Trwa ładowanie...

Czy ozdrowieńcy powinni być na kwarantannie po kontakcie z zakażonym? Prof. Simon odpowiada (WIDEO)

Jeżeli ozdrowieniec miał kontakt z osobą zakażoną, to czy też powinien podlegać kwarantannie? Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, powiedział w programie "Newsroom" WP, że jest wąska grupa osób, które nie wytworzyły przeciwciał i nie wiadomo, czy są całkowicie odporne. Jednak z reguły osoba, która przeszła COVID-19, jest przez co najmniej 6 miesięcy chroniona przed kolejnym zakażeniem.

- Na kwarantannę nie ma sensu takiej osoby kierować. To kompletny absurd - dodaje prof. Krzysztof Simon. Prof. Simon zaznacza jednak, że taka osoba może przenieść wirusa na odzieży.

Drugim problemem jest kwestia tego, jak długo żyje koronawirus w górnych drogach oddechowych u osoby z przeciwciałami. Jak zaznacza prof. Simon prawdopodobnie bardzo krótko i nie odgrywa to znaczącej roli, jednak pandemia trwa dopiero od kilku miesięcy i nie zostało to jeszcze dokładnie przebadane.

- Mam klinikę zlokalizowaną na oddziale wojewódzkim i bardzo się cieszę, ponieważ łączę dwie rzeczy: dydaktyczną i kliniczną, ale też współpracują z nami oddziały szpitalne, które również się tym zajmują. Mimo zaawansowanych technologii, którymi się posługujemy, naszej wiedzy i leków, zgony zdarzają się codziennie. Nie ma dobrych leków przeciwwirusowych - to jest podstawowa sprawa. Również ludzie "marynują się" w domu i przychodzą w późnej fazie choroby. Już nie ma wirusa, tylko ciężkie zapalenie płuc. Tym ludziom z wielochorobowością nie jesteśmy w stanie już pomóc. Nie ma wentylacji w płucach - mówi prof. Simon.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.