Trwa ładowanie...

Regularnie kładziesz się spać po północy? Uważaj na te choroby

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 17.06.2024 09:53
Regularnie kładziesz się spać po północy? Uważaj na te choroby
Regularnie kładziesz się spać po północy? Uważaj na te choroby (Adobe Stock )

Nowe badanie sugeruje niepokojący związek pomiędzy późnym zasypianiem a ryzykiem wystąpienia chorób i zaburzeń psychicznych. Zaskakujący dla naukowców okazał się być czynnik dotyczący indywidualnego dostosowania.

spis treści

1. Godzina zasypiania a zaburzenia psychiczne

Badanie przeprowadzone przez naukowców z prestiżowej uczelni Imperial College w Londynie sugeruje, że późne chodzenie spać może znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych i neurorozwojowych.

Opublikowane w czasopiśmie "Psychiatry Research" badanie opierało się na analizie zwyczajów aż 73 tys. 888 dorosłych Brytyjczyków. Wyniki jasno wskazywały, że badani, którzy mają w zwyczaju zasypiać przed godz. 1 w nocy, rzadziej cierpią na depresję, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne. Co ciekawe, tendencje te były niezmienne niezależnie od osobistych preferencji badanych i ich indywidualnych cyklów dobowych. Ten aspekt okazał się być najbardziej interesujący dla badaczy, którzy wcześniej byli przekonani, że najistotniejsze jest ogólne przestrzeganie regularności i optymalnej długości snu, niekoniecznie trzymając się jednej konkretnej pory zasypiania.

Zobacz film: "Rak piersi"

Zdaniem autorów badania może to być powiązane z tym, że tzw. nocne marki są nieco odizolowane, gdy w nocy regularnie spędzają czas samotnie, co wpływa na ogólną socjalizację i przyczynia się do spadku kondycji psychicznej.

2. Dlaczego późne chodzenie spać nie jest zdrowe?

Nieregularny i zbyt krótki wypoczynek nocny ma wiele niekorzystnych skutków dla zdrowia. Przede wszystkim mózg potrzebuje jak najdłuższych faz REM do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. Niedospanie to także częsta bezpośrednia przyczyna drażliwości, gorszego nastroju, a nawet większego ryzyka wystąpienia PTSD, przemęczenia, wypalenia, obniżenia koncentracji czy zespołu lęku uogólnionego.

Ponadto, osoby, które nie dbają o optymalne siedem - dziewięć godzin snu dziennie (w możliwie stałych porach) są bardziej podatne na nadwagę i otyłość oraz problemy sercowo-naczyniowe. Niedobór snu przekłada się także na pogorszenie wzroku, zaburzenia miesiączkowania, spadek popędu seksualnego czy podatność na nałogi.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze