Trwa ładowanie...

Sprawdź, jak stworzyć dom pasywny

Avatar placeholder
Angelika Adryjanek 18.12.2013 16:05
Sprawdź, jak stworzyć dom pasywny
Sprawdź, jak stworzyć dom pasywny

Budując dom, należy wszystko parę razy przemyśleć, dokładnie określając budżet, jaki możemy przeznaczyć na tego typu inwestycję. Tylko dzięki mądrym decyzjom podjętym podczas planowania budowy własnego domu możemy mieć z tego pożytek na lata, a jednocześnie wydać rozsądną ilość pieniędzy. Decydując się na tak duży krok, warto pomyśleć o korzyściach, jakie dają budynki energooszczędne lub pasywne, które cieszą się stale rosnącą popularnością. Czym właściwie jest dom pasywny i czym różni się od energooszczędnego? W porównaniu z wersją energooszczędną pasywne domki mają znacznie niższe zapotrzebowanie na zużycie energii, dlatego też decydują się na nie osoby na całym świecie.

spis treści

1. Najważniejsze kryteria określające dom pasywny

Budowa domu pasywnego musi opierać się na kilku ściśle założonych kryteriach. Warto przy tym pamiętać, że nie wystarczy zamontować pompę ciepła czy ocieplić mieszkanie, by określić je jako pasywne. Jakie zatem cechy powinien posiadać tego typu dom? Przede wszystkim powinien wyróżniać się bardzo niskim zużyciem energii na ogrzewanie, a mianowicie – tego typu inwestycje potrzebują maksymalnie 1,5 l oleju opałowego na m² na rok. Niskim zużyciem muszą także charakteryzować się wszystkie nośniki energii, czyli olej opałowy, gaz, energia elektryczna i tym podobne. Kolejnym bardzo ważnym kryterium cechującym dom pasywny jest odpowiednia izolacja, która niesie za sobą możliwość dogrzewania pomieszczeń poprzez wentylację. Dobrze zaprojektowany budynek sprawia, że część potrzeb na ogrzewanie pomieszczeń pokrywa słońce. Niezwykle istotna jest również szczelność obiektu – powietrze nie powinno przenikać z zewnątrz.

2. Jak powstaje dom pasywny?

Kluczem do sukcesu jest znalezienie dobrej lokalizacji, dzięki której budynek będzie zwrócony do południa oraz nie będzie padał na niego cień. Równie istotne jest odpowiednie osłonięcie obiektu drzewami lub naturalnymi wzniesieniami od północnej strony. Budując dom pasywny, nie można zapomnieć o izolacji ścian, czyli o nałożeniu na ściany powyżej 30 cm wełny mineralnej lub styropianu. Elementy takiego domu muszą posiadać wysoką akumulację ciepła, dzięki tego typu rozwiązaniom chwilowy brak słońca, spowodowany przykładowo brzydką pogodą, nie będzie odczuwalny dla domowników. Planując budowę, należy również zwrócić szczególną uwagę na okna, które powinny posiadać specjalną ramę oraz potrójną szybę. Podczas ich wstawiania nie można zapomnieć o szczelności, specjalny montaż okien w warstwie izolacji cieplnej pomaga zminimalizować ryzyko występowania mostków termicznych.

Odzysk ciepła gwarantuje również wentylacja mechaniczna. Decydując się na budynek pasywny, należy pomyśleć o zastosowaniu dodatkowego źródła ciepła oraz kolektorach słonecznych, które wykorzystywane są do wstępnego podgrzania ciepłej wody użytkowej. Należy przy tym pamiętać, że w porównaniu z państwami z zachodu Polska ma znacznie surowszy klimat, dlatego też budowa domu pasywnego w naszym kraju wiąże się z nieco większymi wydatkami, a co za tym idzie – zastosowaniem lepszego ocieplenia oraz izolacji. Warto jednak postawić na tego typu rozwiązania, dzięki nim w domu będzie panował niesamowity klimat i optymalna temperatura niezależnie od pory roku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze