Jak wybrać soczewki?

Zasadniczo soczewki dzieli się na miękkie i twarde. Te pierwsze służą do długotrwałego noszenia, drugie to zwykle soczewki jednodniowe. Które soczewki są najlepsze i na co powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Twarde soczewki kontaktowe

Soczewki twarde początkowo wykonywane z pleksiglasu nieprzepuszczającego tlenu, obecnie z materiału, który doskonale przepuszcza tlen i inne gazy, wykonywane są na indywidualne zamówienie pacjenta. Są bardzo drogie, ale posiadają doskonałe właściwości optyczne, dużą trwałość i są łatwe w pielęgnacji. Mankamentem jest jednak to, że oko bardzo wolno przyzwyczaja się do nich, nawet przez kilka dni. Soczewki sztywne zalecane są szczególnie w astygmatyzmie, stożku rogówki, przy dużych wadach wzroku, ciężkich schorzeniach okulistycznych i zespole suchego oka. Ze względu na mniejszą powierzchnię przylegania soczewek do oka nie zaleca się używania ich do uprawiania sportu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Miękkie soczewki kontaktowe

Soczewki miękkie są najbardziej popularne wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Mają hydrożelową strukturę, materiał przypominający bibułę czy gąbkę, która w zetknięciu z płynem łzowym staje się bardzo miękka i elastyczna. Są to soczewki bardzo łatwo adaptowane i dobrze tolerowane. Mają one różny stopień uwodnienia, czyli różną zawartość wody. Im większa jej zawartość tym krótszy okres ich noszenia, ponieważ gorzej przepuszczają tlen i gazy. Możemy dokonać ich podziału ze względu na okres ich używania i noszenia na soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe, dzienne i soczewki do ciągłego noszenia przez 7, 14 lub 30 dni i nocy.

Jakie soczewki wybrać?

Wydaje się, iż najbardziej warte polecenia są soczewki systematycznej wymiany. Im częściej są wymieniane tym bezpieczniej dla oczu. Na powierzchni każdej soczewki osadzają się bowiem cząsteczki białka, bakterie i lipidy zawarte w łzach. Nawet po ich dodatkowym i częstym oczyszczaniu stanowią one główne źródło ewentualnych zakażeń.

Soczewki miękkie, zwłaszcza te do noszenia wielodniowego, poleca się osobom, które rzadko ich używają, a potrzebują do noszenia na określony czas. Osobom uprawiającym sporty, wyjeżdżającym na urlop, wakacje, podróże służbowe. Coraz częściej stosuje się je jako materiał opatrunkowy w okulistyce.

Podział soczewek

Możemy dokonać podziału soczewek ze względu na ich zastosowanie na soczewki korekcyjne, które służą do korygowania wad refrakcji (krótkowzroczność i dalekowzroczność, astygmatyzm), soczewki lecznicze, które wykorzystywane są jako opatrunki w różnych schorzeniach i przypadłościach dotykających gałkę oczną i rogówkę.

Do soczewek leczniczych zaliczymy również soczewki twarde, leczące chociażby stożek rogówki, kolorowe soczewki kosmetyczne, dające nam również możliwość zmiany swojego wyglądu – podkreślenia lub zmiany koloru tęczówki – oraz umożliwiające dokonania zmiany fizjologii oka (bielmo, blizny, przebarwienia tęczówki, brak tęczówki, różnica wielkości otworów źrenicy).

Kiedy należy stosować soczewki kontaktowe?

Istnieje szereg sytuacji klinicznych oraz społecznych, w których zaleca się stosowanie soczewek kontaktowych zamiast szkieł okularowych. Soczewki kontaktowe są szczególnie zalecane w następujących przypadkach:

 • przy dużych wadach wzroku, przekraczających sześć dioptrii,
 • przy astygmatyzmie, którego nie można wyrównać za pomocą okularów,
 • gdy wymagają tego względy estetyczne, kosmetyczne,
 • po operacji usunięcia soczewki w jednym oku,
 • przy różnowzroczności (zwłaszcza tej wynoszącej minimum trzy dioptrie),
 • po operacji zaćmy w jednym oku (dotyczy to dorosłych i dzieci),
 • gdy potrzebny jest opatrunek na oko i odizolowanie rogówki od otoczenia,
 • gdy wymaga tego rodzaj wykonywanej pracy lub hobby,
 • przy niemożności noszenia okularów,
 • przy braku tęczówki, kiedy źrenica jest czarna.

Przeciwwskazania do stosowania soczewek

Warto jednak podkreślić, iż istnieją liczne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korygowania wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Są to:

Ostateczną decyzję o wyborze soczewek powinniśmy podjąć wspólnie ze specjalistą.

Komentarze (2)
~donia
~donia ponad rok temu

Kamil - Ja byłam i robiłam ;D I tak, dobrze słyszałeś. To bardzo bezpieczna metoda i już na drugi dzień (jeśli jest taka potrzeba) można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Dla mnie chyba najważniejsze było to, że metoda jest bezbolesna. Oczywiście odczuwa się jakiś dyskomfort, ale na pewno nie jest to ból. A tego się bałam najbardziej. Dlatego jeśli się zastanawiasz - rób ! Warto. ;)

Odpowiedz
~kamil
~kamil ponad rok temu

nie lubie soczewek;/ zawsze nosilem okulary, na miesiac przerzucilem sie wlasnie na soczewki i to nie dla mnie. mam chyba na to zbyt wrazliwe oczy. raz zdarzylo mi sie zasnac bez ich sciagniecia (wiem, ze sie nie powinno, ale kwestia zmeczenia) i byl dramat. z drugiej strony okulary sa niewygodne i zdecydowanie bardziej wole swoja twarz bez nich. myslalem nad korekcja laserowa, ale przy moich wrazliwych oczach boje sie powiklan.. slyszalem, ze sa jakies mniej ingerencyjne metody, we Wrocku robią mikrosoczewkową Lentivu, ponoc trwa chwila moment i jest spokoj, slyszal ktos, albo najlepiej - byl na tym zabiegu?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Soczewki - wybór, tryb wymiany, zasady podstawowe, zdejmowanie i zakładanie, makijaż
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Soczewki - wybór, tryb wymiany, zasady podstawowe, zdejmowanie i zakładanie, makijaż
Soczewki - wybór, tryb wymiany, zasady podstawowe, zdejmowanie i zakładanie, makijaż

Jak założyć soczewki? (WIDEO)

Jak założyć soczewki? (WIDEO) Odtwórz wideo

służą soczewki twarde. Soczewki korekcyjne - są środkiem stosowanym do redukcji wad wzroku, zarówno tych wrodzonych jak i nabytych. Można je wybrać (...) Alternatywą dla noszenia okularów są soczewki...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO)

Jak znaleźć najlepszą soczewkę? (WIDEO) Odtwórz wideo

soczewki pozwalają na znacznie lepsze widzenie. Mają jednak swoje wady. Jakie sztuczne, wszczepialne soczewki są najlepsze? Istnieją dwie drogi (...) poszukiwań najlepszej sztucznej soczewki. Są to: soczewki...

Soczewki - wybór, tryb wymiany, zasady podstawowe, zdejmowanie i zakładanie, makijaż

Szkła kontaktowe (WIDEO)

Szkła kontaktowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak założyć soczewki? Szkła kontaktowe są obecnie bardzo popularną alternatywą dla okularów. Według wielu osób są dużo wygodniejsze w stosowaniu (...) , soczewki trzeba co jakiś czas wymieniać (w zależności od ich rodzaju)....

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

. Ale nie tylko cywilizacja odpowiada za coraz gorszy wzrok, ale także nasz wiek - po 60. roku życia w sposób naturalny dochodzi do zmętnienia soczewki (...) , z czego u 1/3 problem dotyczy zaćmy. Operacja w tym przypadku polega na wymianie...

Zaćma - klasyfikacja, wrodzona, nabyta, a cukrzyca, toksyczna, leczenie

Zaćma - co oferuje okulistyka? (WIDEO)

Zaćma - co oferuje okulistyka? (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaćma, czyli innymi słowy katarakta, polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka. Jest to schorzenie, które wymaga interwencji (...) jest schorzeniem soczewki, które polega na tym, że struktura soczewki...

Zapalenie spojówek - objawy, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne (WIDEO)

Okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

i kształtów. Ostatnią dolegliwością może być także zaćma, czyli zmęczenie soczewki, której symptomem pojawienia się jest obniżenie ostrości wzroku (...) i zamazanie obrazu. Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej wybrać?...