Koronawirus w Polsce. Co się stanie ze szpitalami tymczasowymi po pandemii?
Od kilkunastu dni sytuacja pandemiczna w kraju stabilizuje się. W związku z tym pojawia się pytanie co stanie się ze szpitalami tymczasowymi przeznaczonymi dla pacjentów covidowych. Niektóre regiony już zastanawiają się nad likwidacją placówek. Czy takie zachowanie nie jest zbyt pochopne?
1. Co ze szpitalami tymczasowymi po pandemii COVID-19?
Po szpitalach tymczasowych pozostaną przystosowane do procedur medycznych hale, budynki czy tysiące sztuk wartościowego sprzętu. Wojewodowie, którzy decydują o przyszłości takich placówek, już teraz zastanawiają się, w jaki sposób można je wykorzystać. Jedni rozważają pozostawienie ich na stałe, inni decydują się je likwidować.
Wiadomo już, że w woj. pomorskim i świętokrzyskim szpitale tymczasowe będą pełniły inne funkcje. Sanatorium MSWiA w Sopocie będzie miejscem rehabilitacji pacjentów zmagających się z powikłaniami po COVID-19. Urządzenia z oddziału intensywnej terapii będą jednak na magazynowane na wypadek kolejnej fali zakażeń SARS-CoV-2 oraz w razie katastrof.
Nieco inaczej sytuacja wygląda na Śląsku. Tam szpital tymczasowy na lotnisku Katowice-Pyrzowice przez jakiś czas będzie prawdopodobnie funkcjonował. Klaudia Rogowska dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego (GCM) w Katowicach Ochojcu, które odpowiada za funkcjonowanie szpitala tymczasowego na lotnisku Katowice-Pyrzowice uważa, że placówka jest potrzebna. Przekształcenie łóżek covidowych w niecovidowe mogłoby odciążyć szpitale stacjonarne i przyspieszyć wykonywanie zabiegów planowych.
2. Szpitale tymczasowe powinny zostać na wypadek kryzysu
Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie uważa, że szpitale tymczasowe powinny funkcjonować w kilku lokalizacjach w Polsce i stanowić wsparcie dla szpitali stacjonarnych.
"To powinny być szpitale, które stanowią realne odciążenie dla szpitali stacjonarnych, leczące pacjentów w ciężkich stanach, zbudowane przy szpitalach o wysokim poziomie referencyjności" - mówił Gielerak w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z uwagi na trwającą pandemię jeszcze nie zapadły ostateczne ustalenia w zakresie szpitali tymczasowych. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że listę szpitali tymczasowych, które dalej będą funkcjonować, poznamy pod koniec maja.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Groźne powikłania po COVID. Dr Sutkowski: w dalszym ciągu utrzymuje się tendencja późnego zgłaszania do lekarza (WIDEO)
- Rehabilitacja po koronawirusie. Kulki do ćwiczeń oddechowych mogą pomóc na powikłania
- Czym są nietypowe zakrzepy krwi? EMA potwierdza, że takie powikłania mogą mieć związek ze szczepionką Johnson&Johnson
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.