Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jakie maseczki są najskuteczniejsze? Naukowcy porównali maseczki bawełniane i chirurgiczne

Jest coraz więcej dowodów na to, że noszenie maseczek może nas skutecznie chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badanie wykazało, że bawełniane maseczki, które samodzielnie można wykonać w domu, powstrzymują nawet 99,9 proc. kropelek, które wypuszczamy wraz z powietrzem podczas kasłania lub mówienia.

1. Koronawirus. Czy maseczki są skuteczne?

Zespół naukowców z University of Edinburgh's Roslin Institute twierdzi, że ich odkrycie pokazuje, jak ważne jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Ich testy wykazały, że osoba stojąca w odległości ok. 2 m od osoby bez maseczki była do tysiąca razy bardziej narażona na zakażenie się koronawirusem, niż osoba stojąca w odległości metra od kaszlącej osoby w maseczce.

Jakie maseczki są najskuteczniejsze?
Jakie maseczki są najskuteczniejsze? (East News)

Co więcej, nawet domowej roboty jednowarstwowa maseczka bawełniana zmniejszyła liczbę wydalanych kropelek w powietrze ponad 1000-krotnie.

"Wiedzieliśmy, że maseczki na twarz wykonane z różnych materiałów są w różnym stopniu skuteczne w filtrowaniu kropelek - opowiada główny autor badań dr Ignazio Maria Viola, z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Edynburgu. - Jednak kiedy przyjrzeliśmy się szczególnie tym większym kroplom, które są uważane za najbardziej niebezpieczne, odkryliśmy, że nawet najprostsza, ręcznie robiona jednowarstwowa bawełniana maseczka jest niesamowicie skuteczna" - podkreśla.

2. Która maseczka lepsza: bawełniana czy chirurgiczna?

W ramach badania zespół przyjrzał się dwóm typom maseczek: chirurgicznym i jednowarstwowym bawełnianym.

Badacze przeprowadzili dwa rodzaje symulacji. Pierwszy był z manekinem wypuszczającym fluorescencyjne kropelki, a drugi z ochotnikami w warunkach mówienia i kaszlu. Naukowcy wykorzystali laserowe oświetlenie do podliczenia liczby kropelek w powietrzu oraz światła UV, żeby określić liczbę kropli, które wylądowały na powierzchni.

Test z manekinem wykazał, że dzięki maseczce do powietrza dostała się mniej niż jedna na 1000 cząsteczek. Kiedy powtórzono ten sam test z udziałem ochotników, którzy rozmawiali i kaszlali bez maseczki, w powietrzu rozpyliło się od dziesiątek do tysięcy kropelek.

Naukowcy doszli do wniosku, że maseczka chirurgiczna jest nieco bardziej skuteczna, niż maseczka domowej roboty.

Badanie dotyczyło tylko dużych kropelek z dróg oddechowych, a nie aerozoli, które są znacznie mniejsze (mniej niż 5 mikrometrów). Cząsteczki te mogą pozostawać w powietrzu przez wiele godzin, w przeciwieństwie do większych cząstek, które lądują na powierzchni w ciągu kilku sekund.

Zobacz także: Co wybrać maseczki czy przyłbice? Kto może nie nosić maseczki? Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.