Aranżacja ogrodu - planowanie, część użytkowa i wypoczynkowa ogrodu, rośliny w ogrodzie
Ogród jest jedną z największych zalet posiadania domu jednorodzinnego – mamy do swojej dyspozycji mniejszą lub większą działkę, którą możemy dowolnie dostosować do swoich potrzeb. Jeżeli odpowiednio go zaaranżujemy, będzie nie tylko cieszył nasze oczy przez wszystkie pory roku, ale stanie się również doskonałym miejscem wypoczynku, spotkań z najbliższymi i miejscem zabaw dla naszych dzieci. Dlatego też warto zadbać o jego estetykę oraz właściwe zagospodarowanie przestrzeni.
1. Aranżacja ogrodu - planowanie
Decydując się na zaaranżowanie ogrodu od podstaw, możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy w fachowy sposób pomogą nam osiągnąć wymarzony efekt. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ trzymając się kilku istotnych wskazówek, z powodzeniem zrobimy to samodzielnie.
Najważniejszym etapem jest zaplanowanie ogrodu. Stwórzmy na początku jego wstępną wizualizację, najlepiej odpowiadającą rzeczywistej skali, na którą naniesiemy już istniejące elementy – dom, garaż, rosnące drzewa czy nierówności terenu. To bardzo ułatwi nam rozplanowanie przestrzeni. W ogrodzie już na wstępie warto wydzielić część wypoczynkową, rabaty z kwiatami i krzewami, ogród warzywny czy poszczególne ścieżki – pomoże nam to uniknąć chaosu i dostosować przestrzeń do konkretnych potrzeb i oczekiwań.
2. Aranżacja ogrodu - część użytkowa i wypoczynkowa ogrodu
Planując ogród, warto umieścić w nim elementy, które posłużą nam do wypoczynku i spotkań ze znajomymi. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w ogrodzie miejsca, gdzie w okresie letnim będziemy mogli wystawić stół i krzesła dla gości. Jeżeli lubimy grillować, możemy zdecydować się na zbudowanie w ogrodzie jego murowanej, trwałej wersji. Takie miejsce dobrze jest zlokalizować w ustronnym miejscu, z dala od ogrodzenia, gdzie nie będą nam przeszkadzali przechodnie lub sąsiedzi. Warto zaaranżować w ogrodnie miejsce, gdzie będziemy mogli bezpiecznie się poopalać.
Osoby mające dzieci powinny pomyśleć nad stworzeniem w ogrodzie miejsca dla nich. Może to być piaskownica, huśtawka, mały plac zabaw, a dla starszych dzieci – boisko do gry w piłkę. Dobrze, jeżeli takie miejsce widzimy z okien np. kuchni – nie musimy wtedy stale pilnować maluchów w czasie zabawy. Unikajmy również umieszczania w pobliżu łatwych do zniszczenia roślin, aby dzieci miały miejsce do swobodnej zabawy.
3. Aranżacja ogrodu - rośliny w ogrodzie
Najważniejszym elementem ogrodu są rośliny. Przy planowaniu ich rozmieszczenia weźmy pod uwagę rodzaj gleby, nasłonecznienie ogrodu oraz ewentualne nierówności terenu i pod tym kątem dobierzmy odpowiednie gatunki kwiatów i krzewów. Jeżeli nie planujemy poświęcać im zbyt dużo czasu, wybierzmy te, które są bardziej odporne na warunki atmosferyczne i nie są zbyt wymagające. Warto też sprawdzić, kiedy i w jaki sposób rośliny będą kwitnąć i się rozrastać. Taka wiedza pozwoli nam zaplanować ogród, w którym przez cały rok coś będzie się działo i nawet późną jesienią lub wczesną wiosną będziemy mogli cieszyć się zielonymi, kwitnącymi roślinami.
Dobrze jest też już na etapie planowania zastanowić się, czy rośliny będą do siebie pasować kolorystycznie, aby uniknąć efektu chaosu. Jeżeli ogród jest stosunkowo duży, a my lubimy ogrodnictwo, możemy wydzielić w nim część, w której będziemy mogli uprawiać owoce, warzywa lub zioła.
Dobrze rozplanowany ogród to wspaniałe dopełnienie każdego domu, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu już na etapie planowania. Nie potrzebujemy dużych środków finansowych ani specjalistycznej wiedzy, aby zaaranżować go w taki sposób, by spełniał nasze oczekiwania. Możemy z łatwością stworzyć dla siebie przestrzeń, która będzie miejscem zabaw i odpoczynku w rodzinnym gronie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.