Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jaki test wykonać przed wyjazdem na majówkę? Tłumaczymy krok po kroku

Avatar placeholder
23.04.2021 07:10
Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę
Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę (Getty Images)

Zbliża się majówka, którą - jak wynika z informacji biur podróży - wielu Polaków zamierza spędzić za granicą. Większość krajów wymaga od obcokrajowców okazania ujemnego testu w kierunku koronawirusa. Jak i kiedy wykonać taki test, żeby uniknąć stresu na lotnisku?

spis treści

1. Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę

Wszystko wskazuje na to, że rząd nie zniesie restrykcji przed długim weekendem majowym. Skoro hotele w Polsce wciąż będą zamknięte, wiele osób decyduje się na małe wakacje za granicą.

- Coraz więcej osób szuka ofert wakacji na przełomie kwietnia i maja. Tylko w poprzednim tygodniu udział rezerwacji na majówkę wzrósł dwukrotnie - mówi Agata Biernat z serwisu Wakacje.pl.

Wyjeżdżających za granicę czeka kilka "niespodzianek". Większość krajów wymaga uzupełnienia przed wyjazdem specjalnych formularzy w internecie, a podczas przekroczenia granicy - ukazania ujemnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2. Szczepienie przeciwko COVID-19 lub posiadanie przeciwciał w przypadku ozdrowieńców nie zwalnia z obowiązku wykonania testu.

Osoby, które przy przekroczeniu granicy nie będą posiadać testu, nie zostaną wpuszczone albo będą skierowane na kwarantannę.

Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę
Test na koronawirusa przed wyjazdem za granicę (Getty Images)

- Każdy kraj, nawet w obrębie UE, ma inne warunki dla osób wjeżdżających. Dlatego polecam przed wykonaniem testu skontaktować się z ambasadą oraz dokładnie sprawdzić wszystkie szczegóły - opowiada dr Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

2. Czy testy wykonane na własną rękę będą brane pod uwagę?

Obecnie na rynku są trzy rodzaje testów w kierunku SARS-CoV-2:

  • molekularne (genetyczne) metodą rRT-PCR,
  • antygenowe,
  • serologiczne, wykrywające antyciała IgM i IgG.

Ostatni z wymienionych testów nie jest respektowany jako wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, ponieważ nie wykrywa aktywnego zakażenia, a tylko stwierdza, czy pacjent miał kontakt z patogenem i czy doszło do odpowiedzi immunologicznej.

Jak opowiada dr Kłudkowska, większość krajów na świecie dopuszcza testy wykonane metodą PCR jako najbardziej czułe. W części państw brane są także testy antygenowe. - Są też wyjątki państw, gdzie uznaje się tylko testy antygenowe. Dlatego tak ważne jest, aby przed wykonaniem testu wiedzieć, jakie dokładnie są wymagania - opowiada dr Kłudkowska.

Niektóre kraje wyznaczają nawet minimalną czułość i swoistość testów na SARS-CoV-2.

3. Czy test z supermarketu czy drogerii uprawnia do wjazdu za granicę?

Jak zaznacza dr Kłudkowska, bez względu na to, jaki test jest wymagany, warunkiem koniecznym jest, aby został on wykonany w certyfikowanym laboratorium medycznym i był autoryzowany przez diagnostę laboratoryjnego.

Należy również pamiętać, że dokument musi być wystawiony w języku lokalnym państwa, do którego jedziemy albo po angielsku. Większość laboratoriów oferuje możliwość wystawienia testów w językach obcych. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy zlecić tłumaczenie dokumentu tłumaczowi przysięgłemu.

Prawidłowo wystawiony test musi zawierać następujące informacje:

  • Nazwisko, numer paszportu lub dowodu osobistego podróżnego

  • Data pobrania wymazu

  • Data wystawienia zaświadczenia

  • Dane identyfikacyjne i kontaktowe centrum, które przeprowadza analizę

  • Informacje na temat użytej techniki badania

  • Wynik ujemny

Testy kupione w sklepie i wykonane na własną rękę nie są uznawane za oficjalne.

- Wyniki tego typu testów nie są dokumentem. Można je wykonać jedynie na własny użytek, dla zaspokojenia ciekawości, bo do niczego innego one nie służą - podkreśla dr Kłudkowska.

4. Jakie państwa wymagają testów przed przekroczeniem granicy?

Jak wynika z informacji serwisu wakacje.pl, największą popularnością wśród turystów z Polski cieszą się Egipt oraz Turcja. Oba kraje są otwarte dla wjeżdżających, ale wymagają ukazania testu.

By wjechać do Egiptu, potrzebny jest wynik testu PCR wykonanego na 72 godziny przed wylotem lub na lotnisku w Egipcie. Część biur podróży finansuje turystom badanie.

Osoby podróżujące do Turcji (powyżej 6 r.ż.) są zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR (przetłumaczonego na język angielski lub język turecki) wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem. Takie zasady wjazdu obowiązują do 31 maja. Podróżni muszą też wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, w którym podają swoje dane kontaktowe, a także informacje o hotelu, w którym będą zakwaterowani.

Z podobnymi wymaganiami spotkamy się również w większości krajów UE.

Przykładowo, żeby wjechać do Hiszpanii, należy przedstawić test wykonany w ciągu 72 godzin przed przyjazdem. Akceptowane są testy PCR, TMA lub inne techniki molekularne. Władze Wysp Kanaryjskich dodatkowo dopuściły testy antygenowe. Jednak osoby podróżujące z krajów lub obszarów wysokiego ryzyka, nawet przy obecności ujemnego testu PCR, są kierowane na kwarantannę. To samo może spotkać osoby, które po przelocie do Hiszpanii będą miały temperaturę powyżej 37,5 stopni Celsjusza. Przed wyjazdem konieczne jest wypełnienie i podpisanie formularza dostępnego na stronie Spain Travel Health.

Jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania są przy wjeździe do Niemiec. Konieczne jest okazanie testu wykonanego najwcześniej 48 godz. przed wjazdem. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie od otrzymania wyniku. Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP oraz TMA. Dopuszczane też są szybkie testy antygenowe, ale muszą one spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80 proc., swoistość ≥ 97 proc.

Należy pamiętać, że każdy z niemieckich landów może mieć inne wymagania w stosunku do podróżujących z Polski.

Więcej informacji na temat restrykcji obowiązujących w UE można znaleźć na stronie prowadzonej przez Komisję Europejską.

5. Kwarantanna po powrocie do Polski

Od 30 marca wszystkich przyjeżdżających do Polski zarówno spoza Schengen, jak i z krajów strefy, niezależnie z jakiego transportu korzystają - zbiorowego czy indywidualnego - obowiązuje kwarantanna.

- Obecnie osoby wracające z zagranicy są kierowane na 10-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku mogą zostać zwolnione osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy i podróżni z negatywnym wynikiem testu na koronawiriusa. Jeśli podróżujemy samolotem, taki test możemy wykonać od razu po przylocie do Polski, w punktach na lotniskach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu - wyjaśnia Agata Biernat.

Jeśli podróżujemy ze strefy Schengen, możemy uniknąć kwarantanny, robiąc test, ale nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Negatywny wynik zarówno testu PCR, jak i antygenowego, zwalnia z izolacji.

Osoby podróżujące z obszaru poza Schengen także mają szansę zostać zwolnione z kwarantanny, ale test mogą wykonać dopiero w Polsce. Test wykonany w kraju spoza strefy Schengen nie jest respektowany. Badanie możemy wykonać już w Polsce - gdy wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie anulowana.

6. Jak przygotować się do wymazu?

Eksperci radzą, aby wymaz był pobierany najlepiej o poranku. Co jeszcze trzeba wiedzieć, żeby badanie w kierunku SARS-CoV-2 było skuteczne?

  • Wymaz powinien nastąpić nie wcześniej niż 3 godz. od posiłku.
  • Przed pobraniem nie należy myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia.
  • Na 2 godz. przed pobraniem nie powinno się stosować kropli do nosa, maści czy aerozoli.
  • Przed wymazem nie należy przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.

Zobacz także: Koronawirus. Kiedy mimo zakażenia test może wyjść ujemny? Wyjaśnia diagnostka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze