Naukowcy są pełni entuzjazmu – dzięki temu lekarstwu dożyjemy 120 lat

To może być przełomowe odkrycie. Lek, którym leczono chorych na cukrzycę, może zapewnić długie i zdrowe życie. Naukowcom na razie udało się przedłużyć jedynie życie zwierząt, na których był testowany, ale w przyszłym roku jego skuteczność zacznie być sprawdzana na ludziach.

Lek na cukrzycę

Metformina to jeden z najczęściej zalecanych leków przeciwcukrzycowych. Opakowanie 30 tabletek zawierających substancję kosztuje ok. 10 złotych. Okazuje się jednak, że ten sam preparat może zatrzymać proces starzenia, co więcej – naukowcy przewidują, że pozwoli zapewnić 70-latkom sprawność umysłową 50-latków.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

To może być przełomowe odkrycie, które zmieni na zawsze sposób leczenia. Specjaliści zamiast skupiać się na wyprowadzaniu z konkretnej choroby, będą działać na podstawową przyczynę powstawania chorób wieku podeszłego – proces starzenia się.

25 lat badań

Badania prowadzone już od 25 lat nadzoruje prof. Gordon Lithgow z Instytutu Buck w Los Angeles wraz z zespołem innych naukowców.

– Jeżeli spowolnimy proces starzenia, możemy zahamować wszystkie choroby i patologie związane ze starzeniem. To prawdziwy przełom – powiedział profesor.

 

Lithgow wraz z zespołem naukowców podali metforminę robakom. Okazało się, że lek sprawił, że nie tylko pozostawały zdrowe na dłużej, ale także później pojawiały się im zmarszczki. Kiedy lek był stosowany na myszach, badanie wykazało, że ich życie wydłużyło się aż o 40 proc. Gryzonie miały także znacznie mocniejsze kości.

W roku 2014 badania przeprowadzone na Cardiff University potwierdziły, że chorzy na cukrzycę, którzy przyjmowali leki zawierające metforminę, żyli średnio o osiem lat dłużej niż pozostali pacjenci.

Naukowcy wierzą, że jeśli w przyszłym roku badania przeprowadzone już na ludziach zakończą się sukcesem, dobrym zdrowiem będziemy mogli się cieszyć nawet przez 120 lat. Zielone światło badaczom dała już amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Naukowcy zbierają fundusze i werbują 3 tys. osób w wieku od 70 do 80 lat, które mają lub u których występuje zwiększone ryzyko demencji, chorób serca czy raka. Badacze mają nadzieję, że leki opóźnią proces starzenia organizmu i zatrzymają choroby.

Dr Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago skomentował:

– Gdyby chociaż w małym stopniu udało się spowolnić procesy starzenia i sprawić, że ludzie będą czuć się młodo na dłużej, będzie to monumentalne odkrycie – najważniejsze odkrycie medyczne epoki nowożytnej.

Katarzyna Krupka, ponad rok temu

Leki

Komentarze (59)
~wnuk
~wnuk ponad rok temu

moj dziadek to dawno zazywa i popija czysta spirtem95 procent -zauwazyl ze mu coraz czesciej wacek sie podnosi i jest pewny ze jak za dwa lata 100 wybije uda sie do burdelika by przeholowac otrzymana kase za 100 latek-panstwo da mu darmowe ruchanko

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...