Przejdź na WP

Kto powinien pić kawę zbożową?

Kawa zbożowa jest napojem otrzymywanym ze zbóż, często zawiera dodatek cykorii lub buraka cukrowego, które nadają jej smak zbliżony do kawy naturalnej. Jest polecana szczególnie osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą pić prawdziwej kawy.

Zobacz film: "Kawa zbożowa - jakie ma właściwości?"

1. Właściwości kawy zbożowej

Od niedawna kawa zbożowa jest uważana za produkt wellness, czyli korzystnie wpływający na zdrowie. Coraz chętniej jest spożywana do śniadania, gdyż ułatwia przyswajanie wapnia oraz wspomaga proces trawienia. Ponadto zawiera substancje odżywcze: białko oraz węglowodany, a przy tym jest pozbawiona tłuszczu. Kawa zbożowa jest cennym źródłem błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Już 2-3 filiżanki kawy pokryją połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik. Jest też źródłem ważnych składników odżywczych: magnezu, selenu, a także polifenoli, które wykazują działanie przeciwutleniające. Z kolei dodatek cykorii, która zawiera inulinę, korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit oraz poprawia przemianę materii i wspomaga proces odchudzania.

Kawa zbożowa, mimo że nie zawiera kofeiny, posiada właściwości pobudzające, ponieważ duże ilości węglowodanów wykazują korzystny wpływ na mózg. Zaleca się jej spożywanie osobom odchudzającym się, dzieciom oraz wszystkim tym, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą pić w ogóle lub w nadmiarze czarnej kawy, tzn. chorym na serce, wrzody żołądka i dwunastnicy, dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym. W przeciwieństwie do kawy prawdziwej, zbożowa nie uzależnia, ponieważ nie zawiera kofeiny oraz nie utrudnia wchłaniania cennych soli mineralnych: żelaza i magnezu. Dlatego mogą ją pić kobiety w okresie menopauzy.

Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:

2. Z czego powstaje kawa zbożowa?

Kawa zbożowa jest napojem bezkofeinowym otrzymywanym z palonych ziaren żyta, pszenicy lub jęczmienia, buraka cukrowego oraz cykorii. Jest napojem dietetycznym, gdyż 100 gramów napoju bez mleka i cukru – w zależności od składu produktów, z których została wytworzona – zawiera od 5 do 50 kalorii. Na rynku dostępna jest kawa zbożowa granulowana, rozpuszczalna, w jednorazowych saszetkach, a także kawa sypana (wymaga ona gotowania).

5 posiłków, które dadzą ci więcej energii niż kawa
5 posiłków, które dadzą ci więcej energii niż kawa [6 zdjęć]

Statystyczny Polak zużywa ponad trzy kilogramy kawy rocznie, a to oznacza, że pije więcej niż jedną filiżankę...

zobacz galerię

Kawę zbożową można spożywać z dodatkiem mleka, miodu albo cukru. Smakosze polecają jej podawanie z dodatkiem kardamonu, cynamonu, czekolady, wanilii oraz anyżu, gdyż przyprawy te wzbogacają smak. Kawę zbożową można pić przez cały dzień, także późnym wieczorem. Świetnym pomysłem na deser jest kawa zbożowa podana z dodatkiem lodów śmietankowych. Ponadto z napoju przygotowuje się odświeżające sorbety.

W naszym kraju kawa zbożowa ma bardzo długą tradycję. Pierwsza w Polsce wytwórnia tego napoju powstała w 1818 roku we Włocławku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy