możesz przesłać lekarzowi swoje wyniki badań, a także przedstawić mu historię swojej choroby. Nie dość, że to dużo wygodniejsza opcja, niż wizyta u lekarza w przychodni, to oszczędza nasz cenny czas, którego w dzisiejszych czasach wszyscy mamy za mało.

Warto pamiętać, że zamiast szukać odpowiedzi na temat swojego stanu zdrowia, wpisując pytanie w wyszukiwarkę internetową, lepiej jest poradzić się eksperta. Jego wiedza i doświadczenie nie tylko pomogą zidentyfikować problem, ale też znaleźć właściwe rozwiązanie. Dlatego, nawet jeśli możliwość kontaktu z ekspertem jest ograniczona, warto korzystać z telemedycyny i możliwości rozmowy ze specjalistą przez internet.

4. Jak umówić się z lekarzem przez Internet?

Na kontakt z lekarzem przez internet można umówić się, korzystając z usługi WP Lekarz. Do dyspozycji jest ponad 50 lekarzy internistów, psychologów i psychiatrów oraz 500 specjalistów.

Do tej pory, tylko główne sieci medyczne np. Lux Med uruchomiły możliwość zdalnych konsultacji dla swoich abonentów. Różnica między nimi a usługa WP Lekarz polega na tym, że nie wymaga płatnego abonamentu i gromadzi specjalistów z różnych miast i placówek.

Wystarczy dokonać bezpłatnej rejestracji i wybrać pasujący termin wizyty.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.