Kwas foliowy zmniejsza ryzyko demencji starczej

Chcesz uniknąć demencji starczej? Przyjmuj codziennie kwas foliowy. Substancja pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Kwas foliowy, znany również jako witamina B9 lub witamina B11, folian lub folacyna, to grupa substancji potrzebna każdemu człowiekowi. Szczególnie potrzebują go kobiety planujące ciążę i już oczekujące dziecka, ponieważ jego brak może skutkować poważnymi zmianami u płodu, powodując wady cewy nerwowej (takie jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jednak, jak się okazuje, kwas foliowy potrzebny jest każdej komórce ludzkiego ciała, nie tylko na początku życia, ale też na starość. Ta w naturze występująca głównie w warzywach liściastych witamina ma właściwości antynowotworowe oraz przeciwdziałające występowaniu demencji starczej. Udowodnili to naukowcy.

Badanie przeprowadzono na 166 osobach. U 47 z nich zdiagnozowano chorobę Alzheimera, u 41 – demencję naczyniopochodną a u 36 – demencję mieszaną. 42 osoby nie miały stwierdzonych zaburzeń poznawczych. Prowadzący badanie lekarze pobrali od uczestników próbki krwi i zmierzyli w niej poziom kwasu foliowego. Okazało się, że osoby z demencją miały znacznie niższy poziom folacyny niż uczestnicy zdrowi. Wyniki były podobne dla wszystkich trzech rodzajów wymienionych schorzeń.

Eksperci poddali analizie także wiele badań naukowych i stwierdzili, że niski poziom kwasu foliowego wiąże się z obecnością łagodnych zaburzeń poznawczych i demencji starczej. Istnieją także badania przeprowadzone na kobietach, które również wykazały, że obniżenie poziomu folianu we krwi związane jest z większym ryzykiem wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych.

Kolejne badania, w które zaangażowano aż 900 osób starszych, udowadniają, że długotrwała suplementacja witaminy B9 poprawia pamięć. Potwierdzają to eksperymenty przeprowadzane na szczurach, zarówno długo-, jak i krótkoterminowe.

Jak to się dzieje, że kwas foliowy poprawia kondycję mózgu? Tego naukowcy na razie nie wiedzą, dlatego potrzebne są dalsze badania. Jednak zapewne związane jest to z funkcjami kwasu foliowego, czyli jego udziału w rozwoju i wzroście wszystkich komórek ciała.

Komentarze (1)
~beata
~beata ponad rok temu

Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne śniadanie a co najważniejsze jest to dla każdego nie zależnie od grupy krwi i od wieku Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, (idealnafigura.com/gberes)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...