Sekrety aromaterapii – w czym pomoże ci twój węch?

Zapach dziecka, wody w basenie, pieprzu, cynamonu czy powietrza nad morzem – każdy przywołuje nam na myśl wiele przyjemnych lub przykrych wspomnień. Niekiedy jeden konkretny zapach jest w stanie przypomieć obraz bliskiej osoby i poprawić samopoczucie. Jak się okazuje, zapachy są dużo ważniejsze niż dotychczas sądzono. Oprócz wpływu na nasz nastrój mogą oddziaływać na poziom stresu, łagodzić ból, poprawiać kondycję, a nawet wspomagać organizm w procesie odchudzania.

spis treści

1. Jak działa węch?

([Grafika croppedPath=)

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Chociaż węch człowieka jest nawet 1000 razy mniej czuły i precyzyjny niż węch psa, wciąż jesteśmy w stanie rozpoznawać tysiące różnych zapachów. Zdolność tę zawdzięczamy kilkuset rodzajom receptorów umieszczonym w milionach komórek nosa. Kiedy komórki wykrywają zapach, wysyłają informację do części w mózgu odpowiadającej za węch. Tu sygnały są sortowane i przekazywane do układu limbicznego, który odpowiada za regulację wspomnień i emocji. To dzięki niemu odczuwamy przyjemność z jedzenia i podniecenie seksualne, ale odpowiada on także za uzależnienia.

Ze względu na bliskość neurologicznych kontroli tych zachowań, niektóre z nich mogą się ze sobą wiązać. To właśnie dlatego niektóre potrawy mogą być wstępem do upojnej nocy z partnerem. Tak mogą też działać zapachy. Jednak oprócz dawania nam przyjemności, mogą pomagać w innych aspektach naszego życia. Jak działają?

Właściwości olejków eterycznych - galeria
Właściwości olejków eterycznych - galeria [5 zdjęć]

Zapach olejków eterycznych potrafi wprowadzić w dobry nastrój, dodać energii oraz zrelaksować. Nanoszone...

zobacz galerię

2. Szybsze chudnięcie

W jednym z badań, przeprowadzonym przez amerykańską fundację zajmującą się analizowaniem zmysłów, próbowano udowodnić zależności między odczuwanymi zapachami a utratą wagi. W eksperymencie wzięło udział 1436 osób, które w ciągu 6 miesięcy zrzuciły średnio po 15 kilogramów. Jedynym ich wysiłkiem było intensywne wąchanie kryształów spryskanych zapachem pizzy czy parmezanu. Naukowcy sądzą, że główną rolę w odchudzaniu badanych miało powiązanie między smakiem a zapachem. Osoby, które wąchały zapachy jedzenia, po pewnym czasie czuły się syte i nie miały ochoty na sięgnięcie po normalny posiłek.

Każdy z nas w domu może samodzielnie wykonać taki eksperyment. Wystarczy tylko w czasie posiłku uważnie delektować się każdym kęsem i odczuwać jego smak oraz zapach. Z pewnością zjemy wtedy o wiele mniej, niż gdybyśmy robili to w pośpiechu.

3. Uspokojenie

Jedno z badań austriackich naukowców polegało na rozpylaniu zapachu pomarańczy przed jedną grupą badanych i zapachu lawendy przed drugą. Osoby w obu grupach odczuwały mniejszy niepokój niż te, przed którymi żaden zapach nie został rozpylony. Były mniej zestresowane i bardziej optymistycznie podchodziły do życia niż pozostałe. Wyniki te są dobrym pretekstem do zadbania o mniej stresującą atmosferę w miejscu pracy. Do dyfuzora lub nawilżacza powietrza wystarczy tylko dodać kilka kropel olejku eterycznego i wykorzystać w biurze w trakcie nerwowego okresu.

4. Uśmierzenie bólu

Naukowcy na całym świecie wciąż szukają sposobu na zminimalizowanie ilości przyjmowanych przez nas leków przeciwbólowych. Badacze z Centralnego Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku odkryli, że w wypadku pacjentów, którzy poddali się operacji laparoskopowej żołądka, a w trakcie usypiania w masce podano im inhalacje z dodatkiem olejku lawendowego, potrzebna była mniejsza dawka morfiny niż u pozostałych. Pacjenci ci potrzebowali też mniej środków przeciwbólowych po operacji.

Z kolei olejek miętowy o świeżym zapachu działa jak paracetamol i skutecznie łagodzi ból głowy. Zanim więc następnym razem sięgniesz po lek przeciwbólowy, spróbuj przez kilka minut powdychać ten naturalny aromat.

5. Łagodzenie bólu miesiączkowego

W 2006 roku podzielono Koreanki skarżące się na silne bóle menstruacyjne na trzy grupy. Kobiety z pierwszej grupy każdego dnia były poddawane 15-minutowym masażom brzucha z wykorzystaniem olejków eterycznych. Masaże te odbywały się przez tydzień przed miesiączką. Druga grupa także była poddawana masażom, jednak bez olejków eterycznych, a ostatniej grupie nie zaoferowano żadnej terapii. Wyniki pokazały, że u kobiet codziennie poddawanych masażom z olejkami dolegliwości zmniejszyły się o połowę. Jeśli więc silny ból daje nam o sobie znać każdego miesiąca, warto zastosować olejek lawendowy, migdałowy, szałwiowy oraz różany i wykonywać masaż brzucha z ich dodatkiem.

6. Podwyższenie libido

([Zdjęcie soli z lawendą croppedPath=)

Jakie zapachy wpływają na pożądanie u kobiety? Wbrew pozorom nie są to intensywne i ostre aromaty, ale zapach świeżego ogórka, lukrecji oraz proszku do prania dla dzieci. Badania wykazały, że zwiększają one przepływ krwi do pochwy nawet o 13 proc. Równie skuteczny okazał się zapach lawendy i ciasta z dyni. Warto więc w swojej sypialni zawiesić woreczki z lawendą, a do wieczornej kąpieli używać ogórkowych kosmetyków.

A ty, na jakie problemy stosujesz aromaterapię? Podziel się swoimi patentami na naszym forum

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy