Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nie używaj kilka razy tej samej maski

Ponowne użycie maseczek chirurgicznych powoduje, że ich skuteczność spada
Ponowne użycie maseczek chirurgicznych powoduje, że ich skuteczność spada (123rf)

Maski ochronne po raz kolejny na celowniku amerykańskich naukowców. Badacze wzięli pod lupę maski chirurgiczne i ostrzegają, że im częściej będziemy ich używać, tym mniejsza jest ich skuteczność. Przy wielokrotnym noszeniu, filtrują wdychane powietrze tylko w 25 proc.

spis treści

1. Jak wielokrotne używanie maseczek wpływa na ich skuteczność?

Skuteczność ochrony przed koronawirusem, jaką dają maseczki, jest udowodniona naukowo. Jeden z testów wykazał, że osoba stojąca w odległości ok. 2 m od osoby bez maseczki jest do tysiąca razy bardziej narażona na zakażenie się koronawirusem, niż osoba stojąca w odległości metra od kaszlącej osoby w maseczce.

Ważne jest jednak by używać ich zgodnie z zaleceniami. Popularne maseczki bawełniane można nosić przez kilka godzin i używać wielokrotnie, pamiętając oczywiście, by zmieniać je, kiedy zrobią się wilgotne i prać lub zalewać wrzątkiem po każdym użyciu. Jak podkreśla dr Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, tylko odpowiednia higiena zapewnia maseczkom skuteczność.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski mówi co zrobić, aby święta Bożego Narodzenia spędzić bezpiecznie (WIDEO)"

- Maska to nie jest amulet - ostrzega. - Samo jej posiadanie nie zmniejsza ryzyka zakażenia. Użytkowanie musi być właściwe, ważny jest odpowiedni sposób zakładania i zdejmowanie maseczki, tak by uniknąć kontaktu ze skażonymi powierzchniami - wyjaśnia dr Ernest Kuchar.

Z kolei maski chirurgiczne są jednorazowe, o czym wielu z nas zapomina. Kolejne badania dowodzą, że ponowne sięganie po tego typu maseczki, nie zapewnia już równie skutecznej ochrony.

- Przecież zakazić możemy się nie tylko przez usta i nos, ale również przez śluzówki oczu i pośrednio przez ręce, o czym wielu zapomina. Jeżeli ktoś będzie nosił maskę, a rękami będzie dotykał jakiś skażonych przedmiotów, a potem będzie na przykład dłubał w nosie albo tarł oczy, to też się może zarazić. To jest trochę jak z saperem: wystarczy raz popełnić błąd - wyjaśnia obrazowo lekarz.

2. Ponowne używanie masek chirurgicznych powoduje odkształcenia w materiale

Naukowcy z University of Massachusetts Lowell i California Baptist University przeprowadzili symulacje sprawdzającą, jak używanie po raz kolejny maseczek chirurgicznych odbija się na ich skuteczności. Na podstawie modelowania komputerowego wyliczyli, że podczas pierwszego użycia maski chirurgiczne filtrują ok. 65 proc. wdychanego powietrza, kolejne użycie powoduje drastyczny spadek ochrony. Wielokrotne używanie masek chirurgicznych sprawia, że poziom filtrowania spada do 25 proc.

Autorzy badania przypominają, że znaczenia ma trójwarstwowy materiał, z którego wykonane są te maseczki. Przy każdym użyciu tworzą się drobne odkształcenia, które systematycznie zmniejszają poziom szczelności materiału.

"Naturalne jest myślenie, że noszenie maski, bez względu na to, czy jest nowa, czy stara, zawsze jest lepsze niż nic" - mówi prof. Jinxiang Xi, jeden z autorów badania.

Symulacja pokazująca, jak chronią maski chirurgiczne
Symulacja pokazująca, jak chronią maski chirurgiczne (Jinxiang Xi)

Naukowcy stwierdzili, że ułożenie fałd materiału na maseczce może decydować o przepływie powietrza. Na podstawie przeprowadzonej symulacji udowodnili, że cząsteczki aerozoli, przy niewielkich prędkościach, mogą się przedostawać w zasadzie przez całą powierzchnię maseczki, dlatego że ułożenie fałd maski wpływa na przepływ powietrza. W związku z tym wielokrotne stosowanie masek chirurgicznych powoduje odkształcenia, przez co przy ponownym użyciu ich skuteczność maleje.

Autorzy badania mają nadzieję, że wnioski z przeprowadzonej przez nich analizy będą wskazówką dla osób projektujących maseczki ochronne.

"Mam nadzieję, że organy zdrowia publicznego wzmocnią obecne środki zapobiegawcze w celu ograniczenia transmisji COVID-19. Wybór skutecznej maski i odpowiednie jej noszenie oraz unikanie stosowania nadmiernie używanej lub przeterminowanej maski chirurgicznej ma tu ogromne znaczenie" - podkreślił prof. Jinxiang Xi.

Badanie zostało opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie "Physics of Fluids".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze