Znak, że zaatakowała groźna bakteria. Objawy można pomylić z COVID
Można ją złapać podczas kąpieli w basenie, ale czyha także w brudnym klimatyzatorze. "Choroba legionistów" prowadzi do śmiertelnie groźnych powikłań, dlatego z leczeniem nie wolno czekać. Problem w tym, że infekcję łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub COVID-19.
1. Groźna bakteria z klimatyzatora
Legioneloza nazywana też chorobą legionistów to rodzaj ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię Legionella pneumophila.
Szacuje się, że te groźne bakterie co roku zabijają kilka tysięcy osób. Najczęściej chorują mieszkańcy krajów tropikalnych, ale przypadki zachorowań zdarzają się także w Europie, w tym w Polsce. Choć "choroba legionistów" nie należy do częstych infekcji, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań i zagrażać życiu.
Bakterie, które ją wywołują mogą się rozwijać nie tylko w naturalnym środowisku (np. jeziora, rzeki), ale też w instalacjach wodno-kanalizacyjnych czy klimatyzacyjnych. Do zakażenia może dojść poprzez wdychanie aerozoli zawierających bakterie Legionella, np. na basenie, w jacuzzi, a nawet pod prysznicem czy w wannie z hydromasażem.
Źródłem infekcji mogą być także brudne klimatyzatory czy nawilżacze powietrza.
- Nieczyszczony klimatyzator stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Wdychając takie powietrze, narażamy się na bardzo poważne choroby układu oddechowego. Częste korzystanie z brudnej klimatyzacji może też nasilać objawy już istniejących chorób, np. astmy - zaznaczał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Karauda z Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.
- Jeśli będziemy za długo leczyć się na własną rękę w domu, stan może się gwałtownie pogorszyć. Pamiętajmy, że nieleczona odpowiednio "choroba legionistów" prowadzi do śmierci - ostrzega lekarz.
2. Tych objawów nie lekceważ
Dlatego warto mieć świadomość, jakie objawy wywołuje ta groźna choroba, by nie czekać z wizytę u lekarza. Zwłaszcza, że "chorobę legionistów" można pomylić z przeziębieniem lub COVID-19.
Do głównych objawów należą: kaszel, duszność, ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, szczególnie podczas oddychania lub kaszlu, ból głowy, * wysoka goraczka.
Mogą pojawić się także poważniejsze symptomy jak odkrztuszanie krwi, problemy z oddychaniem, czy utrzymujący się ponad trzy tygodnie kaszel, które bezwzględnie wymagają pilnej pomocy medycznej.
Na "chorobę legionistów" narażone są bardziej osoby starsze, przewlekle chore oraz z obniżoną odpornością.
- To rodzaj zapalenia płuc, który może mieć bardzo gwałtowny i ciężki przebieg łącznie z wysoką gorączką i zaburzeniami świadomości. Tacy pacjenci przeważnie wymagają leczenia w warunkach szpitalnych - tłumaczył dr Karauda.
Zwracał jednak uwagę, że czasie wakacji do szpitala trafiają do także młodzi, którzy zachorowali np. po długotrwałych podróżach klimatyzowanymi środkami transportu
Leczenie z wykorzystaniem m.in. antybiotyków może zająć nawet kilka tygodni.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.