Trwa ładowanie...

Zaparcia u dzieci - charakterystyka, zapobieganie, ostrzeżenia

Avatar placeholder
19.03.2021 16:46
Zaparcia u dzieci - charakterystyka, zapobieganie, ostrzeżenia
Zaparcia u dzieci - charakterystyka, zapobieganie, ostrzeżenia

Okazuje się, że problem zaparć dotyczy również dzieci. Może to być dolegliwość przewlekła lub sporadyczna. Bez względu na to, zaparcia leczone są w podobny sposób i da się ich uniknąć. Niestety, na pytanie o przyczynę tego powszechnego problemu nie ma jasnej, jednoznacznej odpowiedzi. Warto więc obserwować dziecko i dbać o prawidłowo skomponowaną dietę.

spis treści

1. Zaparcia u dzieci - charakterystyka dolegliwości

Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie
Zaparcie - zdjęcie rentgenowskie

Na zdjęciu widoczne miejsce niedrożności jelit.

zobacz galerię

Zaparcia u niemowlaka występują wtedy, kiedy dziecko ma problemy z wypróżnieniem przez 3 do 4 dni lub kiedy defekacja to bardzo trudny dla dziecka proces. Dziecko może odczuwać ból brzucha i dyskomfort zarówno przed wypróżnieniem, jak i po nim. Dziecko może mieć wypróżnienia przez dłuższy czas i, jak długo stolec jest wiotki, może nie być uznany za zaparcia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Zaparcia mogą wystąpić nieregularnie u dzieci potrzebujących czasu na wiotczenie lub rozwolnienie stolca. Całkowita poprawa może nastąpić w czasie dnia lub dwóch. W pozostałych przypadkach, dzieci mogą przewlekle doświadczać zaparć. W tych przypadkach, zmiany w diecie są niezbędne, jak również dzienne dawki środka zmiękczającego.

Istnieje kilka produktów niezalecanych dziecku cierpiącemu na zaparcia. Dieta BRAT jest często stosowana w celu złagodzenia biegunki u dzieci i opiera się na bananach, ryżu, musie jabłkowym i tostach. Ten skrót może służyć zapamiętaniu produktów, których należy unikać. W dodatku unikanie produktów bogatych w tłuszcz oraz nabiału (szczególnie nabiału bogatego w tłuszcz) może złagodzić zaparcia.

2. Zaparcia u dzieci - zapobieganie i rozwiązanie

Znane, domowe sposoby na zaparcia w przypadku dzieci również mają swoje zastosowanie. Ilość produktów i napojów bogatych w błonnik powinna zostać zwiększona w diecie dziecka z zaparciami, włączając w to suszone śliwki, produkty pełnoziarniste i owoce. Wzmożona dawka płynów w systemie trawiennym złagodzi zaparcia.

3. Zaparcia u dzieci - ostrzeżenia

Dziecko, które przez kilka dni miało poważne zaparcia powinno zostać zbadane przez pediatrę. Niekiedy lewatywa bądź czopek dopochwowy zmniejszają zaparcia, ale są często zalecane, ponieważ dziecko może zacząć wiązać negatywne doświadczenia z procesem wypróżniania, co może doprowadzić do oporów defekacji samodzielnej. Wynikiem tego procesu mogą być ciągłe zaparcia lub sporadyczny ból brzucha u dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze