Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak wybielić zęby?

Avatar placeholder
20.07.2017 08:16
Jak wybielić zęby?
Jak wybielić zęby?

Wybielanie zębów to niemal konieczność przy dzisiejszym sposobie życia, w tym picia hektolitrów kawy i herbaty, a także palenia papierosów. Nieestetyczne przebarwienia: brązowe, żółte lub niemal czarne pozbawiają uroku uśmiechów ich właścicieli. Zanim zaczniemy wybielać zęby, warto się jednak zastanowić, jakie metody będą dla naszych zębów najlepsze. Trzeba brać pod uwagę skład środków wybielających oraz ich RDA. Ważne są także koszty takiej kuracji

spis treści

1. Co to jest RDA?

RDA (Relative Dentine Abrasion) to wskaźnik ścieralności. Dzięki polerowaniu szkliwa zęby stają się gładkie, trudniej więc „przyklejają” się do nich przebarwienia. Co więcej, im wyższe RDA, tym czystsze zęby (np. wskaźnik ścieralności pasty do zębów Elgydium to 70-100, jest to wysoki poziom RDA). Ale należy pamiętać, że bardzo wysokie RDA – powyżej 100 – może sprawić, że nadwrażliwe zębyzaczną boleć. Zależy to także od składu środka wybielającego.

2. Wybielanie zębów u stomatologa

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym to najdroższa metoda wybielania zębów. Jest to wybielanie szybsze niż metody domowe, jednak jego inwazyjność sprawia, że nie jest dla każdego. Przed przystąpieniem do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym musimy wiedzieć, że nie możemy poddać się zabiegowi w przypadku stwierdzenia:

  • chorób dziąseł,
  • chorób przyzębia,
  • ubytków próchniczych,
  • ciąży (nie należy poddawać się zabiegowi także podczas okresu karmienia),
  • zębów wymagających leczenia chirurgicznego,
  • nieszczelnych wypełnień,
  • silnej nadwrażliwości zębów,
  • odsłoniętych szyjek zębowych,
  • silnie startych powierzchni zębowych.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Niektóre z powyższych dolegliwości mogą niemal całkowicie uniemożliwić wybielanie zębów. Na przykład zespół nadwrażliwości zębów może wywołać silny ból nawet przy użyciu mniej inwazyjnych sposobów wybielania. Jedynym rozwiązaniem mogą być wtedy łagodne pasty wybielające do zębów wrażliwych.

3. Wybielanie zębów w domu

Metodami na wybielanie zębów w domu są specjalne nakładki na zęby. Mogą to być nakładki uniwersalne lub dopasowane do zębów pacjenta. Metodę tę stosuje się w domu, ale zalecana jest kontrola stomatologiczna, to znaczy wizyty kontrolne u dentysty, aby stwierdzić, czy nie pojawiają się żadne powikłania. Najmniej inwazyjną i kosztowną metodą wybielania zębów jest korzystanie ze specjalnych past wybielających. Mogą stanowić samodzielną metodę na białe zęby lub procedurę wspomagającą po wybielaniu wykonanym w gabinecie dentystycznym. Mogą one mieć niski, średni lub wysoki wskaźnik RDA – w zależności od ich łagodności oraz skuteczności. Rozróżniamy dwa typy past wpływających na barwę zębów:

  • pasty wybielające – pasty o silniejszym działaniu wybielającym (wysokie RDA), które można używać jako metodę na wybielenie zębów;
  • pasty typu „whitening” – pasty łagodniejsze (niskie RDA), o działaniu utrzymującym biel zębów po zabiegu wybielającym.

Wszystkie pasty o działaniu wybielającym składają się z:

  • substancji aktywnej,
  • substancji abrazyjnej,
  • substancji jonowymiennych.

Pasty wybielające rzadziej wywołują nadwrażliwość niż inne metody wybielania zębów. Mogą być stosowane w domu, bez kontroli stomatologicznej. Pierwsze efekty można zobaczyć po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia regularnego stosowania. Przykładem pasty wybielającej o poziomie RDA pomiędzy 70 a 100 (czyli dość wysokim), o równoczesnym działaniu łagodzącym i bezpiecznym do codziennego stosowania jest pasta Elgydium, powstała na bazie związków sodu i wyciągów roślinnych. Pasta Elgydium zawiera mikropulweryzowany dwuwęglan sodu oraz wyciąg z porostu islandzkiego. Dzięki temu, że dwuwęglan sodu, czyli substancja abrazyjna pasty, jest rozdrobniony (z 500 „normalnego” dwuwęglanu sodu do 125 mikrometrów), szkliwo jest polerowane, a pasta Elgydium polecana jest po profesjonalnym wybielaniu. Rzadziej więc pojawiają się dolegliwości bólowe, nawet przy codziennym stosowaniu.

Pasta Elgydium skutecznie usuwa zewnątrzpochodne przebarwienia szkliwa, np. u palaczy. Osoby, które miały wykonywane profesjonalne wybielania lub piaskowania, a chcą dłużej utrzymać efekt białych zębów mogą używać pasty Elgydium, która wzmacnia efekty wybielania. Pasta jest polecana do codziennego stosowania nawet dla młodzieży.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze