Jak wybrać soczewki?
Zasadniczo soczewki dzieli się na miękkie i twarde. Te pierwsze służą do długotrwałego noszenia, drugie to zwykle soczewki jednodniowe. Które soczewki są najlepsze i na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę przy ich wyborze?
1. Twarde soczewki kontaktowe
Soczewki twarde początkowo wykonywane z pleksiglasu nieprzepuszczającego tlenu, obecnie z materiału, który doskonale przepuszcza tlen i inne gazy, wykonywane są na indywidualne zamówienie pacjenta. Są bardzo drogie, ale posiadają doskonałe właściwości optyczne, dużą trwałość i są łatwe w pielęgnacji. Mankamentem jest jednak to, że oko bardzo wolno przyzwyczaja się do nich, nawet przez kilka dni. Soczewki sztywne zalecane są szczególnie w astygmatyzmie, stożku rogówki, przy dużych wadach wzroku, ciężkich schorzeniach okulistycznych i zespole suchego oka. Ze względu na mniejszą powierzchnię przylegania soczewek do oka nie zaleca się używania ich do uprawiania sportu.
2. Miękkie soczewki kontaktowe
Soczewki miękkie są najbardziej popularne wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Mają hydrożelową strukturę, materiał przypominający bibułę czy gąbkę, która w zetknięciu z płynem łzowym staje się bardzo miękka i elastyczna. Są to soczewki bardzo łatwo adaptowane i dobrze tolerowane. Mają one różny stopień uwodnienia, czyli różną zawartość wody. Im większa jej zawartość tym krótszy okres ich noszenia, ponieważ gorzej przepuszczają tlen i gazy. Możemy dokonać ich podziału ze względu na okres ich używania i noszenia na soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe, dzienne i soczewki do ciągłego noszenia przez 7, 14 lub 30 dni i nocy.
3. Jakie soczewki wybrać?
Wydaje się, iż najbardziej warte polecenia są soczewki systematycznej wymiany. Im częściej są wymieniane tym bezpieczniej dla oczu. Na powierzchni każdej soczewki osadzają się bowiem cząsteczki białka, bakterie i lipidy zawarte w łzach. Nawet po ich dodatkowym i częstym oczyszczaniu stanowią one główne źródło ewentualnych zakażeń.
Soczewki miękkie, zwłaszcza te do noszenia wielodniowego, poleca się osobom, które rzadko ich używają, a potrzebują do noszenia na określony czas. Osobom uprawiającym sporty, wyjeżdżającym na urlop, wakacje, podróże służbowe. Coraz częściej stosuje się je jako materiał opatrunkowy w okulistyce.
4. Podział soczewek
Możemy dokonać podziału soczewek ze względu na ich zastosowanie na soczewki korekcyjne, które służą do korygowania wad refrakcji (krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm), soczewki lecznicze, które wykorzystywane są jako opatrunki w różnych schorzeniach i przypadłościach dotykających gałkę oczną i rogówkę.
Do soczewek leczniczych zaliczymy również soczewki twarde, leczące chociażby stożek rogówki, kolorowe soczewki kosmetyczne, dające nam również możliwość zmiany swojego wyglądu – podkreślenia lub zmiany koloru tęczówki – oraz umożliwiające dokonania zmiany fizjologii oka (bielmo, blizny, przebarwienia tęczówki, brak tęczówki, różnica wielkości otworów źrenicy).
5. Kiedy należy stosować soczewki kontaktowe?
Istnieje szereg sytuacji klinicznych oraz społecznych, w których zaleca się stosowanie soczewek kontaktowych zamiast szkieł okularowych. Soczewki kontaktowe są szczególnie zalecane w następujących przypadkach:
- przy dużych wadach wzroku, przekraczających sześć dioptrii,
- przy astygmatyzmie, którego nie można wyrównać za pomocą okularów,
- gdy wymagają tego względy estetyczne, kosmetyczne,
- po operacji usunięcia soczewki w jednym oku,
- przy różnowzroczności (zwłaszcza tej wynoszącej minimum trzy dioptrie),
- po operacji zaćmy w jednym oku (dotyczy to dorosłych i dzieci),
- gdy potrzebny jest opatrunek na oko i odizolowanie rogówki od otoczenia,
- gdy wymaga tego rodzaj wykonywanej pracy lub hobby,
- przy niemożności noszenia okularów,
- przy braku tęczówki, kiedy źrenica jest czarna.
6. Przeciwwskazania do stosowania soczewek
Warto jednak podkreślić, iż istnieją liczne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korygowania wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Są to:
- niewłaściwa, a wręcz zła higiena osobista,
- stany zapalne gałki ocznej i przewlekła choroba całego organizmu,
- zespół suchego oka oraz przyjmowanie leków hamujących wytwarzanie łez i wpływających na podsychanie oczu,
- warunki zewnętrzne (wysokie temperatury otoczenia, niska wilgotność, duże zapylenie),
- ciężkie zaburzenia hormonalne,
- zaawansowana cukrzyca,
- alkoholizm,
- nadczynność tarczycy,
- poważne alergie,
- stany obniżonej odporności.
Ostateczną decyzję o wyborze soczewek powinniśmy podjąć wspólnie ze specjalistą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.