Trwa ładowanie...

Dowiedz się, jak zbudować ekologiczny dom

Avatar placeholder
20.04.2015 11:55
Dowiedz się, jak zbudować ekologiczny dom
Dowiedz się, jak zbudować ekologiczny dom

Coraz więcej osób stara się zmienić swój styl życia, dbając nie tylko o swoje zdrowie, ale i otoczenie, w którym funkcjonuje. Nikogo zatem nie dziwi rosnąca popularność domów ekologicznych, będących alternatywą dla tradycyjnego budownictwa.

spis treści

1. Ekologiczny projekt domu

Kluczem do sukcesu budowy domu ekologicznego jest opracowanie odpowiedniego projektu według ściśle określonych kryteriów. Dom ekologiczny powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby był przyjazny dla środowiska i stosunkowo tani w utrzymaniu.

W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe usytuowanie budynku na działce, żeby można było wykorzystać jak największą ilość energii słonecznej. Najczęściej do budowy domu ekologicznego stosuje się naturalne surowce. Najbardziej popularnym materiałem jest drewno, które sprzyja zachowaniu w domu zdrowego makroklimatu i reguluje poziom wilgotności budynku. Z drugiej strony wadą konstrukcji drewnianych jest zbyt szybkie nagrzewanie się i wychładzanie budynku.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Innym rzadziej wykorzystywanym surowcem jest glina. W przeciwieństwie do tradycyjnej cegły lepiej utrzymuje ciepło i zapewnia bardzo dobrą izolację dźwiękową. Do innych popularnych materiałów stosowanych w budownictwie ekologicznym należą również: słoma, trzcina oraz wypalana cegła o niskiej emisyjności związków chemicznych. Decydując się na ich zakup, warto zwracać uwagę na odpowiednie certyfikaty i oznaczenia, potwierdzające ich nieszkodliwość.

Ekologiczny dom
Ekologiczny dom

Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

zobacz galerię

2. Alternatywne źródła energii

Budowa domu ekologicznego jest związana z poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii. Ogrzewanie domu jednorodzinnego stanowi ponad 70% wszystkich wydatków w gospodarstwie domowym. W związku z tym warto zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenie i odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Coraz bardziej popularne staje się pozyskiwanie energii ze słońca i wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kolektorów słonecznych i tzw. pomp ciepła, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ich skuteczność zależy w dużym stopniu od profesjonalnej instalacji. W celu optymalnego zużycia energii powinniśmy także wybierać energooszczędne urządzenia, a tradycyjne żarówki zastąpić oświetleniem LED. Warto również starać się wykorzystywać jak największą ilość światła dziennego.

3. Oszczędzanie wody

W ekologicznych domach coraz częściej inwestuje się w system odzyskiwania wody. Dzięki niemu można liczyć na znaczne oszczędności finansowe. Ze względu na wysokie koszty wody z ujęcia wodociągowego wiele osób decyduje się na gromadzenie i wykorzystanie deszczówki. Woda z odzysku nie nadaje się do spożycia, ale może być wykorzystywana np. do prania, prac porządkowych lub podlewania roślinności.

Projektowanie domów ekologicznych wymaga sporego doświadczenia i fachowej wiedzy z zakresu odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni i efektywnego wykorzystania naturalnych surowców. Powinniśmy starać się wybierać takie rozwiązania, które mają na celu poszanowanie środowiska naturalnego. Od świadomych decyzji zależy jakość naszego życia i przyszłych pokoleń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze