Trwa ładowanie...

Koronawirus nie odpuszcza. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): sytuacja się pogarsza

WHO alarmuje: sytuacja się pogarsza
WHO alarmuje: sytuacja się pogarsza (Getty Images)

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o walkę z pandemią koronawirusa. To nie jest moment, by zupełnie znieść restrykcje. Zdaniem organizacji sytuacja na całym świecie się pogarsza, a szczyt zachorowań w Ameryce Środkowej dopiero przed nami.

1. Koronawirus nadal w natarciu. WHO ostrzega

Po blisko pół roku walki z koronawirusem Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega przed nadmiernym optymizmem. Po poluzowaniu restrykcji w wielu krajach znów rośnie liczba zakażonych.

Problem dotyczy m.in. Polski. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 599 nowych zakażeń, dzień wcześniej 575. To nowy rekord. Najwięcej odnotowano na Śląsku.

Dr Michał Sutkowski ostrzega przed trudnymi do przewidzenia konsekwencjami ignorowania nakazów dystansu społecznego i noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Czym leczeni są pacjenci? Prof. Flisiak odpowiada"

- Mam wrażenie, że nasze społeczeństwo zachowuje się, jakby już odwołano pandemię. Być może jest to wynik jakichś błędów w komunikacji między rządzącymi a obywatelami, trudno mi powiedzieć, ale wydaje mi się, że jest bardzo źle. Może to wynikać z niskiego zaufania do poziomu ekspertyz, ale na jakiej podstawie osoby, które nie mają kompetencji, oceniają badania i zalecenia opracowane przez specjalistów? - pyta dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

2. Ostrożnie ze znoszeniem restrykcji

W niedzielę na całym świecie potwierdzono 136 tys. nowych przypadków koronawirusa. To "najwięcej odnotowanych do tej pory zakażeń w ciągu jednego dnia" - mówił dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas konferencji prasowej w Genewie.

"Mimo tego, że pandemia trwa już ponad sześć miesięcy, nie jest to czas, aby jakikolwiek kraj zdjął nogę z gazu. Choć w Europie sytuacja polepsza się, na świecie się pogarsza" - podkreślał Ghebreyesus.

W najgorszej sytuacji jest teraz Ameryka Środkowa. Trzy czwarte nowych przypadków odnotowano w 10 krajach przede wszystkim w Ameryce Środkowej i Azji Południowej.

Jedno z największych ognisk choroby znajduje się teraz w Brazylii. To drugi po USA kraj, w którym odnotowano największą ilość zakażeń. A część ekspertów twierdzi, że dane tam mogą być zaniżone ze względu na niewystarczającą liczbę wykonywanych testów. Do 9 czerwca w Brazylii odnotowano 707 412 zakażeń, a 37 134 osób zmarło.

Zobacz także: Koronawirus w Brazylii. Polak opowiada o walce z epidemią COVID-19: "Prawie 100 proc. łóżek w szpitalach w Sao Paulo jest zapełnionych"

W Europie pandemia powoli się stabilizuje, jednak WHO przestrzega przed świętowaniem. Zdaniem organizacji znoszenie restrykcji, lekceważenie zasad higieny i dystansu społecznego może zniweczyć dotychczasowe wysiłki.

Eksperci przypominają, że nadal jesteśmy na etapie walki z pierwszą falą zachorowań, wiele wskazuje na to, że kolejna może nadejść jesienią. Nadzieja w tym, że wirus do tego czasu może zmutować w łagodniejszą formę, ale może być zupełnie odwrotnie. Musimy mieć czas na przygotowanie do kolejnej walki z wirusem.

"Musimy skupić się na tym, co możemy zrobić, aby zapobiec kolejnym szczytom zachorowań" - przypomina dr Mike Ryan, jeden z ekspertów WHO.

Zobacz także: Koronawirusa już nie ma? Polacy ignorują obowiązek noszenia maseczek, a strach przerodził się w agresję. "Zachowujemy się, jak duże dzieci"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze