Trwa ładowanie...

Koronawirus w supermarkecie. Ile wirusy utrzymują się w powietrzu po kaszlnięciu?

Naukowcy z uniwersytetu Aalto w Finlandii stworzyli animację, która pokazuje, jak długo wirusy utrzymują się w powietrzu po pojedynczym kaszlnięciu bez maseczki i zasłonięcia twarzy dłonią. Chmura wirusów może przemieścić się na odległość nawet 8 metrów! Zaskakujący jest również czas utrzymywania się wirusów w powietrzu. Są to ważne informacje przed świętami Wielkiej Nocy, kiedy w przedświątecznej gorączce ruszymy na zakupy.

1. Koronawirus – ile utrzymuje się w powietrzu?

Naukowcy i studenci z uniwersytetu Aalto stworzyli animację komputerową, która pokazuje, jak długo wirusy (w tym koronawirus SARS-CoV-2 utrzymują się w powietrzu.

Model zakłada rozprzestrzenianie się chmury wirusów w supermarkecie. Okazuje się, że nawet jeśli chory robi zakupy w alejce obok, ale odkaszlnie, chmura wirusów bez przeszkód rozprzestrzeni się aż na 8 metrów!

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Pyrć o noszeniu maseczek"

"Jeśli musisz iść do marketu na zakupy, załóż maseczkę i rękawiczki. Zrób zakupy tak szybko, jak to możliwe" – mówi prof. Ville Vuorinen z Aalto University w Finlandii.

2. Czy koronawirusem mogę zarazić się w sklepie?

Stworzona przez naukowców animacja pokazuje, że tak.

"Wstępne wyniki wskazują, że cząsteczki aerozolu przenoszące koronawirusa mogą pozostawać w powietrzu dłużej niż pierwotnie sądzono" – mówi Vuorinen.

Koronawirus w sklepie
Koronawirus w sklepie (YouTube)

Wirus nie opada na podłogę od razu, a porusza się w powietrzu częściowo osiadając na napotkanych przeszkodach.

"Ktoś zarażony może odkaszlnąć i odejść, a wirusy zostają w tym miejscu jeszcze ok. 6 minut" – mówi naukowiec.

3. Świąteczne zakupy w dobie pandemii koronawirusa

W tym roku Wielkanoc będzie inna niż zwykle – większość Polaków ze swoją rodziną spotka się tylko za pomocą komunikatorów i rozmów video, jednak wielu z nas przygotuje świąteczne śniadanie.

Aby zminimalizować czas spędzony w supermarkecie, warto zaopatrzyć się w listę zakupów, najlepiej spisaną na kartce papieru (w ten sposób unikniemy dotykania ekranu telefonu i przenoszenia bakterii ioraz wirusów).

Należy mieć na sobie również maseczkę i rękawiczki. Pomimo tego, że maseczka nie chroni nas w 100 proc. przed zakażeniem, to mniejsza ryzyko przenoszenia koronawirusa.

Fińscy naukowcy twierdzą, że jest to kolejny dowód na to, że noszenie maseczek w przypadku koronawirusa jest niezbędne. Głównym argumentem jest fakt, że część z nas choruje bezobjawowo, ale również czas inkubacji SARS-CoV-2 jest długi, bo wynosi według WHO od 2 do 14 dni (niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę, że może to być więcej niż 20 dni).

"Nie ma na co czekać, nawet jeśli nie ma obowiązku noszenia maseczek, nośmy je dla własnego bezpieczeństwa" – apeluje profesor.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza