Koronawirus niszczy płuca. Aż 20 proc. pacjentów ma zmiany w płucach. Prof. Fal komentuje (WIDEO)
Gościem programu "Newsroom" był prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych w szpitalu MSWiA, dyr. Instytutu Nauk Medycznych UKSW. Ekspert tłumaczył, od czego zależą powikłania po COVID-19, czy mogą zostawić trwały ślad w organizmie i jak długo się utrzymują.
- Płuca są atakowane przez wirusa SARS-CoV-2. Zarówno w fazie ostrej, jak i łagodnej. Ostra reakcja powoduje, że ludzie chorują, a nawet 5 proc. chorych musi przejść przez wentylację mechaniczną – mówił prof. Andrzej Fal.
Już w maju zaobserwowano, że nawet jeśli zakażenie przebiega łagodnie, to po ok. trzech miesiącach w płucach pojawiają się zwłóknienia. Czy są one trwałe?
- Nie wiemy, czy są trwałe, ale na pewno około 15-20 proc. pacjentów, którzy chorowali na COVID-19, ma zmiany w płucach sugerujące włóknienie płuc, które jeśli się nie zatrzyma, jest potężnym problemem medycznym – ostrzega profesor.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.