Trwa ładowanie...

Pogorszenie zmysłu węchu może wskazywać na wczesną demencję

Artykuł opublikowany w JAMA Neurology sugeruje, że pogorszenie zmysłu węchu może być powiązane z początkami choroby Alzheimera.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Do czego prowadzi utrata węchu?

Poprzednie badania wiązały już anosmię, czyli całkowitą utratę węchu z pogorszeniem funkcji poznawczej czy chorobą Alzheimera. Może być ona również oznaką otępienia naczyniowego czy otępienia z ciałami Lewy'ego.

Naukowcy ocenili w badaniu węch 1 430 osób o średniej wieku 79,5 roku wykazujących normalne funkcjonowanie poznawcze. Grupa podzielona była niemalże po równo pod względem płci. Test do oceny zmysłu węchu zawierał sześć zapachów jedzenia i sześć niezwiązanych z pożywieniem.

Uczestnicy mieli za zadanie powąchać zapach i wybrać jedną z czterech opcji odpowiedzi. Autorzy zidentyfikowali 250 przypadków łagodnych zaburzeń poznawczych wśród wszystkich uczestników.

W badaniu zauważono związek pomiędzy pogorszeniem węchu – mierzonym zmniejszoną liczbą poprawnych odpowiedzi na teście, a zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Dotknięci takimi zaburzeniami mają problemy z pamięcią, które są poważniejsze, niż powinny mieć osoby w ich wieku, jednak nie jest to na tyle poważne, aby wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Cięższy rodzaj zaburzeń dotyczy już umiejętności myślenia innych niż pamięć, np. trudności w planowaniu czy gorszej umiejętności oceny.

Autorzy odnotowali 64 przypadki demencji wśród 221 osób z powszechnie występującymi zaburzeniami poznawczymi. Najgorsze wyniki na teście zmysłu węchu powiązane były z rozwojem choroby – od łagodnych zaburzeń do demencji.

Odkrycia sugerują związek pomiędzy utratą węchu a zaburzeniami poznawczymi i demencją oraz potwierdzają poprzednie badania łączące je z pogorszeniem funkcji poznawczej w późniejszym życiu.

Potencjalne wyjaśnienie wyników badań to zmiany zachodzące podczas procesu zwyrodnienia układu nerwowego w opuszce węchowej i niektórych obszarach mózgu, które odpowiadają za pamięć i zmysł powonienia.

Dotyczy to m.in. choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera. Splątki neurofibrylarne, cecha choroby Alzheimera, zostały znalezione w opuszce węchowej przed pojawieniem się jej objawów, co sugeruje, że pogorszenie węchu może być wczesną oznaką choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.