Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością.

Można zapisać się na specjalne treningi jogi i pod okiem fachowców opanowywać zestawy ćwiczeń lub uprawiać ją samodzielnie w domu. Ćwiczenia należy dobierać, biorąc pod uwagę swoje możliwości fizyczne i schorzenia. Joga w domu? Nic nie stoi na przeszkodzie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących

Trenowanie jogi powinno zaczynać się od prostych i niewyczerpujących ćwiczeń, ponieważ niektórym osobom jej pozycje wydają się dość trudne do opanowania. Technika ta przeznaczona jest dla osób w każdym wieku. Rezultaty jednak będą widoczne dopiero wtedy, kiedy będziemy ćwiczyć regularnie, czyli dwa razy dziennie przez co najmniej miesiąc. Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Joga w domu jest oczywiście możliwa, ale warto przestrzegać zasad, dzięki którym unikniemy kontuzji.

Joga w domu - główne zasady:

 • treningi jogi wykonuje się dopiero 2 godziny po posiłku,
 • podczas ćwiczeń najważniejsze jest oddychanie – trzeba starać się oddychać miarowo i głęboko, zawsze nosem,
 • należy ćwiczyć w wywietrzonym pokoju, nie można praktykować jogi na łóżku lub materacu,
 • treningi powinny odbywać się w ciszy, nie zaleca się uprawiania jogi przy włączonym telewizorze,
 • jogę ćwiczy się w wygodnym stroju, luźne ubranie nie utrudnia krążenia krwi,
 • należy ćwiczyć boso i nie mieć na sobie żadnej biżuterii,
 • należy rozluźniać mięśnie twarzy i nie marszczyć czoła,
 • pozycja jogi powinna być utrzymywana przez co najmniej minutę,
 • w przypadku bólu, należy natychmiast przerwać ćwiczenie.

Joga w domu - jak ćwiczyć?

Jak wygląda joga w domu? Jak powinna wyglądać joga w domu? Wyróżniamy kilka pozycji do jogi. Trzy główne to:

 • Pozycja jogi na osłabienie. Należy położyć się na plecach przy ścianie na złożonym kocu. Nogi powinny być oparte tak, by tworzyły kąt prosty z tułowiem. Pośladki muszą znajdować się jak najbliżej ściany. Ugięte i rozluźnione mięśnie należy położyć za głową, palce stóp skierować ku dołowi. W pozycji tej należy wytrzymać trzy minuty i opuścić nogi na ziemię.
 • Pozycja jogi na bezsenność. Potrzebne są krzesło i dwa złożone koce. Należy usiąść na brzegu koców i wyciągnąć nogi pod krzesło, kostki i duże palce u stóp trzymać razem. Na wdechu trzeba wyciągnąć mocno ręce do góry i rozciągnąć tułów, z wydechem opiera się czoło i ręce na krześle. Należy zamknąć oczy i rozluźnić ręce. Warto pozostać tak dwie minuty.
 • Pozycja jogi na napięcie nerwowe. Należy usiąść na piętach, zrobić wdech i wyciągnąć ręce przed siebie. Przy wdechu wykonuje się skłon, rozsuwając kolana, tak aby tułów zmieścił się między nimi, duże palce u stóp powinny być złączone. Dłonie i czoło kładzie się na podłodze, trzeba się starać wyciągnąć ręce jak najbardziej do przodu, nie odrywając pośladków od pięt. W pozycji tej należy wytrzymać dwie minuty.
Joga dla początkujących

O zaletach jogi nikogo nie trzeba przekonywać. Joga jest dla wszystkich i zawsze możesz zacząć ją ćwiczyć, ale jeśli ze względu na stan zdrowia masz wątpliwości,...

Ćwiczenie jogi odpręża i sprzyja wyciszeniu umysłu. Wiele kobiet uważa, że joga jest doskonałym sposobem na zatrzymanie procesów starzenia. Ponadto uważa się, że joga poprawia koncentrację i pamięć, a nawet działa odchudzająco.

Komentarze (3)
~Adrianna
~Adrianna ponad rok temu

Podstawowym błędem początkujących jest to że biorą się za wszystko "w domu" bo myślą "tak na początek" te początki to zawsze są końcami bo się zniechęcamy przez brak efektów a brak efektów jest spowodowany tym że nie ma koło nas nikogo kto by nas poprawił. Wydaje się że robisz coś poprawnie a w rzeczywistości masz źle ułożoną nogę albo nie wypychasz bioder tak jak powinnaś. Takie sytuacje często przytrafiają się ludziom którzy nie trenowali spory czas i mają problemy z koordynacją. Żeby nauczyć się jogi zapisałam się na siłownię w Saturn Fitness na Targówku bo koleżanka polecała. Moja trenerka jogi nie uczyła się z filmików na youtube lecz chodziła na zajęcia jak ja teraz (przypadek? - nie sądzę).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Joga zmniejsza ból

Joga zmniejsza ból

Nowe badania udowadniają, że stosunkowo krótki czas medytacji może znacznie zmniejszyć odczucie bólu, a także zredukować aktywność mózgu związaną z jego percepcją.

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.

Joga

Joga - zdjęcia

Joga - zdjęcia

Obecnie joga niewiele ma wspólnego z systemem filozoficznym - jest uznawana za zbiór ćwiczeń, które wykorzystuje się głównie w celach zdrowotnych (...) . Asany, czyli pozycje jogi, często wymagają wysokiej sprawności...

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają (...) ? Co to jest aerial yoga? Aerial yoga nazywana jest jogą...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...