Trwa ładowanie...

Koronawirus. Jakie maseczki są najskuteczniejsze? Naukowcy porównali maseczki bawełniane i chirurgiczne

Jest coraz więcej dowodów na to, że noszenie maseczek może nas skutecznie chronić przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Nowe badanie wykazało, że bawełniane maseczki, które samodzielnie można wykonać w domu, powstrzymują nawet 99,9 proc. kropelek, które wypuszczamy wraz z powietrzem podczas kasłania lub mówienia.

1. Koronawirus. Czy maseczki są skuteczne?

Zespół naukowców z University of Edinburgh's Roslin Institute twierdzi, że ich odkrycie pokazuje, jak ważne jest noszenie maseczek w miejscach publicznych. Ich testy wykazały, że osoba stojąca w odległości ok. 2 m od osoby bez maseczki była do tysiąca razy bardziej narażona na zakażenie się koronawirusem, niż osoba stojąca w odległości metra od kaszlącej osoby w maseczce.

Jakie maseczki są najskuteczniejsze?
Jakie maseczki są najskuteczniejsze? (East News)

Co więcej, nawet domowej roboty jednowarstwowa maseczka bawełniana zmniejszyła liczbę wydalanych kropelek w powietrze ponad 1000-krotnie.

"Wiedzieliśmy, że maseczki na twarz wykonane z różnych materiałów są w różnym stopniu skuteczne w filtrowaniu kropelek - opowiada główny autor badań dr Ignazio Maria Viola, z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Edynburgu. - Jednak kiedy przyjrzeliśmy się szczególnie tym większym kroplom, które są uważane za najbardziej niebezpieczne, odkryliśmy, że nawet najprostsza, ręcznie robiona jednowarstwowa bawełniana maseczka jest niesamowicie skuteczna" - podkreśla.

2. Która maseczka lepsza: bawełniana czy chirurgiczna?

W ramach badania zespół przyjrzał się dwóm typom maseczek: chirurgicznym i jednowarstwowym bawełnianym.

Badacze przeprowadzili dwa rodzaje symulacji. Pierwszy był z manekinem wypuszczającym fluorescencyjne kropelki, a drugi z ochotnikami w warunkach mówienia i kaszlu. Naukowcy wykorzystali laserowe oświetlenie do podliczenia liczby kropelek w powietrzu oraz światła UV, żeby określić liczbę kropli, które wylądowały na powierzchni.

Test z manekinem wykazał, że dzięki maseczce do powietrza dostała się mniej niż jedna na 1000 cząsteczek. Kiedy powtórzono ten sam test z udziałem ochotników, którzy rozmawiali i kaszlali bez maseczki, w powietrzu rozpyliło się od dziesiątek do tysięcy kropelek.

Naukowcy doszli do wniosku, że maseczka chirurgiczna jest nieco bardziej skuteczna, niż maseczka domowej roboty.

Badanie dotyczyło tylko dużych kropelek z dróg oddechowych, a nie aerozoli, które są znacznie mniejsze (mniej niż 5 mikrometrów). Cząsteczki te mogą pozostawać w powietrzu przez wiele godzin, w przeciwieństwie do większych cząstek, które lądują na powierzchni w ciągu kilku sekund.

Zobacz także: Co wybrać maseczki czy przyłbice? Kto może nie nosić maseczki? Ekspert wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza