Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Poruszające wyznania ratowników. Pokazali, jak jest na pierwszej linii frontu

 Karolina Rozmus
16.06.2021 10:37
Koronawirus w Polsce. Poruszające wyznania ratowników. Pokazali, jak jest na pierwszej linii frontu
Koronawirus w Polsce. Poruszające wyznania ratowników. Pokazali, jak jest na pierwszej linii frontu (GettyImages)

Wstrząsający film, którego autorem jest rzecznik prasowy warszawskiego pogotowia ratunkowego, porusza serca także tych, którzy nie zdawali sobie sprawy ze skali zjawiska pandemii. Sugestywny tytuł "Dzień w piekle na Ziemi" pokazuje walkę pracowników ochrony zdrowia z chorobą zbierającą śmiertelne żniwo.

spis treści

1. Wstrząsająca produkcja pracowników pogotowia

Trwający niespełna 13 minut film Piotra Owczarskiego, rzecznika prasowego warszawskiego pogotowia, jest dramatyczną relacją z jednego dnia walki z pandemią w stołecznym mieście. Pokazuje kulisy walki z wirusem SARS-CoV-2 z perspektywy nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim tych, którzy zawodowo muszą walczyć ze skutkami pandemii – ratownikami medycznymi, lekarzami, a także… pracownikami zakładów pogrzebowych.

"Nowa Pandemia. Covid-19. Dzień z piekła na Ziemi" wyprodukowany przez WSPRiTS "Meditrans" SPZOZ w Warszawie, który można obejrzeć na fanpage’u stołecznego pogotowia, wyświetlony został już przez ponad 6 tysięcy użytkowników Facebooka.

2. Relacja z pierwszej linii frontu i dramatyczne wyznania

Zobacz film: "Długi weekend a koronawirus. Jakie mogą być konsekwencje?"

Produkcja to zbiór zatrważających danych obrazujących, jakie pokłosie zebrała pandemia, i dramatycznych relacji.

- Przed pandemią myślałem, że jak saturacja spada poniżej 60 procent, to pacjent już nie żyje. A pacjentów nam przywozili z saturacją wyjściową 30-40 procent. Najczęściej to jest drugi tydzień choroby i widać wtedy, że pacjenci mają ciężką niewydolność oddechową. My, jako lekarze, nie mamy wtedy im nic do zaproponowania do leczenia poza leczeniem objawowym – głównie to jest pomoc, by pacjenci się nie udusili – powiedział w filmie lek. Paweł Uliczny, kierownik Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

- Jesteśmy bezradni, bo wiemy, że ci ludzie umierają - mówi Wiesława Higersberger, pielęgniarka koordynująca Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.

Swoimi odczuciami, doświadczeniami i lękiem oraz bólem podzielili się także inni pracownicy szpitala, mówiąc o łzach i poczuciu niemocy, ale też strachu przed tym, że COVID-19 dotknie także ich oraz ich bliskich.

Relacja z pierwszego frontu to jednak nie tylko relacja medyków – lekarzy czy pielęgniarek – ale także tych, którzy ze śmiercią mają do czynienia na co dzień.

- ¾ pogrzebów, które obsługujemy, są pogrzebami osób zmarłych w wyniku COVID-19 – powiedziała w produkcji Owczarskiego Magdalena Czerwińska, właścicielka zakładu pogrzebowego "Skrzydlate Anioły" w Warszawie.

3. Sukces produkcji – relacja z frontu na polskich festiwalach filmowych

Film trafił na preselekcje najważniejszych festiwalów filmowych: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, Warszawski Festiwal Filmowy, Festiwal NURT, Festiwal Opolskie Lamy.

Dla twórców filmu oznacza to nie tylko spektakularny sukces już w tym momencie i możliwość zdobycia prestiżowych wyróżnień w przyszłości, ale przede wszystkim gwarantuje, że "Nowa Pandemia. Covid-19. Dzień z piekła na Ziemi" obejrzą kolejne dziesiątki tysięcy widzów na całym świecie, w tym także i ci, którzy pandemię uważają za spisek lub bagatelizują chorobę, jaką jest COVID-19.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze