Pogorszenie zmysłu węchu może wskazywać na wczesną demencję
Artykuł opublikowany w JAMA Neurology sugeruje, że pogorszenie zmysłu węchu może być powiązane z początkami choroby Alzheimera.
1. Do czego prowadzi utrata węchu?
Poprzednie badania wiązały już anosmię, czyli całkowitą utratę węchu z pogorszeniem funkcji poznawczej czy chorobą Alzheimera. Może być ona również oznaką otępienia naczyniowego czy otępienia z ciałami Lewy'ego.
Naukowcy ocenili w badaniu węch 1 430 osób o średniej wieku 79,5 roku wykazujących normalne funkcjonowanie poznawcze. Grupa podzielona była niemalże po równo pod względem płci. Test do oceny zmysłu węchu zawierał sześć zapachów jedzenia i sześć niezwiązanych z pożywieniem.
Uczestnicy mieli za zadanie powąchać zapach i wybrać jedną z czterech opcji odpowiedzi. Autorzy zidentyfikowali 250 przypadków łagodnych zaburzeń poznawczych wśród wszystkich uczestników.
W badaniu zauważono związek pomiędzy pogorszeniem węchu – mierzonym zmniejszoną liczbą poprawnych odpowiedzi na teście, a zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Dotknięci takimi zaburzeniami mają problemy z pamięcią, które są poważniejsze, niż powinny mieć osoby w ich wieku, jednak nie jest to na tyle poważne, aby wpływać na codzienne funkcjonowanie.
Cięższy rodzaj zaburzeń dotyczy już umiejętności myślenia innych niż pamięć, np. trudności w planowaniu czy gorszej umiejętności oceny.
Autorzy odnotowali 64 przypadki demencji wśród 221 osób z powszechnie występującymi zaburzeniami poznawczymi. Najgorsze wyniki na teście zmysłu węchu powiązane były z rozwojem choroby – od łagodnych zaburzeń do demencji.
Odkrycia sugerują związek pomiędzy utratą węchu a zaburzeniami poznawczymi i demencją oraz potwierdzają poprzednie badania łączące je z pogorszeniem funkcji poznawczej w późniejszym życiu.
Potencjalne wyjaśnienie wyników badań to zmiany zachodzące podczas procesu zwyrodnienia układu nerwowego w opuszce węchowej i niektórych obszarach mózgu, które odpowiadają za pamięć i zmysł powonienia.
Dotyczy to m.in. choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera. Splątki neurofibrylarne, cecha choroby Alzheimera, zostały znalezione w opuszce węchowej przed pojawieniem się jej objawów, co sugeruje, że pogorszenie węchu może być wczesną oznaką choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.