Trwa ładowanie...

Leczą koronawirusa lekiem dla koni. Eksperci przestrzegają

Coraz więcej osób w Stanach Zjednoczonych leczy COVID-19 preparatami, które nie są zatwierdzone do walki z tą chorobą. Jednym z nich jest iwermektyna, lek stosowany zazwyczaj w przebiegu zakażeń pasożytniczych u zwierząt.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Chorzy na COVID-19 przyjmują lek dla koni

Amerykańskie Centrum Zatruć informuje o coraz większej liczbie osób, które ulegają zatruciu z powodu przyjmowania niezatwierdzonych preparatów i leczenia nimi zakażenia koronawirusem.

Instytucja podaje, że pacjenci korzystają z recept wystawianych przez weterynarzy. Co więcej, przyjmują leki w takich dawkach, w których ludzki organizm przestaje je tolerować i dochodzi do zatrucia. Tymczasem przedawkowanie iwermektyny grozi drgawkami, śpiączką czy zaburzeniami pracy serca. Mogą wystąpić także problemy z oddychaniem, ciężka wysypka, nudności, ból brzucha, nawet obrzęk twarzy lub kończyn oraz zaburzenia ze strony układu neurologicznego czy uszkodzenie wątroby.

"Od początku pandemii koronawirusa ośrodek notuje wielokrotny wzrost liczby zgłoszeń o zatruciach" - informuje Julie Weber, prezes Amerykańskiego Ośrodka Kontroli Trucizn.

Weber podaje, że ośrodek dostaje każdego dnia nawet 40-50 zgłoszeń więcej niż przed pandemią. To skutek samoleczenia COVID-19 w domu i bez zaleceń lekarza.

2. FDA: iwermektyna niezatwierdzona do leczenia infekcji u ludzi

Iwermektyna jest lekiem przeciwpasożytniczym stosowanym głównie u zwierząt. U ludzi używa jej się do leczenia niektórych chorób tropikalnych (np. filarioza), świerzbu czy wszawicy. Jednak jak do tej pory nie została zatwierdzona do używania w przebiegu żadnej infekcji wirusowej.

FDA podkreśla, że prowadzone na preparacie niewielkie badania wykazały, że może ona hamować replikację SARS-CoV-2. Testy były jednak prowadzone w hodowlach komórkowych i w warunkach in vitro.

"Ten rodzaj badań jest powszechnie stosowany na wczesnych etapach opracowywania leków. W tym badaniu nie podawano iwermektyny ludziom ani zwierzętom. Potrzebne są dodatkowe testy, aby ustalić, czy może być ona bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu lub leczeniu COVID-19" - czytamy w oficjalny stanowisku FDA dotyczącym zatruć iwermektyną.

Eksperci dodają, że warunkiem zadziałania substancji jest podanie jej w 100-krotnie większej dawce niż ta, którą FDA zatwierdziło do leczenia zakażeń pasożytniczych. Przestrzegają także przed samodzielnym leczeniem się preparatem przeznaczonym dla zwierząt. Zawiera od większą dawkę iwermektyny i może być podawany wyłącznie koniom, świniom, owcom, psom czy kotom.

"Przyjmowanie substancji przez człowieka nie jest bezpieczne dla jego zdrowia i nie należy tego robić - apelują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.