Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy VUI 202012/01 powoduje inne objawy? Tłumaczy prof. Robert Flisiak

Avatar placeholder
23.12.2020 13:08
Koronawirus mutuje. Czy objawy zakażenia będą inne?
Koronawirus mutuje. Czy objawy zakażenia będą inne? (Getty Images)

Przypadki zakażenia nową wersją koronawirusa potwierdzono w Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Austrii, Belgii oraz we Włoszech. Zdaniem naukowców szczep VUI 202012/01 rozprzestrzenia się błyskawicznie. Czy mutacja SARS-CoV-2 może powodować inne objawy chorobowe?

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

spis treści

1. Mutacja koronawirusa. Jakie objawy?

Kilka dni temu Brytyjczycy poinformowali o wykryciu nowej mutacji SARS-CoV-2. Szczep otrzymał nazwę VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, czyli wariant w trakcie badań). Zdaniem naukowców nowa mutacja "porusza się" znacznie szybciej niż dominujący w Europie wariant.

Mutacja koronawirusa. Jakie objawy?
Mutacja koronawirusa. Jakie objawy? (Getty Images)
Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

Dobra wiadomość jest taka, że choć VUI 202012/01 wykazuje się większą zaraźliwością, nie powoduje cięższego przebiegu COVID-19. Zapytaliśmy prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, czy nowa mutacja może powodować inne objawy kliniczne?

- Nowy szczep SARS-CoV-2 nie wywołuje innych objawów, ponieważ jest to cały czas ten sam wirus. Przykładowo weźmy grypę, która regularnie mutuje. Co roku mamy nawet kilka wersji tego wirusa, ale obraz kliniczny zawsze pozostaje ten sam. Raz na jakiś czas pojawia się bardziej zjadliwa wersja wirusa, ale wówczas w jego genomie musi dojść do poważnych zmian. W tym przypadku ta zmiana nie jest aż tak znacząca – tłumaczy prof. Robert Flisiak.

2. Koronawirus mutuje. Czy szczepionki będą skuteczne?

W poniedziałek 21 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19. Opracowały ją firmy Pfizer oraz BioNTech. Oznacza to, że w całej Europie rozpocznie się masowa wakcynacja. Zdaniem prof. Flisiaka nie ma żadnych przesłanek, aby sądzić, że szczepionka może być nieskuteczna wobec nowej odmiany wirusa.

- Mutacje są normalnym zjawiskiem wśród wirusów i występują nieustannie. Jeśli chodzi o SARS-CoV-2 podobne mutacje obserwowaliśmy już wcześniej, ale wtedy nie wywołało to tak dużego rezonansu. Próbuję poprzez to powiedzieć, że zjawiska mutacji nie są czymś nadzwyczajnym, jak można to wywnioskować z medialnych doniesień. W tym wypadku sprawa nabrała rozgłosu, ponieważ zbiegła się w czasie ze skokiem zakażeń w niektórych regionach Wielkiej Brytanii. Warto zwrócić uwagę, że obecność wariantu VUI-202012/01 potwierdzono również w Holandii, Danii i Niemczech, ale tam dotychczas nie obserwowano wzrostu liczby zachorowań, czy też cięższego przebiegu COVID-19 – tłumaczy prof. Robert Flisiak.

Zobacz także: Nowa mutacja koronawirusa. Jak będzie wykrywana? Wyjaśnia dr Kłudkowska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze