Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Marta Heller-Surowiec

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko demencji starczej

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 20.12.2018 12:10
Kwas foliowy zmniejsza ryzyko demencji starczej
Kwas foliowy zmniejsza ryzyko demencji starczej

Chcesz uniknąć demencji starczej? Przyjmuj codziennie kwas foliowy. Substancja pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9 lub witamina B11, folian lub folacyna, to grupa substancji potrzebna każdemu człowiekowi. Szczególnie potrzebują go kobiety planujące ciążę i już oczekujące dziecka, ponieważ jego brak może skutkować poważnymi zmianami u płodu, powodując wady cewy nerwowej (takie jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie).

Jednak, jak się okazuje, kwas foliowy potrzebny jest każdej komórce ludzkiego ciała, nie tylko na początku życia, ale też na starość. Ta w naturze występująca głównie w warzywach liściastych witamina ma właściwości antynowotworowe oraz przeciwdziałające występowaniu demencji starczej. Udowodnili to naukowcy.

Badanie przeprowadzono na 166 osobach. U 47 z nich zdiagnozowano chorobę Alzheimera, u 41 – demencję naczyniopochodną a u 36 – demencję mieszaną. 42 osoby nie miały stwierdzonych zaburzeń poznawczych. Prowadzący badanie lekarze pobrali od uczestników próbki krwi i zmierzyli w niej poziom kwasu foliowego. Okazało się, że osoby z demencją miały znacznie niższy poziom folacyny niż uczestnicy zdrowi. Wyniki były podobne dla wszystkich trzech rodzajów wymienionych schorzeń.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Eksperci poddali analizie także wiele badań naukowych i stwierdzili, że niski poziom kwasu foliowego wiąże się z obecnością łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji starczej. Istnieją także badania przeprowadzone na kobietach, które również wykazały, że obniżenie poziomu folianu we krwi związane jest z większym ryzykiem wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych.

Kolejne badania, w które zaangażowano aż 900 osób starszych, udowadniają, że długotrwała suplementacja witaminy B9 poprawia pamięć. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzane na szczurach, zarówno długo-, jak i krótkoterminowe.

Jak to się dzieje, że kwas foliowy poprawia kondycję mózgu? Tego naukowcy na razie nie wiedzą, dlatego potrzebne są dalsze badania. Jednak zapewne związane jest to z funkcjami kwasu foliowego, czyli jego udziału w rozwoju i wzroście wszystkich komórek ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze