Trwa ładowanie...

Naukowcy są pełni entuzjazmu – dzięki temu lekarstwu dożyjemy 120 lat

To może być przełomowe odkrycie. Lek, którym leczono chorych na cukrzycę, może zapewnić długie i zdrowe życie. Naukowcom na razie udało się przedłużyć jedynie życie zwierząt, na których był testowany, ale w przyszłym roku jego skuteczność zacznie być sprawdzana na ludziach.

1. Lek na cukrzycę

Metformina to jeden z najczęściej zalecanych leków przeciwcukrzycowych. Opakowanie 30 tabletek zawierających substancję kosztuje ok. 10 złotych. Okazuje się jednak, że ten sam preparat może zatrzymać proces starzenia, co więcej – naukowcy przewidują, że pozwoli zapewnić 70-latkom sprawność umysłową 50-latków.

To może być przełomowe odkrycie, które zmieni na zawsze sposób leczenia. Specjaliści zamiast skupiać się na wyprowadzaniu z konkretnej choroby, będą działać na podstawową przyczynę powstawania chorób wieku podeszłego – proces starzenia się.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. 25 lat badań

Badania prowadzone już od 25 lat nadzoruje prof. Gordon Lithgow z Instytutu Buck w Los Angeles wraz z zespołem innych naukowców.

– Jeżeli spowolnimy proces starzenia, możemy zahamować wszystkie choroby i patologie związane ze starzeniem. To prawdziwy przełom – powiedział profesor.

 

Lithgow wraz z zespołem naukowców podali metforminę robakom. Okazało się, że lek sprawił, że nie tylko pozostawały zdrowe na dłużej, ale także później pojawiały się im zmarszczki. Kiedy lek był stosowany na myszach, badanie wykazało, że ich życie wydłużyło się aż o 40 proc. Gryzonie miały także znacznie mocniejsze kości.

W roku 2014 badania przeprowadzone na Cardiff University potwierdziły, że chorzy na cukrzycę, którzy przyjmowali leki zawierające metforminę, żyli średnio o osiem lat dłużej niż pozostali pacjenci.

Naukowcy wierzą, że jeśli w przyszłym roku badania przeprowadzone już na ludziach zakończą się sukcesem, dobrym zdrowiem będziemy mogli się cieszyć nawet przez 120 lat. Zielone światło badaczom dała już amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Naukowcy zbierają fundusze i werbują 3 tys. osób w wieku od 70 do 80 lat, które mają lub u których występuje zwiększone ryzyko demencji, chorób serca czy raka. Badacze mają nadzieję, że leki opóźnią proces starzenia organizmu i zatrzymają choroby.

Dr Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago skomentował:

– Gdyby chociaż w małym stopniu udało się spowolnić procesy starzenia i sprawić, że ludzie będą czuć się młodo na dłużej, będzie to monumentalne odkrycie – najważniejsze odkrycie medyczne epoki nowożytnej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Naukowcy są pełni entuzjazmu – dzięki temu lekarstwu dożyjemy 120 lat
Naukowcy są pełni entuzjazmu – dzięki temu lekarstwu dożyjemy 120 lat (Zdjęcie ludzi / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza