Trwa ładowanie...

Test - Jaka jest twoja cukrzyca?

Avatar placeholder
25.02.2020 13:43
Test - Jaka jest twoja cukrzyca?
Test - Jaka jest twoja cukrzyca?

Cukrzyca należy do jednych z najbardziej rozprzestrzenionych chorób metabolicznych na świecie. Odznacza się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią. Do hiperglikemii dochodzi wskutek defektu produkcji lub działania hormonu o nazwie insulina, który produkowany jest przez trzustkę. Ze względu na etiologię choroby wyróżnia się wiele rodzajów cukrzycy – cukrzycę typu I (insulinozależną), cukrzycę typu II (insulinoniezależną), cukrzycę ciężarnych i inne, np. cukrzycę autoimmunologiczną dorosłych (ang. Latent Autoimmune Diabetes in Adults, LADA). Jeżeli chorujesz na cukrzycę, wypełnij poniższy test, który pomoże ci zebrać informacje na temat twojej choroby.

Wypełnij test poniżej. Przy niektórych pytaniach możesz zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. Poniższy test pozwoli ci uporządkować wiedzę na temat twojej choroby, jaką jest cukrzyca.

Pytanie 1. W jakim jesteś wieku?

a) b) c) d) e) >50

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pytanie 2. Płeć:

a) kobieta
b) mężczyzna

Pytanie 3. Miejsce zamieszkania:

a) duże miasto >50 tys. mieszkańców
b) małe miasto c) wieś

Pytanie 4. Typy cukrzycy:

a) I
b) II
c) ciążowa
d) inna

Pytanie 5. Rodzaje leczenia:

a) zmiana stylu życia
b) doustne
c) insulina

Pytanie 6. Czy stosujesz pompę insulinową?

a) tak
b) nie

Pytanie 7. Jaki był twój ostatni wynik hemoglobiny glikowanej?

a) poniżej 6,5%
b) powyżej 6,5%

Pytanie 8. Czy korzystasz z glukometru?

a) tak
b) nie

Pytanie 9. Czy wykonujesz regularnie badanie dna oka?

a) tak
b) nie

Pytanie 10. Czy występują u ciebie powikłania cukrzycy? Jakie?

a) stopa cukrzycowa
b) retinopatia cukrzycowa c) nefropatia cukrzycowa
d) neuropatia cukrzycowa
e) inne

Pytanie 11. Czy stosujesz specjalną dietę cukrzycową?

a) tak
b) nie

Pytanie 12. Czy uprawiasz regularnie sport?

a) tak
b) nie

Wśród czynników predysponujących do zachorowania na cukrzycę wymienia się między innymi geny. Skłonność do tej choroby jest dziedziczna, ale cukrzyca typu II jest bardziej powiązana z dziedziczeniem niż cukrzyca typu I. W przypadku typu I konieczne wydaje się wystąpienie także czynnika środowiskowego. Cukrzyca typu I zależy zatem nie tylko od podatności genetycznej na zachorowanie, ale także od takich czynników, jak: infekcje, stres, przyjmowanie niektórych leków, czy bycie narażonym na ekspozycję niektórych związków chemicznych. Do tej pory nie udało się zidentyfikować jednego genu, który odpowiadałby za zachorowanie na cukrzycę. Dziedziczy się ją w sposób wielogenowy.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która może prowadzić do wielu różnych powikłań. Podwyższony poziom cukru we krwi powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych – mikroangiopatię i makroangiopatię. Diabetycy (osoby chore na cukrzycę) skarżą się także na gorszą odporność, wolniejsze gojenie się ran, podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi itp. Do powikłań cukrzycy zalicza się również: zaćmę, zaburzenia widzenia, ślepotę, niewydolność nerek, polineuropatię cukrzycową, zaburzenia pracy serca, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, zaburzenia seksualne, zespół stopy cukrzycowej, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca czy udar mózgu.

Cukrzycę daje się leczyć! Warto jednak na początku poznać chorobę, z którą często trzeba nauczyć się funkcjonować przez całe swoje życie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze