Jaki masz rodzaj tłuszczu?

Czy wiesz, że kolor tłuszczu bardzo dużo mówi na temat twojego zdrowia i kondycji? Pewnie słyszałaś przynajmniej o rozróżnieniu na brązowy i biały. Okazuje się, że to tylko najprostszy podział, a w naszym organizmie może występować wiele innych rodzajów tłuszczu. Sprawdź, jaki dominuje u ciebie i co to może oznaczać.

9 zaskakujących produktów wspomagających redukcję tkanki tłuszczowej

Istnieją produkty spożywcze i przyprawy, które mogą usprawnić procesy eliminacji toksyn z organizmu i podkręcić metabolizm. Skutkiem tego jest usprawnienie...

Jeśli łatwo spalasz tłuszcz i nie tyjesz zimą...

Masz najwięcej brązowego tłuszczu. To dobra wiadomość, ponieważ brązowy tłuszcz odpowiada za przemianę pożywienia w energię oraz ciepło. Przy chłodnych temperaturach zachowuje się jak mięśnie i spala kalorie, aby uzyskać paliwo potrzebne całemu organizmowi. Najwięcej mają go nastolatki – z wiekiem tkanka zanika.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dobra wiadomość jest taka, że możemy stymulować organizm do produkcji brązowego tłuszczu, a tym samym do lepszego spalania kalorii. Potrzebna jest jednak niska temperatura, dlatego nie obawiaj się klimatyzacji i zimy – obcowanie z zimnem może ci wyjść na zdrowie.

Jeśli łatwo chudniesz dzięki ćwiczeniom...

Masz więcej beżowego tłuszczu. Został on odkryty dopiero 2 lata temu. Składa się z brązowego i  białego, dlatego był trudnym obiektem badań. Znajduje się tylko w okolicach obojczyka i wzdłuż kręgosłupa. Na podstawie eksperymentów na myszach można przypuszczać, że beżowy tłuszcz może być szansą na skuteczne spalanie tłuszczu.

Po podaniu myszom zastrzyków z iryzyną, biały tłuszcz zmieniał się w zdrowszy – beżowy. U ludzi hormon ten wytwarza się w trakcie wysiłku fizycznego, dlatego naukowcy podejrzewają, że dzięki ćwiczeniom można zwiększyć ilość beżowego tłuszczu w organizmie. W ten sposób można w nim zmagazynować kalorie, które w innym przypadku skumulowałyby się na brzuchu. To kolejny dowód na to, że ćwiczenia są dobre – dzięki nim zmieniasz „zły” tłuszcz w „dobry”.

Jeśli masz boczki i oponkę...

W twoim organizmie dominuje biały tłuszcz podskórny. Znajduje się on          w całym ciele, ale najczęściej możemy go zobaczyć właśnie jako znienawidzone boczki. Chociaż lekarze twierdzą, że biały tłuszcz podskórny nie jest szczególnie groźny dla zdrowia, to na pewno nie jest twoim przyjacielem w sezonie na bikini.

Co zrobić, żeby się go pozbyć? Niestety, biały tłuszcz jest trudnym przeciwnikiem i w tym przypadku najlepiej sprawdzi się prosta metoda, czyli „jedz mniej i więcej się ruszaj”. Unikaj zwłaszcza bomb kalorycznych, czyli grzesznych przyjemności – słodkich napojów, kawy z syropem i bitą śmietaną, pizzy jedzonej o północy i ciasteczek. Jeśli chcesz pozbyć się boczków, połącz ćwiczenia kardio (bieganie, jazdę na rowerze, pływanie) z ćwiczeniami modelującymi.

Jeśli masz twardy, okrągły brzuch...

Masz dużo białego tłuszczu trzewnego. O ile inne rodzaje są groźne dla sylwetki, to tłuszcz wisceralny jest naprawdę niebezpieczny dla zdrowia. Gromadzi się on wokół ważnych organów i wytwarza związki zwane adipokinami. Substancje te zwiększają ryzyko chorób serca, udaru, nowotworów, a nawet choroby Alzheimera.

Dobre wieści są takie, że tłuszcz trzewny lepiej reaguje na zmiany w diecie niż uparty tłuszcz podskórny. Co możesz zrobić? Sięgnij po produkty, które działają przeciwzapalnie. W twojej diecie nie może zabraknąć jajek, czerwonych warzyw     i owoców oraz zdrowych tłuszczy roślinnych.

Chcesz się pozbyć fałdek na brzuchu? Wypróbuj sposoby naszych forumowiczów na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. 

Źródło: eatthis.com

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odchudzanie dla każdego
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Odchudzanie dla każdego
Odchudzanie dla każdego

Najlepsze węglowodany na utratę wagi

Najlepsze węglowodany na utratę wagi

i napadzie głodu bywa, że nagle robi się nam wszystko jedno i ratujemy się słodyczami. A to na pewno nie sprzyja odchudzaniu. Natomiast spożywanie dobrze

Odchudzanie dla każdego

Jak zrzucić wagę po czterdziestce?

Jak zrzucić wagę po czterdziestce?

Utrata wagi po 40 roku życia Istnieją 2 główne różnice pomiędzy odchudzaniem się w młodszym wieku i po czterdziestce: szybkie diety, które działały (...) , które się odchudzają, jedzą np. bardzo mały posiłek w porze lunchu....

Odchudzanie dla każdego

Produkty z ujemnym bilansem energetycznym

Produkty z ujemnym bilansem energetycznym

Na czym polega ujemny bilans energetyczny? Określenie „ujemne kalorie" odnosi się do sytuacji, gdy dane produkty zawierają mniej kalorii, niż potrzebnych jest na wszystkie procesy związane z ich strawieniem, metabolizmem i wydaleniem. **Ich spożywanie...

Odchudzanie dla każdego

Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny

Naukowcy odkryli, jak ugotować ryż, by był mniej kaloryczny

zawdzięczają przede wszystkim cenie i dostępności. W porównaniu np. do fasoli czy soi jest tani. Każdy kij ma jednak dwa końce. Ryż jest dość (...) kaloryczny, a co za tym idzie, nie nadaje się dla osób chcących się odchudzać....

Odchudzanie dla każdego

Odchudzasz się? Nie jedz tych owoców i warzyw

Odchudzasz się? Nie jedz tych owoców i warzyw

produktów nie można spożywać w nieograniczonych ilościach. Niektóre owoce i warzywa są zalecane w czasie odchudzania, ale istnieją (...) , które należy ograniczać w trakcie odchudzania. Oczywiście owoce tropikalne nie...