Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Mochnaczewska

Sekrety aromaterapii – w czym pomoże ci twój węch?

 Aleksandra Miłosz
16.05.2023 16:37
Sekrety aromaterapii – w czym pomoże ci twój węch?
Sekrety aromaterapii – w czym pomoże ci twój węch? (Ilustracja / Shutterstock)

Zapach dziecka, wody w basenie, pieprzu, cynamonu czy powietrza nad morzem – każdy przywołuje nam na myśl wiele przyjemnych lub przykrych wspomnień. Niekiedy jeden konkretny zapach jest w stanie przypomieć obraz bliskiej osoby i poprawić samopoczucie. Jak się okazuje, zapachy są dużo ważniejsze niż dotychczas sądzono. Oprócz wpływu na nasz nastrój mogą oddziaływać na poziom stresu, łagodzić ból, poprawiać kondycję, a nawet wspomagać organizm w procesie odchudzania.

spis treści

1. Jak działa węch?

Za węch i odczuwanie zapachów odpowiada mózg. To dzięki niemu niektóre zapachy są dla nas przyjemne, a inne nas odstręczają
Za węch i odczuwanie zapachów odpowiada mózg. To dzięki niemu niektóre zapachy są dla nas przyjemne, a inne nas odstręczają

Chociaż węch człowieka jest nawet 1000 razy mniej czuły i precyzyjny niż węch psa, wciąż jesteśmy w stanie rozpoznawać tysiące różnych zapachów. Zdolność tę zawdzięczamy kilkuset rodzajom receptorów umieszczonym w milionach komórek nosa. Kiedy komórki wykrywają zapach, wysyłają informację do części w mózgu odpowiadającej za węch. Tu sygnały są sortowane i przekazywane do układu limbicznego, który odpowiada za regulację wspomnień i emocji. To dzięki niemu odczuwamy przyjemność z jedzenia i podniecenie seksualne, ale odpowiada on także za uzależnienia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ze względu na bliskość neurologicznych kontroli tych zachowań, niektóre z nich mogą się ze sobą wiązać. To właśnie dlatego niektóre potrawy mogą być wstępem do upojnej nocy z partnerem. Tak mogą też działać zapachy. Jednak oprócz dawania nam przyjemności, mogą pomagać w innych aspektach naszego życia. Jak działają?

Właściwości olejków eterycznych - galeria
Właściwości olejków eterycznych - galeria [5 zdjęć]

Zapach olejków eterycznych potrafi wprowadzić w dobry nastrój, dodać energii oraz zrelaksować. Nanoszone

zobacz galerię

2. Szybsze chudnięcie

W jednym z badań, przeprowadzonym przez amerykańską fundację zajmującą się analizowaniem zmysłów, próbowano udowodnić zależności między odczuwanymi zapachami a utratą wagi. W eksperymencie wzięło udział 1436 osób, które w ciągu 6 miesięcy zrzuciły średnio po 15 kilogramów. Jedynym ich wysiłkiem było intensywne wąchanie kryształów spryskanych zapachem pizzy czy parmezanu. Naukowcy sądzą, że główną rolę w odchudzaniu badanych miało powiązanie między smakiem a zapachem. Osoby, które wąchały zapachy jedzenia, po pewnym czasie czuły się syte i nie miały ochoty na sięgnięcie po normalny posiłek.

Każdy z nas w domu może samodzielnie wykonać taki eksperyment. Wystarczy tylko w czasie posiłku uważnie delektować się każdym kęsem i odczuwać jego smak oraz zapach. Z pewnością zjemy wtedy o wiele mniej, niż gdybyśmy robili to w pośpiechu.

3. Uspokojenie

Jedno z badań austriackich naukowców polegało na rozpylaniu zapachu pomarańczy przed jedną grupą badanych i zapachu lawendy przed drugą. Osoby w obu grupach odczuwały mniejszy niepokój niż te, przed którymi żaden zapach nie został rozpylony. Były mniej zestresowane i bardziej optymistycznie podchodziły do życia niż pozostałe. Wyniki te są dobrym pretekstem do zadbania o mniej stresującą atmosferę w miejscu pracy. Do dyfuzora lub nawilżacza powietrza wystarczy tylko dodać kilka kropel olejku eterycznego i wykorzystać w biurze w trakcie nerwowego okresu.

4. Uśmierzenie bólu

Naukowcy na całym świecie wciąż szukają sposobu na zminimalizowanie ilości przyjmowanych przez nas leków przeciwbólowych. Badacze z Centralnego Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku odkryli, że w wypadku pacjentów, którzy poddali się operacji laparoskopowej żołądka, a w trakcie usypiania w masce podano im inhalacje z dodatkiem olejku lawendowego, potrzebna była mniejsza dawka morfiny niż u pozostałych. Pacjenci ci potrzebowali też mniej środków przeciwbólowych po operacji.

Z kolei olejek miętowy o świeżym zapachu działa jak paracetamol i skutecznie łagodzi ból głowy. Zanim więc następnym razem sięgniesz po lek przeciwbólowy, spróbuj przez kilka minut powdychać ten naturalny aromat.

Aromaterapia a sen. Zapach w leczeniu bezsenności
Aromaterapia a sen. Zapach w leczeniu bezsenności

Aromaterapia a sen to zagadnienie, które może zainteresować osoby zmagające się z bezsennością. Terapia

przeczytaj artykuł

5. Łagodzenie bólu miesiączkowego

W 2006 roku podzielono Koreanki skarżące się na silne bóle menstruacyjne na trzy grupy. Kobiety z pierwszej grupy każdego dnia były poddawane 15-minutowym masażom brzucha z wykorzystaniem olejków eterycznych. Masaże te odbywały się przez tydzień przed miesiączką. Druga grupa także była poddawana masażom, jednak bez olejków eterycznych, a ostatniej grupie nie zaoferowano żadnej terapii. Wyniki pokazały, że u kobiet codziennie poddawanych masażom z olejkami dolegliwości zmniejszyły się o połowę. Jeśli więc silny ból daje nam o sobie znać każdego miesiąca, warto zastosować olejek lawendowy, migdałowy, szałwiowy oraz różany i wykonywać masaż brzucha z ich dodatkiem.

6. Podwyższenie libido

Udowodniono, że lawenda działa nie tylko uspokajająco, ale wpływa także na ukrwienie narządów płciowych. Warto więc do soli kąpielowej dodać wysuszone kwiaty lawendy, dzięki którym nasze libido wzrośnie
Udowodniono, że lawenda działa nie tylko uspokajająco, ale wpływa także na ukrwienie narządów płciowych. Warto więc do soli kąpielowej dodać wysuszone kwiaty lawendy, dzięki którym nasze libido wzrośnie

Jakie zapachy wpływają na pożądanie u kobiety? Wbrew pozorom nie są to intensywne i ostre aromaty, ale zapach świeżego ogórka, lukrecji oraz proszku do prania dla dzieci. Badania wykazały, że zwiększają one przepływ krwi do pochwy nawet o 13 proc. Równie skuteczny okazał się zapach lawendy i ciasta z dyni. Warto więc w swojej sypialni zawiesić woreczki z lawendą, a do wieczornej kąpieli używać ogórkowych kosmetyków.

A ty, na jakie problemy stosujesz aromaterapię? Podziel się swoimi patentami na naszym forum

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze