Trwa ładowanie...

Koronawirus. Lekarze ostrzegają, że tak maseczek nie powinniśmy używać

Avatar placeholder
18.05.2020 21:25
 Maseczki chronią przed koronawirusem?
Maseczki chronią przed koronawirusem? (East News)

Amerykański Departament Zdrowia Publicznego alarmuje, aby ludzie nie używali podczas pandemii koronawirusa niektórych rodzajów maseczek. Ważne jest, aby używać ich mądrze.

1. Maseczka N95 nie jest bezpieczna?

Departament Zdrowia Publicznego w San Francisco zabrał głos na Twitterze, alarmując do mieszkańców miasta, aby zaprzestali noszenia maseczek N95 z przednim zaworem wydechowym.

Jak podkreślają urzędnicy, przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Chodzi przede wszystkim o to, że przez otwór wydechowy mogą przedostawać się zarazki. Gdy w takiej maseczce kichamy bądź kaszlemy, możemy narażać osoby obok siebie na zakażenie koronawirusem.

2. Jak używać maseczkę z otworem wydechowym?

Maseczki N95 produkowane są specjalnie dla pracowników medycznych i mają wysoki poziom bezpieczeństwa. Mogą skutecznie chronić przed koronawirusem.

Zobacz film: "Czy przyłbice są skuteczne?"

Straż pożarna w San Francisco pokazała, że wentylowane maseczki mogą być nadal używane, jeśli są noszone z maseczką chirurgiczną lub innym materiałem przykrywającym otwór wydechowy.

3. Prawidłowe użytkowanie maseczki

W Polsce obowiązek zakrywania nosa i ust wszedł w życie 16 kwietnia. Ochronne maseczki mają zmniejszać ryzyko zakażenie koronawirusem. Warunkiem jednak jest prawidłowe używanie maseczeki, w przeciwnym razie maseczka, która ma nas chronić - staje się bombą biologiczną. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

1. Ściąganie maseczki na brodę

To najczęstszy błąd, jaki popełniamy i również najbardziej zagrażający naszemu zdrowiu. Ściągamy maseczkę na brodę bądź opuszczamy na szyję, kiedy chcemy zapalić papierosa, potrzeć swędzący nos albo porozmawiać przez telefon, a potem zakładamy ją z powrotem. Eksperci mówią jednym głosem: nie wolno tego robić! W ten właśnie sposób znajdujące się na powierzchni maseczki patogeny mogą trafić do naszego organizmu.

2. Za rzadko zmieniamy maseczki

Bawełnianej maseczki nie powinno się nosić dłużej niż 30-40 min. Po tym czasie materiał jest zawilgocony od naszego oddechu i traci swoje właściwości ochronne. Pod żadnym pozorem nie powinno się zakładać kilka razy maseczki jednorazowej.

3. Źle zakładamy lub zdejmujemy maseczkę

Musimy pamiętać, że maseczkę wkłada się tylko czystymi, zdezynfekowanymi dłońmi. Materiał musi dobrze przylegać do twarzy. Jeśli nosimy okulary, zakładamy je po nałożeniu maseczki. Zdejmowanie maseczki zaczynamy od ściągania gumek zza uszu. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby maksymalnie zminimalizować kontakt maseczki ze skórą na szyi i brodzie. Nie powinno się dotykać zewnętrznej strony maseczki.

4. Nieprawidłowo dezynfekujemy maseczki

Jeśli mamy maseczkę wielokrotnego użytku, powinniśmy ją prać w min. 60 stopniach – przy takiej właśnie temperaturze ginie koronawirus. Specjaliści zalecają, by maseczki prać nawet przez ok. 30 minut. To najlepszy sposób, by pozbyć się z ich powierzchni potencjalnych zarazków. Jeśli zdejmujemy maseczkę i od razu nie wkładamy do pralki, lepiej przechować ją w plastikowym woreczku. Prawidłowa dezynfekcja to podstawa.

Zobacz także: Lekarz wyjaśnia, jak koronawirus niszczy płuca. Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze