Trwa ładowanie...

Koronawirus. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy przez powikłania covidowe. Nowe badania

Koronawirus. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy po powikłaniach covidowych. Nowe badania
Koronawirus. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy po powikłaniach covidowych. Nowe badania (getty)

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące możliwości powrotu do pracy po przechorowaniu COVID-19. Z analiz wynika, że niemal 10 proc. ozdrowieńców boryka się z powikłaniami, które uniemożliwiają powrót do pracy nawet przez trzy miesiące.

spis treści

1. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu w Murcji (UCAM) przeprowadzili badanie na ponad milionie osób, które przechorowały COVID-19 w 2020 roku. Okazało się, że prawie 100 tys. ozdrowieńców potrzebuje co najmniej kwartału, aby móc powrócić do wykonywania zawodu.

Z analiz opublikowanych na portalu "Prevencionar" wynika, że ponad 85 proc. uwzględnionych w badaniu ozdrowieńców nie wymagało zwolnienia lekarskiego dłuższego, niż trzy tygodnie. Wykazano, że wśród osób, które przez ponad trzy miesiące od przebycia COVID-19 są niezdolne do pracy, znajdują się zarówno pacjenci leczeni na oddziałach intensywnej terapii, jak i ci, którzy nie wymagali hospitalizacji.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: szczepienie jest przyspieszeniem nabycia odporności"
Koronawirus. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy po powikłaniach covidowych. Nowe badania
Koronawirus. 10 proc. ozdrowieńców niezdolnych do pracy po powikłaniach covidowych. Nowe badania (getty)

2. Najczęstsze powikłania

Osoby, które wzięły udział w analizie, najczęściej deklarowały powikłania po COVID-19 takie jak: duszności, kaszel oraz uczucie zmęczenia.

Naukowcy przeanalizowali także statystyki hiszpańskiego zakładu ubezpieczeń społecznych i wyliczyli, że wśród ozdrowieńców pozostających na zwolnieniu lekarskim najczęściej zdarzali się przedstawiciele personelu służby zdrowia (niemal 11 proc.), a także pracownicy małych sklepów (8,7 proc.).

Hiszpańskie Towarzystwo Lekarzy Pierwszego Kontaktu (SEMG) poinformowali, że średnia wieku osób zainfekowanych SARS-CoV-2 wynosiła tam 43 lata. Wśród zakażonych przeważają kobiety, a przeciętna długość występowania objawów wynosi 185 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze