Trwa ładowanie...

Maseczki zostaną z nami już na zawsze? Nadzieja w maskach smart

 Maria Krasicka
28.01.2021 15:51
Inteligentne maseczki nadzieją na normalność
Inteligentne maseczki nadzieją na normalność (EastNews)

Maseczki już na dobre zagościły w naszym życiu. Eksperci nie mają wątpliwości – osłony na twarz zostaną z nami jeszcze długo. Wielu producentów zastanawia się, jak udoskonalić maseczki, by ich noszenie było jak najbardziej komfortowe i skuteczne. Czy pojawienie się na rynku inteligentnych maseczek sprawi, że staną się one istotnym elementem wyposażenia, nawet po zakończeniu pandemii?

spis treści

1. Inteligentne maseczki

Mimo że maseczki są z nami od marca zeszłego roku, jeszcze wiele osób nie jest w stanie się do nich przyzwyczaić. Głównym powodem jest brak komfortu i uciążliwe problemy związane z codziennym praniem, mocowaniem, a kiedy temperatury spadły, również z wilgocią wewnątrz maseczki.

- O tej porze roku, kiedy wilgotność powietrza jest dość wysoka, warto mieć ze sobą zapasową, suchą maseczkę. Należy ją włożyć, kiedy na przykład wchodzimy do pracy, po przejeździe w transporcie miejskim - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Zobacz film: "Czy farmaceuci mogą szczepić? Dr Szułdrzyński odpowiada"

Jednak naprzeciw tym problemom wychodzą producenci, którzy starają się opracować, jak najbardziej komfortowe i przydatne maski, które zachowają również swoje pierwotne założenie – ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2.

Ostatnio pokazano prototyp inteligentnej maseczki wielokrotnego użytku. Producent gwarantuje prawie 99 proc. ochronę przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Przezroczysta konstrukcja maski Glask pozwala użytkownikom lepiej się komunikować, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo.

Inteligentne maseczki przydadzą się także po pandemii
Inteligentne maseczki przydadzą się także po pandemii (EastNews)

Głównym udogodnieniem, o które zadbali twórcy, jest szybka zamontowana w maseczce, zapobiegająca parowaniu. Cała konstrukcja przypomina okulary, co oznacza, że nie posiada irytujących pasków do mocowania, jak w tradycyjnych maseczkach. Co ciekawe twórcy opracowali również system wentylacji wewnątrz maseczki. W tym celu zamontowano maleńki czujnik, monitorujący cykl oddechowy i ciśnienie. Dzięki temu wentylator automatycznie reguluje przepływ powietrza.

Inteligentna maseczka Glask
Inteligentna maseczka Glask (EastNews)

Dodatkowo nie trzeba będzie jej zdejmować, by odebrać telefon. Maska jest wyposażona w słuchawki douszne, które umożliwiają odbieranie połączeń za jednym naciśnięciem przycisku. Maseczka jest też wyposażona w głośnik wzmacniający głos. Według producenta jest to idealne rozwiązanie dla dziennikarzy, lekarzy, nauczycieli i każdego, kto pracuje głosem w miejscach publicznych.

2. Noszenie maseczki

Mimo wspaniałych cudów techniki trzeba pamiętać, że nawet najprostsza maseczka zmniejsza ryzyko zakażenia do 30 proc. Jednak jakie maseczki nosić? Badania wykazały, że w przypadku pracowników służby zdrowia, N95 i inne maski tego typu zapewniają lepszą ochronę, niż zwykłe chirurgiczne lub wielowarstwowe maski bawełniane. Natomiast dla ochrony ogółu społeczeństwa wystarczą wykonane domową metodą bawełniane maseczki.

Dr Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, specjalista chorób zakaźnych zwraca uwagę na podstawowy problem dotyczący masek szytych domowymi sposobami: nie da się w żaden sposób ocenić ich jakości i skuteczności. Jednak mimo wszystko zmniejszają ryzyko zakażenia i lepiej je mieć.

- Powiedziałbym obrazowo, że to trochę jak z domową produkcją bimbru. Nie jest to trunek jakości wódki, ale zawsze to lepiej niż nic. Na pewno taka maseczka nawet wykonana chałupniczo zmniejsza ryzyko zakażenia. W jakim stopniu? Trudno ocenić. To zależy od tego, jak jest stosowana i jakie ma parametry - wyjaśnia dr Ernest Kuchar.

Niedawno media obiegła informacja o nowym trendzie, jakim jest noszenie dwóch maseczek. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że nakładanie maseczki bawełnianej na chirurgiczną, zapewnia maksymalną ochronę. Maseczka chirurgiczna działa jak filtr, z kolei bawełniana służy jako dodatkowa warstwa oraz lepiej dopasowuje się do twarzy. Zdaniem naukowców, zakładanie podwójnych maseczek chroni w miejscach, gdzie nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego.

- Moim zdaniem jednak noszenie jednej maseczki, ale w prawidłowy sposób, w połączeniu z regularną dezynfekcją rąk oraz utrzymywaniem dystansu społecznego powinno w zupełności wystarczyć - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze