Trwa ładowanie...

Konikotomia – czym jest, kiedy wykonujemy, powikłania

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 22:37
Konikotomia – czym jest, kiedy wykonujemy, powikłania
Konikotomia – czym jest, kiedy wykonujemy, powikłania

Konikotomia to jeden z zabiegów, który jest stosowany, kiedy ratuje się życie chorego. Można powiedzieć, że stanowi jedno z ostatecznych rozwiązań, kiedy nie jest możliwy inny sposób wentylacji płuc. Czym jest konikotomia i jak się ją wykonuje?

spis treści

1. Konikotomia – czym jest?

Konikotomia to zabieg, który polega na przecięciu błony pierścienno-tarczowej. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest dotarcie i udrożnienie dróg oddechowych.

Konikotomia należy do zabiegów inwazyjnych w trakcie którego tworzy się niefizjologiczną drogę oddechową za pomocą której możliwa jest wentylacja i dostawanie się tlenu do płuc, który jest nam niezbędny do życia. Konikotomia to zabieg, który jest procedurą doraźną, szczególnie stosowanym w ratowinictwie medycznym.

2. Konikotomia – kiedy wykonujemy

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

W pierwszej kolejności zapewnienie prawidłowej wentylacji płuc zazwyczaj uzyskuje się poprzez intubację czyli wprowadzenie specjalnej rurki do dróg oddechowych przez usta. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie wentylacji i dostarczanie powietrza zawierającego tlen do płuc.

Jednak w niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie konikotomii. Należą do nich między innymi obrzęk krtani powstały w wyniku reakcji anafilaktycznej na skutek ukąszenia przez owady lub węża.

Preferowanym sposobem udrożnienia dróg oddechowych jest intubacja. Konikotomia to jedno z ostatecznych rozwiązań
Preferowanym sposobem udrożnienia dróg oddechowych jest intubacja. Konikotomia to jedno z ostatecznych rozwiązań (123RF)

Również w przypadku zaciśnięcia zębów czy też w urazach szyno-twarzowych, które uniemożliwiają klasyczną intubację, wykonuje się konikotomię. Do przeprowadzenia tego zabiegu należy ułożyć pacjenta na plecach – konieczne jest odgięcie głowy i wyprostowanie szyi.

Dostępne są również gotowe zestawy do wykonywania konikotomii. Można wyróżnić konikotomię igłową oraz konikotomię chirurgiczną.

Zabieg intubacji dotchawiczej
Zabieg intubacji dotchawiczej

Wprowadzenie rurki intubacyjnej w tchawicy pacjenta pozwala na lepszą wentylację płuc.

zobacz galerię

3. Konikotomia – powikłania

Nieumiejętnie wykonana konikotomia może sprzyjać wystąpieniu powikłań. Zaliczamy do nich między innymi krwawienia, uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów. Powikłaniem konikotomii może być również powstanie odmy. Do powikłań można także zaliczyć przedziurawienie (perforację) przełyku oraz powstanie krwiaka w miejscu wkłucia. Jak przy każdym zabiegu medycznym możliwe jest również powstanie zakażenia na skutek wykonania konikotomii.

Nie mniej jednak utrzymanie drożności dróg oddechowych stanowi priorytet, jeśli istnieją ku temu wskazania i w takiej sytuacji należy dążyć do wykonania efektywnej konikotomii zapewniającej dopływ tlenu do płuc.

Czytając powyższe, można mieć wrażenie, że konikotomia należy do drastycznych zabiegów. Po części tak jest jednak należy zaznaczyć, że konikotomia należy do zabiegów ratujących życie. W związku z tym, niejednokrotnie nie zważając na konsekwencje wykonuje się ten zabieg.

Zabieg intubacji dotchawiczej
Zabieg intubacji dotchawiczej

Wprowadzenie rurki intubacyjnej w tchawicy pacjenta pozwala na lepszą wentylację płuc.

zobacz galerię

Innym zabiegiem za pomocą którego może być prowadzona wentylacja jest tracheotomia, która z kolei polega na otwarciu przedniej ściany tchawicy i wprowadzeniu specjalnej rurki – tą drogą prowadzi się wentylację płuc.

Podobnie jak konikotomię, tracheotomię wykonuje również w trybie pilnym – chociaż może być także zabiegiem planowym. W niektórych sytuacjach rurka tego typu musi pozostać w drogach oddechowych na stałe.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze