Trwa ładowanie...

Kofeina chroni przed rakiem skóry

Avatar placeholder
15.08.2019 08:35
Kofeina chroni przed rakiem skóry
Kofeina chroni przed rakiem skóry

Aloes, olej kokosowy i nagietek są znanymi składnikami kremów przeciwsłonecznych. Według ostatnich badań naukowych, żaden z tych składników nie jest tak skuteczny w ochronie przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, jak kofeina. Ta substancja stymulująca występuje w kawie, herbacie, pitnej czekoladzie i różnorodnych napojach energetycznych. Mimo ochronnych właściwości kofeiny, naukowcy twierdzą, że dla protekcji przed słońcem nie wystarczy pić kawę lub zajadać się kawowymi słodyczami.

1. Kofeina a rak skóry

Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 10 tys. nowych przypadków raka skóry. Czerniak – najgroźniejsza choroba tego typu – stanowi 5-7 proc. nowotworów skóry. Każdego roku z powodu czerniaka umiera ok. 800 Polaków, a liczba przypadków zachorowania ciągle wzrasta. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może zniszczyć DNA komórek skóry, zakłócając ich podział i w konsekwencji prowadząc do rozwoju nowotworu.

Według naukowców istnieje ścisły związek między kofeiną a ochroną przed rakiem skóry. Badania przeprowadzone w New Jersey udowodniły, że bezpośrednia aplikacja kofeiny na skórę zmienia aktywność genu odpowiedzialnego za niszczenie komórek, które może stać się czynnikiem kancerogennym.

Mimo że przeprowadzono wcześniej badania nad wpływem kofeiny na ochronę przed rakiem skóry, naukowcy z New Jersey chcieli odkryć sposób, w jaki ta substancja działa na skórę. Badacze podejrzewali, że działanie kofeiny może mieć ścisły związek z genem ATR, którego supresja ułatwia śmierć komórek ze zniszczonym DNA.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Aby sprawdzić swoje przypuszczenia, naukowcy przeprowadzili badania na genetycznie zmodyfikowanych myszach, u których występowała niewielka ilość genów ATR. Gryzonie zostały poddane działaniu promieniowania ultrafioletowego do momentu, aż rozwinął się u nich rak skóry.

Okazało się, że prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu u tych myszy było mniejsze niż u gryzoni, których geny ATR pracowały bez zarzutu. Poza tym, nowotwory u genetycznie zmodyfikowanych myszy rozwinęły się trzy tygodnie po wystąpieniu raka skóry u zwykłych gryzoni. Wyniki badań sugerują, że kofeina (potencjalnie zastosowana na skórze) może powstrzymać raka skóry spowodowanego nadmierną ekspozycją na działanie promieni słonecznych.

2. Jak ochronić skórę przed słońcem?

Mimo że długotrwały kontakt ze słońcem może powodować raka skóry, różnorodne badania naukowe udowodniły, że aplikacja kremu przeciwsłonecznego może zredukować ryzyko zachorowania.

Dla najskuteczniejszej ochrony przed promieniowaniem UV zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 15 i wyższym. Dodatkowo, dermatolodzy zalecają unikanie słońca w najgorętszych godzinach, a więc między 10 a 16. Nie zaleca się także korzystania z solarium. Chcąc udać się na zewnątrz, należy nałożyć na ciało ilość kremu o wielkości dwóch łyżek stołowych na 30 minut przed wyjściem. Powinno się także ponawiać aplikację kremu co dwie godziny.

Dla skuteczniejszej ochrony przed słońcem zaleca się nakładanie dobrze kryjących ubrań, kapelusza i okularów z filtrem UV. Kremy przeciwsłoneczne można stosować u dzieci już od szóstego miesiąca życia. Noworodki natomiast powinno trzymać się z dala od słońca. Aby zachować zdrowie skóry, zaleca się comiesięczną obserwację zmian na niej zachodzących. Poza tym, raz w roku warto udać się na wizytę kontrolną do lekarza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze