Trwa ładowanie...

Jak zrobić samemu filtr do maseczki ochronnej?

Za filtr w domowych maseczkach mogą posłużyć np. flizelinowe ściereczki
Za filtr w domowych maseczkach mogą posłużyć np. flizelinowe ściereczki (Getty Images)

Maseczki stanowią mechaniczną barierę dla kropelek śliny. Ich cel jest jeden: mają zabezpieczyć otoczenie przed zarazkami, które możemy roznosić. W jaki sposób stworzyć dodatkowy filtr, który wzmocni barierę ochronną w zwykłych maskach bawełnianych szytych metodą chałupniczą? Amerykanie przeanalizowali to, z których materiałów można samodzielnie wykonać filtr.

1. Jakość filtra w maseczce można sprawdzić przez test światła

Im więcej osób chorych na Covid-19, tym większe prawdopodobieństwo napotkania na ulicy czy w sklepie osoby, która może być źródłem zakażenia. Lekarze podkreślają, że maseczki tworzą swego rodzaju mechaniczną barierę. Dzięki niej podczas kasłania czy kichnięcia kropelki śliny osoby zakażonej nie przedostaną się do otoczenia.

Niektóre tkaniny mogą stanowić rodzaj filtru
Niektóre tkaniny mogą stanowić rodzaj filtru (Getty Images)

Większość popularnych maseczek bawełnianych dostępnych na rynku jest wykonana z dwóch warstw tkaniny, pomiędzy którymi znajduje się zakładka, do której można włożyć dodatkowo materiał, który posłuży za filtr.

Zobacz film: "Pracownicy ASP tworzą maski dla medyków. Jakub Omalecki opowiada o akcji"

Jak zrobić taki filtr w domu? Wystarczy niewielki fragment materiału, który umieścimy wewnątrz maseczki. Kluczowe znaczenie ma rodzaj tkaniny.

Amerykanie sugerują, że skuteczność danego materiału można sprawdzić przy pomocy tzw. testu światła. Takie rozwiązanie podpowiada m.in. dr Scott Segal, anestezjolog z Wake Forest Baptist Health. Metoda jest prosta wystarczy "podświetlić" dany materiał, na przykład przy pomocy lampki i sprawdzić, jak dużo światła przenika przez tkaninę. Im mniejsza wiązka świałta "przechodzi" przez materiał, tym większą daje blokadę.

Zobacz także: Czy bawełniane maseczki szyte w domach chronią przed koronawirusem? Opinia eksperta

2. Filtr do bawełnianych maseczek wielorazowych

Koronowirus jest wielkości ok. 0,1 mikrometra. Nic więc dziwnego, że większość materiałów nie jest w stanie wyłapać tak mikroskopijnych cząsteczek.

Profesjonalne maski używane m.in. przez personel medyczny mają specjalne filtry: FFP3 bądź N95, N99 i atesty, które potwierdzają ich skuteczność. W warunkach domowych nikt nie jest w stanie stworzyć podobnej jakości zabezpieczenia, ale zdaniem amerykańskich naukowców część materiałów może stanowić zbliżoną barierę ochronną.

Zobacz także: Jakich filtrów używać w maseczkach ochronnych, żeby skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Najważniejszym wyznacznikiem jest fakt, żeby materiał był odpowiednio gęsty, a jednocześnie przewiewny, żeby umożliwiał oddychanie. Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Missouri przebadali kilkanaście typów filtrów oceniając ich skuteczność.

Ich zdaniem szczelną barierę dla wirusa można stworzyć m.in. przy pomocy poszewki na poduszkę. Trzeba ją złożyć w taki sposób, żeby składała się z 4 warstw, wtedy jest w stanie zatrzymać ok. 60 proc. cząsteczek.

Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie filtrów do kawy. Trzy warstwy takich filtrów blokują ok. 40 proc. zanieczyszczeń.

Z kolei dr Paweł Grzesiowski proponuje, by filtr do masek wykonać z ściereczek do sprzątania z mikrofibry lub flizelinowych, przełożonych kawałkiem filtra do odkurzacza. Taka blokada jest w stanie zapewnić bardzo wysoką ochronę, a jest tanim rozwiązaniem.

Zobacz także: Czy maska antysmogowa uchroni przed koronawirusem? Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze