Pozbądź się brzuszka!

Jeśli martwi cię obwód talii, nie jesteś odosobniona. Większość kobiet ma bowiem kompleksy na punkcie swojego brzucha. Nawet szczupłe osoby miewają „oponkę” na brzuchu, jednak specjaliści są zgodni, że dużo większym powodem do zmartwień jest warstwa tłuszczu znajdująca się głębiej, wokół istotnych dla naszego funkcjonowania narządów. Skąd bierze się tłuszcz na brzuchu i co można zrobić, by zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w okolicach talii?

Rodzaje tkanki tłuszczowej

Jak łatwo pozbyć się brzuszka?

Czy odchudzanie bez ciągłego uczucia głodu jest możliwe? Tak! Poznaj kilka skutecznych wskazówek.

Przede wszystkim nie zapominaj, że twoje ciało potrzebuje tłuszczu. Mimo że zawartość tkanki tłuszczowej ma znaczenie dla organizmu, ważniejsza jest jej lokalizacja. W różnych partiach ciała tłuszcz zachowuje się bowiem w inny sposób. U ludzi dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w dwóch miejscach: tuż pod skórą na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu, a także głęboko, wokół ważnych narządów (serca, płuc, części układu pokarmowego, wątroby itp.) w klatce piersiowej, brzuchu i miednicy. Większość z nas przejmuje się widocznymi fałdkami, jednak to tłuszcz gromadzący się głęboko stanowi duże zagrożenie. Nie jest to bowiem substancja, która leży bezczynnie. Tłuszcz zachowuje się jak „narząd”, wydzielając substancje, które mogą zostać wchłonięte przez sąsiednie organy. Nadmiar znajdującej się głęboko tkanki tłuszczowej może zwiększyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2, choroby serca, demencji i raka piersi, odbytu oraz endometrium.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Skąd bierze się tłuszcz głęboko w ciele? Każdy człowiek ma zapasy tłuszczu wokół narządów, bez względu na wagę i rozmiar. Jednak zawartość tkanki tłuszczowej u poszczególnych osób różni się. Ma to związek z predyspozycjami genetycznymi, trybem życia, wiekiem i płcią. Mężczyźni poniżej 40. roku życia mają więcej tłuszczu wokół narządów niż kobiety, a u pań dochodzi do zwiększonego gromadzenia się tkanki tłuszczowej głęboko w ciele po okresie menopauzy. Jest to naturalny proces, jednak należy uważać, by ilość tłuszczu w organizmie nie przekroczyła bezpiecznej granicy. Jak sprawdzić, czy jest w normie? Najbardziej precyzyjne wyniki dają tomografia komputerowa i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Jednak dużo prostsze jest zmierzenie obwodu talii zwykłą miarką krawiecką. Sygnałem alarmowym jest obwód ponad 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, że nawet bardzo szczupła osoba może mieć duże zapasy tłuszczu wokół narządów. Można to poznać po bardzo wysokim poziomie cholesterolu i cukru.

Jak kontrolować ilość tłuszczu w organizmie?

Kluczem do mniejszej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie jest dieta, ćwiczenia, sen i radzenie sobie ze stresem. Wystarczy pół godziny energicznych ćwiczeń aerobowych cztery razy w tygodniu, by zmniejszyć tkankę tłuszczową znajdującą się zarówno pod skórą, jak i głęboko, wokół narządów. Rodzaj treningu warto dopasować do swoich upodobań – wysiłek fizyczny ma nam sprawiać przyjemność. Ważna jest również właściwa dieta bogata w błonnik. Należy także zadbać o wysypianie się. Zbyt krótki sen przyczynia się do większego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Podobnie jest ze zbyt długim snem. Sześć lub siedem godzin snu w zupełności wystarczy. Ogromne znaczenie ma również umiejętne radzenie sobie z napięciem. Stres jest nieunikniony, ale musimy nauczyć się, jak sobie z nim radzić. W przeciwnym razie jesteśmy bardziej narażone na liczne choroby. Dobrym sposobem na uporanie się ze stresem jest podtrzymywanie relacji z przyjaciółmi. Wiele kobiet przyznaje, że rozmowa pomaga im zdystansować się od swoich problemów i skuteczniej je rozwiązywać.

Tkanka tłuszczowa może wydawać ci się wrogiem numer 1, ale w odpowiedniej ilości jest wręcz potrzebna człowiekowi. Problem pojawia się, gdy tłuszczu jest zbyt wiele i zaczyna zagrażać zdrowiu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na kontrolowanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Komentarze (5)
~gnomka
~gnomka ponad rok temu

Artykuł bardzo ciekawy dla mnie pomocny chodź nie planuje ślubu. Ja postawiłam na dobrą dietę, która opiera się na regularności w spożywaniu posiłków. Ćwiczę też bardzo bardzo dużo. Początkowo miałam jednak problem z łaknieniem zaczełam brać tabletki iq green z zieloną kawę i jest trochę lepiej Teraz czekam na dalsze efekty.

Odpowiedz
~jowita
~jowita ponad rok temu

Kurcze zasada stara jak świat. Zdrowa dieta+ćwiczenia+silna wola :) no dobra... ja rozpuszczałam jeszcze oleofarmowy błonnik i piłam w napadach głodu. A tak po za tym ważna jest motywacja i myśl o celach dla których to robisz.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Porady dietetyczne dla odchudzających się
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Porady dietetyczne dla odchudzających się
Porady dietetyczne dla odchudzających się

Co jeść na mieście podczas diety?

Co jeść na mieście podczas diety?

Woda przed posiłkiem Przed posiłkiem zamów wodę z cytryną. Picie wody hamuje nieco głód, nawadnia organizm po długim dniu i dostarcza energię. Szklanka wody zapewni, że będziesz ściślej trzymać się wyznaczonych zasad przy zamawianiu posiłku. Zamiast wina...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Zdrowe produkty odżywcze

Zdrowe produkty odżywcze

Różnice w stylu życia nie są tak ważne w procesie długoterminowego przybierania na wadze, jak zmiany w diecie. Najważniejsze jest spożywanie zdrowych, świeżych produktów, które pomogą utrzymać pożądaną wagę na dłużej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Podjadanie w nocy

Podjadanie w nocy

Naukowcy przekonują, że podjadając w nocy, tyje się dwa razy szybciej.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

Jedzenie, które pomaga zrzucić wagę

węglowodanów. W dodatku podzielone są na porcje, dlatego łatwiej jest kontrolować to, ile się ich zje. Pałeczki serowe to wspaniała dietetyczna

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Aktywne odchudzanie brzucha

Aktywne odchudzanie brzucha

W odchudzaniu najważniejsze jest stosowanie się do dewizy: ruszaj się przy każdej okazji.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Przekąski, które spalają tłuszcz

Przekąski, które spalają tłuszcz

W czym tkwi tajemnica Nie ma posiłków, które dosłownie spalają tłuszcz w momencie, gdy je jesz. Natomiast mądry dobór składników pozwala na rozsądne gospodarowanie energią, którą dostarczamy swojemu organizmowi. Susan Bowerman, uznany dietetyk, zaleca,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

7 produktów, które pomagają spalić tłuszcz

Zdrowy styl życia Bądźmy szczerzy - żaden produkt magicznie nie sprawi, że tłuszcz zniknie, ale niektóre produkty pomagają stracić na wadze i ją utrzymać. Przykładowo, niektóre z nich są pełne błonnika, który przedłuża uczucie sytości, przez co unika...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Jak zmniejszyć porcje i nie odczuwać głodu?

Zacznij posiłek od szklanki wody Wypij dużą szklankę wody, zanim usiądziesz do obiadu. Napełnienie żołądka wodą sprawi, że prawdopodobieństwo przejedzenia się będzie mniejsze. Co więcej, niektóre objawy odwodnienia mogą powodować burczenie w brzuchu,...