Kupujesz działkę budowlaną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Decyzja o budowie wymarzonego domu z pięknym ogrodem nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się ona bowiem z ogromnymi kosztami, które są nieporównywalnie większe niż zakup mieszkania. Jeśli jednak jesteśmy zdeterminowani i mimo różnych przeszkód dążymy do zrealizowania swoich planów, to warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie popełnić błędów. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wybór odpowiedniej działki budowlanej. Wybierając miejsce, na którym będzie stała nieruchomość, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Dokładne zapoznanie się ze wszystkimi formalnościami jest gwarancją bezpiecznego i udanego zakupu.
1. Odpowiednia lokalizacja działki
Lokalizacja nieruchomości jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przed zakupem. Najdroższe są oczywiście działki położone najbliżej większych miast lub w samym mieście. Warto jednak pamiętać, że cena to nie wszystko, równie ważny jest rodzaj i nachylenie terenu, a także bliższe i dalsze sąsiedztwo, droga dojazdowa oraz warunki naturalne. Sprawdzenie, czy w pobliżu nie ma zakładów, fabryk, stacji benzynowej lub oczyszczalni ścieków jest bardzo istotne. Dużą rolę odgrywa również droga dojazdowa, która powinna być asfaltowa i łatwo przejezdna nawet zimą, kiedy panują trudne warunki atmosferyczne. Odpowiednie nasłonecznienie, ładny widok oraz miła okolica to kolejne atuty dobrej działki. Osoby planujące budowę domu powinny także uwzględnić bliskość infrastruktury. Odległość od domu do szkoły, przystanków, sklepów czy szpitala nie może być za duża.
2. Sprawdzenie stanu prawnego działki
Planowanie tak poważnej inwestycji wiąże się również z ustaleniem, czy osoba sprzedająca jest rzeczywiście właścicielem terenu. Wybrana działka nie powinna mieć żadnych wad prawnych, które wiążą się z roszczeniami lub prawem własności. Nie może być również obciążona hipoteką. Informacje takie możemy zdobyć w wydziale ksiąg wieczystych lokalnego sądu rejonowego. Wystarczy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o wydruk z księgi wieczystej nieruchomości lub wgląd do takiej księgi. Niezbędne dokumenty powinien jednak dostarczyć dotychczasowy właściciel już przy pierwszym spotkaniu.
3. Charakterystyka działki
Kształt, rozmiar oraz raporty z badań geologicznych gruntu to kolejne kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru działki. W tym celu trzeba uzyskać od urzędu gminy, w wydziale geodezji, odpis i wyrys terenu. Tam też wykwalifikowani eksperci dokładnie objaśnią, co znajduje się pod działką. Przede wszystkim chodzi tu o poziom wód gruntowych. Co więcej – działka nie powinna być wąska, a im bardziej będzie przypominała kwadrat, tym lepiej. Jeżeli chodzi o kształt terenu, kupujący mają większą dowolność, muszą jednak pamiętać o prawnych wymogach, związanych z odległością postawionego domu od drugiego budynku.
4. Teren oraz uzbrojenie działki
Dobrze oświetlone domy postawione są na działkach płaskich lub lekko nachylonych na południową stronę. Szybsze schnięcie oraz lepsze dogrzewanie wnętrza to kolejne zalety takiego ukształtowania terenu. Wietrzony dom oraz mała podatność na grzyb to atuty nieruchomości położonych na lekkim wzniesieniu. Dużym ułatwieniem dla kupujących jest również działka posiadająca uzbrojenie. Warto więc sprawdzić, czy na granicy lub w bliskim sąsiedztwie nie znajduje się doprowadzenie prądu, wody i kanalizacji oraz gazu. Tego typu działki są droższe, jednak dzięki uzbrojeniu zaoszczędzimy czas poświęcony na pozyskiwanie niezbędnych zezwoleń.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.