Kwiaty drzew i krzewów, które kwitną w czerwcu
Czerwiec jest miesiącem, w którym wiele drzew, krzewów i innych roślin wypuszcza swoje kwiaty. Nie wszyscy z nas wiedzą, że niektóre pąki wykazują właściwości lecznicze. Na które z nich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
1. Jarząb pospolity
Rośnie przede wszystkim w parkach i lasach. Jest rośliną ozdobną, która osiąga nawet kilkanaście metrów wysokości. Jarząb zakwita późnym majem lub w czerwcu, natomiast owoce stają się dojrzałe dopiero jesienią.
Pąki kwiatów jarząbu wykazują właściwości zdrowotne. W swoim składzie zawierają witaminę C, olejek eteryczny oraz karotenoidy o właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki nim proces namnażania się wolnych rodników zostaje hamowany.
Kwiaty działają moczopędnie oraz przeczyszczająco. Właśnie dlatego w medycynie ludowej stosuje się je jako środek na zaparcia u dzieci. Najczęściej kwiaty jarząbu pospolitego są dodatkiem do innych ziół.
Przeczytaj także:
2. Katalpa (surmia pospolita)
Katalpa jest drzewem z charakterystycznymi dużymi liśćmi zakwitającym pod koniec wiosny lub początkiem lata. Kwiaty są kremowej barwy z fioletowymi plamami. ****
Olejki eteryczne znajdujące się w kwiatach odstraszają komary. Aromat nie jest jednak wyczuwalny przez ludzi. Działanie lecznicze mają zarówno owoce drzewa, jak i płatki kwiatów.
Katalpa znalazła swoje zastosowanie w leczeniu astmy. Zawarte w niej substancje pobudzają wydzielanie hormonów sterydowych nadnerczy. Wykazują także właściwości przeciwreumatyczne oraz wpływają na niwelowanie reakcji alergicznych.
Roślina stosowana regularnie łagodzi ból, przekrwienia oraz obrzęki. Można ją przyjmować w formie naparu, maści czy katalpowego wina.
3. Robinia akacjowa
Akacja jest popularnym drzewem, które charakterystycznie pachnie. Zakwita w maju lub w czerwcu białymi, delikatnymi kwiatami. Z ich płatków produkuje się miód akacjowy, ale nie tylko.
Kwiaty akacji są stosowane także w zielarstwie i tylko ta część rośliny jest bezpieczna dla zdrowia. Pozostałe części są trujące, a ich jedzenie może powodować bóle brzucha, mdłości, wymioty oraz problemy z widzeniem.
Kwiaty akacji są źródłem flawonoidów, czyli substancji działających antyoksydacyjnie. W ich składzie znajdziemy również kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry oraz sole mineralne.
Z płatków przygotowuje się napar, który uspokaja oraz działa moczopędnie. Zalane wrzątkiem kwiaty wykazują również właściwości przeciwskurczowe oraz obniżają gorączkę.
4. Wiśnia pospolita
W medycynie ludowej od wieków kwiatom wiśni przypisywano działanie lecznicze. Napar z suszonych płatków ma właściwości napotne, co pomaga np. w leczeniu zapalenia płuc. Wiśnia łagodzi również zapalenie spojówek.
W połączeniu z innymi ziołami, m.in. mniszkiem lekarskim, dziurawcem czy miętą pobudza metabolizm oraz optymalizuje poziom glukozy we krwi. Taka mieszanka działa także detoksykująco.
Nie tylko kwiaty, ale i ogonki wiśni działają leczniczo. Są one źródłem kwasów organicznych oraz garbników, czyli substancji antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Napar z ogonków odchudza oraz niweluje obrzęki.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.