Trwa ładowanie...

Koszmar senny

Ktoś cię goni, a ty nie możesz przed nim uciec. Zbiegasz po krętych schodach, które zdają się nie mieć końca. A gdy jesteś tuż przy drzwiach, nagle wpadasz na podejrzanego typa. Budzisz się zlana/-ny potem, krzyczysz lub płaczesz... Na szczęście był to tylko koszmar senny. Koszmary senne to swoista odmiana marzeń sennych, pojawiających się w fazie snu paradoksalnego (REM). Ich tematyką są sytuacje zagrażające życiu czy bezpieczeństwu. Gdy następuje kulminacyjny moment, większość osób budzi się z przerażeniem.

Zobacz film

1. Przyczyny koszmarów sennych

Koszmary senne pojawiają się zarówno u dzieci jak i u dorosłych, przy czym zdecydowanie częściej problem dotyka osób dojrzałych wiekiem. U dzieci koszmary nocne występują zazwyczaj wówczas, gdy przeżywają one silne emocje. Ich źródłem mogą być urazy psychiczne, wyrzuty sumienia bądź wewnętrzny niepokój dziecka. Ów niepokój może wynikać z wyczuwania przez dziecko problemów wewnątrz rodziny, których dziecko do końca nie rozumie (kłótnie czy rozwód rodziców).

Te nieprzyjemne dla nas marzenia senne mogą być spowodowane także przez naszą fizjologię. Organizm może w ten sposób dawać nam sygnał o rozwoju jakiejś choroby. Przyczyny nocnych koszmarów mają także związek z nieprawidłową dietą. Koszmary znacznie częściej śnią się osobom, które przed snem zjadły ciężkostrawny posiłek. U osób dorosłych koszmary bardzo często występują wówczas, gdy przeżywają oni trudną sytuację lub gdy zmuszeni są do podjęcia ważnej decyzji.

2. Typowe koszmary nocne

Koszmary senne mogą mieć różnorodną tematykę. Najczęściej jednak śni się:

  • Ucieczka – biegniesz po niekończących się schodach lub błądzisz w labiryncie, nie możesz w żaden sposób znaleźć odpowiedniej drogi, by uciec przed niebezpieczeństwem. Jeżeli uciekając dotrzemy do ślepej uliczki, wówczas sen ten oznacza, że znaleźliśmy w trudnej, wręcz patowej sytuacji.
  • Spadanie – lecisz w dół bez żadnego zabezpieczenia. Sen ten podobno zawiera podtekst seksualny. Bywa również interpretowany jako zbliżanie się sytuacji zagrażającej dotychczasowej pozycji zawodowej. Gdy taki koszmar śni się kobiecie, może oznaczać, że boi się ona upadku moralnego.
  • Topienie się – może oznaczać zmaganie się z własnymi myślami i uczuciami, z których nie zdajemy sobie sprawy.
  • Śmierć – zazwyczaj śni się o śmierci kogoś z bliskich, niekiedy jednak śniący widzi swój własny pogrzeb. Z takiego koszmaru sennego wypada nawet cieszyć się, gdyż zapowiada on zdrowe i długie życie. W przypadku panów stanu wolnego sen o śmierci zapowiada rychłą żeniaczkę, natomiast sportowcom przepowiada zwycięstwo.
  • Nagość – widzisz siebie nagą/nagiego pośród tłumu ubranych osób, czujesz się nieswojo w tej sytuacji. Taki sen zazwyczaj wróży przeprowadzenie owocnej transakcji handlowej, może zapowiadać także miłość.
  • Potwory, duchy i przerażające zwierzęta - są uosobieniem naszych wewnętrznych lęków.

W powtarzających się koszmarach sennych upatruje się przyczyny bezsenności. Osoby, które regularnie doznają przykrych wrażeń sennych boją się spać. Co zrobić, by koszmary senne przestały nas nawiedzać? Warto przed snem wypić ciepłe mleko lub kojącą melisę. Należy także unikać jedzenia tuż przed snem oraz jak najszybciej wyjaśniać i eliminować stresujące sytuacje.

Następny artykuł: Wypoczęty organizm

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.