Koronawirus. WHO ostrzega: kolejne warianty COVID-19 mogą pojawić się wkrótce
Choć liczne badania wykazują skuteczność szczepionek w starciu z pandemią COVID-19, to WHO ostrzega, że wciąż najgorsze może być przed nami. Jest duże prawdopodobieństwo, że koronawirus będzie mutował dalej, przekształcając się w warianty dużo bardziej niebezpieczne niż Delta.
1. Niepokojące oświadczenie WHO
Komitet Kryzysowy WHO ds. COVID-19 wydał oświadczenie. Jego treść daleka jest od optymizmu. Szef WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, podkreśla, że pandemia nie zbliża się ku końcowi, mimo nadludzkiego wysiłku lekarzy oraz badaczy.
Prognozuje też nadejście nowych, jeszcze bardziej zakaźnych i niebezpiecznych wariantów, niż wariant Delta, który obecnie odpowiedzialny jest za gwałtowny wzrost zakażeń w wielu krajach Europy – w tym w Wielkiej Brytanii czy w Hiszpanii.
Zdaniem WHO coraz większa liczba przypadków zachorowań zwiększa istotnie ryzyko pojawienia się nowej mutacji – wirus SARS-CoV-2 w odpowiedzi na odporność ozdrowieńców i zaszczepionych będzie musiał ewoluować, by przetrwać.
By uniemożliwić wirusowi ewolucję, konieczne jest szybkie wyszczepienie jak największej liczby ludzi – WHO rekomenduje, by wakcyna została podana co najmniej 10 proc. populacji każdego kraju do końca września.
2. Dramatyczne dane ze świata
Liczba przypadków zakażeń w skali globalnej rośnie systematycznie od końca czerwca, osiągając 19 lipca liczbę 190 597 409 pozytywnych wyników testów w kierunku COVID-19 oraz 4 093 145 zgonów.
Nowy wariant koronawirusa, odkryty w Indiach, dotknął nie tylko Europę. Z jego powodu surowe restrykcje, mające na celu powstrzymanie SARS-CoV-2 zostały wprowadzone wraz z końcem czerwca w Australii – zaledwie w ciągu ostatniej doby potwierdzono 32 129 nowych przypadków zachorowań. Tam pandemia mimo wszystko nie zwalnia.
WHO poinformował 15 lipca, że w ciągu tygodnia odnotowano 43-procentowy wzrost zgonów z powodu COVID-19 w Afryce, spowodowany brakiem miejsc w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii.
Również w Indonezji gwałtownie wzrosła liczba chorych z powodu infekcji spowodowanej SARS-CoV-2, wyprzedzając w ponurych statystykach Indie.
Zła sytuacja dotyczy Stanów Zjednoczonych, a także wielu krajów Ameryki Południowej – m.in. Brazylii, gdzie stan na 20 lipca wskazuje na 542 877 zgonów z powodu COVID-19.
Jednak zdaniem WHO statystyki nie oddają w pełni siły rażenia pandemii – Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu SARS-CoV-2 mogło zginąć nawet trzy razy więcej osób, niż wskazują na to oficjalne dane.
Pogarszająca się sytuacja epidemiczna na świecie zmusiła WHO do zintensyfikowania prac związanych z dochodzeniem w sprawie źródeł SARS-CoV-2.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.