Trwa ładowanie...

Jak zaraźliwy jest nowy wariant koronawirusa Centaurus? Nowe badania

Co wiadomo o transmisyjności subwariantu BA. 2.75?
Co wiadomo o transmisyjności subwariantu BA. 2.75? (Getty Images)

Nowy wariant koronawirusa BA. 2.75, określany jako Centaurus, wykryto już w 10 krajach świata, w tym w kilku krajach Europy. W ostatnich dniach pojawiły się włoskie badania wstępne, które rzucają więcej światła na zakaźność tego subwarintu. Co z nich wynika?

spis treści

1. Co wiadomo o zakaźności wariantu BA. 2.75?

Epidemiolog prof. Massimo Ciccozzi, szef departamentu badań statystytki medycznej i epidemiologii molekularnej na rzymskim Uniwersytecie Campus Bio-Medico w rozmowie z włoską agencją prasową Ansa wyjawił, co wiadomo obecnie na temat zakaźności Centaurusa. Okazało się, że nowy subwariant koronawirusa, jest tak samo zaraźliwy, jak Omikron (najbardziej zakaźny z dotychczasowych mutacji koronawirusa).

Epidemiolog zapewnił, że naukowcy "monitorują sytuację", a nowy subwariant, który obecnie nie jest powodem do zmartwień, jest obserwowany tak, jak wszystkie inne. Przypominamy, że BA.2.75 po raz pierwszy wykryto w maju w Indiach. Od tego czasu subwariant zindentyfikowano w ok. 10 krajów m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech i Holandii.

Zobacz film: "Prof. Zajkowska o twindemii"
Co wiadomo o transmisyjności subwariantu BA. 2.75?
Co wiadomo o transmisyjności subwariantu BA. 2.75? (Getty Images)

"Jedyna rzecz jest taka, że ma dwie mutacje różniące je zarówno od Omikronu BA. 5, jak i Omikronu BA. 2, od których pochodzi" - wyjaśnił Massimo Ciccozzi. Dodał, że mutacje te są w stanie "umknąć przeciwciałom".

"Normalne jest to, że wirus musi cały czas przezwyciężać system immunologiczny; w przeciwnym razie ginie" - przypomniał epidemiolog.

2. Czy Centaurus powoduje większą śmiertelność?

Na razie nie wiadomo, czy BA.2.75 może spowodować poważniejszy przebieg COVID-19 niż inne podwarianty Omikrona, w tym dominujący aktualnie BA.5. Prof. Paul Hunter, ekspert ds. chorób zakaźnych z University of East Anglia, przypuszcza, że fala BA.2.75 może być najmniej śmiertelna z dotychczasowych.

- Zawsze trudno jest z całą pewnością stwierdzić, jak to się potoczy. W tej chwili nie wygląda jednak na bardziej śmiertelny w porównaniu z subawariantem BA.5, a może nawet mniej, ponieważ z każdą falą jest większa ochrona - powiedział prof. Hunter w rozmowie z serwisem MailOnline.

- Obecne badania sugerują, że połączenie ostatnich infekcji i szczepień zapewnia najlepszą ochronę, więc obecna fala może pomóc chronić ludzi przed jesiennym wzrostem spowodowanym przez BA.2.75 - dodał ekspert.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze