Jedz kwiaty na zdrowie
Nasturcja w sałatce, bratki na torcie, nagietek w zupie. Dodawanie kwiatów do potraw to trend, który zyskał na popularności już kilka sezonów temu, jednak niektórym wciąż wydaje się fanaberią. Bo czy oprócz ewidentnych walorów estetycznych, kwiaty mają jakiekolwiek właściwości zdrowotne? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.
Można jeść je na surowo, smażyć, kandyzować, gotować, marynować i suszyć. Są nie tylko smaczne, ale zawierają mnóstwo witamin. Trzeba tylko wiedzieć, które z nich wybierać. Przede wszystkim do celów kulinarnych nie używajmy kwiatów z kwiaciarni czy centrów ogrodniczych.
Prawdopodobnie były one pryskane środkami ochrony roślin, a to zamieni naszą ucztę w trujący posiłek. Przygodę z kwiatami jadalnymi powinny darować sobie również osoby cierpiące na astmę, alergie czy silny katar sienny. Dla pozostałych najbezpieczniej będzie założyć własny mini ogródek. Oto kilka gatunków, które warto wykorzystać w kuchni.
1. Stokrotka pospolita
Zawiera przede wszystkim flawonoidy – niezwykle cenne substancje chroniące przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, działające przeciwzapalnie, ale przede wszystkim pozwalające zachować młody wygląd skóry. Wspomagają także organizm w walce z komórkami nowotworowymi. Stokrotki to także źródło beta-karotenu, witaminy C i soli mineralnych. Będą idealnym dodatkiem do sałatek. Najmniejsze kwiaty dodajemy w całości, z większych obrywamy tylko płatki. Doskonale sprawdzą się także jako dodatek do deserów i tortów.
2. Mniszek lekarski (mlecz)
To prawdopodobnie jedna z najbardziej niedocenianych roślin. Powszechnie uważana za chwast, posiada tak naprawdę bardzo silne działanie przeciwnowotworowe. To dlatego, że zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy – dzięki temu dosłownie rozpuszcza komórki rakowe. Usuwa także toksyny z organizmu, wspomaga pracę wątroby i woreczka żółciowego. Młode kwiaty mniszka lekarskiego mają miodowy smak i świetnie komponują się z sałatkami warzywnymi. Można smażyć je w cieście naleśnikowym, robić z nich syropy i nalewki.
3. Nagietek
To kolejny kwiat o szeregu zastosowań zdrowotnych. Dzięki bogactwu flawonoidów, triterpeny, poliacetyleny i fenolokwasów działa przeciwbakteryjnie i wspomaga układ odpornościowy. Pomaga zwłaszcza na dolegliwości układu pokarmowego: zapalenie żołądka, jelit, zaburzenia przemiany materii, pobudza pracę wątroby i woreczka żółciowego. Dodawaj go do sałatek, zup, sosów, ryżu i masła.
4. Nasturcja
Znajdziemy w niej przede wszystkim witaminę C, sole mineralne i mnóstwo mikroelementów. Działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Wspomaga pracę nerek, wątroby i układu oddechowego. Ma lekko pikantny smak przypominający rzeżuchę, dlatego najlepiej sprawdzi się w sałatkach.
5. Bratek ogrodowy
Jest źródłem silnych przeciwutleniaczy, witaminy C, karotenoidów, polifenoli i flawonoidów, dzięki czemu wspomaga odnowę komórek organizmu i pozwala dłużej cieszyć się młodością. Kwiaty bratka są łagodne w smaku, doskonale komponują się w sałatkach i deserach.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.